Shell verliest in lagere AEX door dalende olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasbedrijf Shell stond dinsdag bij de grootste verliezers in de Amsterdamse AEX-index. Oorzaak daarvan was de sterk dalende olieprijzen. Een bericht van de Iraakse overheid dat de export van olie niet in gevaar komt door de gewelddadige opstand in Bagdad stelde de markten gerust. Een vat Amerikaanse olie werd 5,4 procent goedkoper op 91,75 dollar. Brent-olie daalde ook 5,4 procent in waarde en werd voor 99,41 dollar per vat verhandeld.
Dat alles zorgde voor een daling van het aandeel Shell van 2,6 procent. Ook Europese branchegenoten als TotalEnergies (min 3,6 procent in Parijs), BP (min 1,9 procent in Londen), Eni (min 2,1 procent in Milaan) en Repsol (min 3,2 procent in Madrid) gingen met verliezen de dag uit.
De AEX als geheel speelde de eerdere winsten ook kwijt en sloot met een min van 1,2 procent op 690,31 punten. De MidKap ging eveneens 1,2 procent omlaag, tot 932,61 punten. De beurs in Frankfurt klom 0,5 procent, die in Parijs en Londen leverden tot 0,9 procent in.
Universal Music Group
Bij de hoofdfondsen in Amsterdam deed alleen Universal Music Group (min 3,3 procent) het slechter dan Shell. ING was de grootste stijger met een plus van 1,4 procent. Ook chipbedrijf Besi won (plus 0,9 procent) maar branchegenoten ASMI en ASML verloren tot 2,6 procent. Eerder op de dag hadden die chipbedrijven nog een opleving na de verliesbeurt van een dag eerder.
Adyen verloor 0,2 procent. De betalingsverwerker maakte bekend de Amerikaanse uitbater van dierenspeciaalzaken Pet Supplies Plus als klant binnen te hebben gehaald. Philips moest een terugroepactie voor bepaalde beademingsapparaten uitbreiden en daalde 0,4 procent. Het gaat om andere producten dan de slaapapneu-apparaten die voor veel grotere problemen zorgen voor Philips.
Alfen
In de MidKap klom energiespecialist Alfen 0,4 procent na het binnenslepen van een grote opdracht in Zweden. Bij de kleinere bedrijven steeg NX Filtration 0,4 procent. De Enschedese producent van waterzuiveringstechnologie zag de omzet in de eerste zes maanden van dit jaar groeien.
In Parijs daalde Engie 0,7 procent. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft de gasleveringen aan het Franse energiebedrijf verminderd. Engie heeft naar eigen zeggen echter genoeg gas om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen.
De euro was iets meer waard dan de dollar en noteerde op 1,0016 dollar.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
2 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
5 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
8 uur geleden