Shell verliest in lagere AEX door dalende olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasbedrijf Shell stond dinsdag bij de grootste verliezers in de Amsterdamse AEX-index. Oorzaak daarvan was de sterk dalende olieprijzen. Een bericht van de Iraakse overheid dat de export van olie niet in gevaar komt door de gewelddadige opstand in Bagdad stelde de markten gerust. Een vat Amerikaanse olie werd 5,4 procent goedkoper op 91,75 dollar. Brent-olie daalde ook 5,4 procent in waarde en werd voor 99,41 dollar per vat verhandeld.
Dat alles zorgde voor een daling van het aandeel Shell van 2,6 procent. Ook Europese branchegenoten als TotalEnergies (min 3,6 procent in Parijs), BP (min 1,9 procent in Londen), Eni (min 2,1 procent in Milaan) en Repsol (min 3,2 procent in Madrid) gingen met verliezen de dag uit.
De AEX als geheel speelde de eerdere winsten ook kwijt en sloot met een min van 1,2 procent op 690,31 punten. De MidKap ging eveneens 1,2 procent omlaag, tot 932,61 punten. De beurs in Frankfurt klom 0,5 procent, die in Parijs en Londen leverden tot 0,9 procent in.
Universal Music Group
Bij de hoofdfondsen in Amsterdam deed alleen Universal Music Group (min 3,3 procent) het slechter dan Shell. ING was de grootste stijger met een plus van 1,4 procent. Ook chipbedrijf Besi won (plus 0,9 procent) maar branchegenoten ASMI en ASML verloren tot 2,6 procent. Eerder op de dag hadden die chipbedrijven nog een opleving na de verliesbeurt van een dag eerder.
Adyen verloor 0,2 procent. De betalingsverwerker maakte bekend de Amerikaanse uitbater van dierenspeciaalzaken Pet Supplies Plus als klant binnen te hebben gehaald. Philips moest een terugroepactie voor bepaalde beademingsapparaten uitbreiden en daalde 0,4 procent. Het gaat om andere producten dan de slaapapneu-apparaten die voor veel grotere problemen zorgen voor Philips.
Alfen
In de MidKap klom energiespecialist Alfen 0,4 procent na het binnenslepen van een grote opdracht in Zweden. Bij de kleinere bedrijven steeg NX Filtration 0,4 procent. De Enschedese producent van waterzuiveringstechnologie zag de omzet in de eerste zes maanden van dit jaar groeien.
In Parijs daalde Engie 0,7 procent. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft de gasleveringen aan het Franse energiebedrijf verminderd. Engie heeft naar eigen zeggen echter genoeg gas om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen.
De euro was iets meer waard dan de dollar en noteerde op 1,0016 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
12 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
14 uur geleden