
Shell verliest hoger beroep over misleidende CO2-compensatie
DEN HAAG (ANP) - Olie- en gasconcern Shell misleidt klanten nog altijd met reclames over het compenseren van CO2-uitstoot. Dat is in beroep bepaald nadat de Reclame Code Commissie (RCC) Shell in een eerdere uitspraak ook al had terechtgewezen. Volgens het college van beroep van de RCC kan Shell niet bewijzen dat bomenplant of bosbescherming de schade aan het klimaat door een autorit compenseert. Shell stelde dat klanten door 1 cent extra te betalen per liter brandstof hun CO2-uitstoot konden compenseren.
Het beroepscollege zei in zijn uitspraak dat een bedrijf een dergelijke claim alleen mag doen als er voldoende wetenschappelijk bewijs voorhanden is. Na een eerdere uitspraak van de RCC verving Shell de term CO2-neutraal al door CO2-compensatie. Maar ook de nieuwe term is misleidend, oordeelde zowel de RCC als het college.
Shell laat weten blij te zijn dat uit de uitspraak blijkt dat het bedrijf CO2-compensatie aan klanten mag aanbieden. Het olie- en gasconcern is het echter "principieel niet eens" met de redenering in de uitspraak en "beraadt zich op vervolgstappen". Ondertussen past de onderneming de bewoording van zijn aanbod aan "om nog duidelijker te maken wat CO2-compensatie precies inhoudt en welke voordelen dat biedt".
Uitspraken van de RCC zijn niet bindend, maar worden volgens de Stichting Reclame Code in 96 tot 97 procent van de gevallen wel opgevolgd door adverteerders. Als een bedrijf de uitspraak negeert, komt het op een 'non-compliantlijst' te staan en gaat een melding naar de Autoriteit Consument en Markt (ACM). Die overheidsinstantie kan zelf onderzoek doen en boetes opleggen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Leden van FNV hebben in ruime meerderheid voor het cao-akkoord gestemd dat de vakbond heeft gesloten met de NS. Dat heeft FNV maandag bekendgemaakt. De moeizame onderhandelingen over de nieuwe cao leidden eerder dit jaar tot stakingen op het spoor, met grote gevolgen voor treinreizigers.
9 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en China naderen een akkoord over TikTok, volgens de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent. Maandag hervatten beide landen handelsgesprekken in Madrid. Ook de toekomst van de populaire filmpjesapp staat op de agenda.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. De beurshandel staat deze week in het teken van rentebesluiten van centrale banken in de Verenigde Staten, Canada, Japan en het Verenigd Koninkrijk. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse Federal Reserve woensdag de rente voor het eerst dit jaar gaat verlagen, na de recente zwakke cijfers over de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten. Ook heeft de Amerikaanse president Donald Trump de druk op de Fed dit jaar flink opgevoerd om de leenkosten te verlagen en de economie te ondersteunen.
1 uur geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - De grote Australische bank ANZ heeft een recordboete gekregen van 240 miljoen Australische dollar (ruim 136 miljoen euro) wegens "wijdverbreid wangedrag". Dat heeft de financiƫle toezichthouder van het land maandag bekendgemaakt. Het is de hoogste boete die toezichthouder ASIC ooit heeft opgelegd aan een organisatie.
2 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De helft van de woningzoekende Nederlanders vindt de woningmarkt het belangrijkste thema bij de komende verkiezingen. Dat komt naar voren uit onderzoek van hypotheekadviesketen De Hypotheker in samenwerking met BNR Nieuwsradio. De woningzoekenden hebben veel zorgen over de stijgende woningprijzen, het tekort aan woningen en de concurrentie op de huizenmarkt. Verder heeft bijna driekwart van de ondervraagden er geen vertrouwen in dat de overheid zal slagen in de ambitie om tot 2030 jaarlijks 100.000 nieuwe huizen te bouwen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de Verenigde Staten hebben in de eerste helft van dit jaar meer handel gedreven, ondanks de handelsspanningen die de Amerikaanse president Donald Trump heeft veroorzaakt met zijn importheffingen. De VS voerden in het eerste kwartaal veel meer goederen in, omdat bedrijven op aangekondigde heffingen anticipeerden. De waarde van alle goederen die van Nederland naar de VS gingen, is flink gestegen en de importwaarde nam licht toe, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump zei zondagavond dat buitenlandse werknemers in de Verenigde Staten "welkom" zijn en dat hij investeerders niet wil "afschrikken". Hij reageerde daarmee op de onrust in Zuid-Korea na de arrestatie van 475 Zuid-Koreanen bij een immigratie-inval in een batterijfabriek in Georgia.
10 uur geleden