Shell sterkste daler in AEX-index na verdere prijsval olie
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was woensdag de sterkste daler in de AEX-index in Amsterdam. Het fonds verloor 2,9 procent van zijn beurswaarde in het kielzog van de gedaalde olieprijzen. Brentolie zakte woensdag voor het eerst sinds begin februari tot onder de 90 dollar per vat. De vrees voor een economische recessie en dus een afnemende vraag naar ruwe olie ligt aan de basis van de prijsval.
Een vat Amerikaanse olie was bij de slotbel 4,3 procent goedkoper op 83,13 dollar per vat. Brentolie kostte 3,8 procent minder, op 89,29 dollar. Ook de gasprijs zakte woensdag verder. Op de Amsterdamse gasmarkt, die bepalend is voor de Europese markt, daalde de gasprijs tegen het slot van de handelssessie tot 212 euro per megawattuur. Dat is flink minder dan de piek van bijna 350 euro eind augustus.
Naast Shell stonden ook andere Europese energiefondsen bij de verliezers. In Londen verloor BP ruim 2 procent. TotalEnergies deed het in Parijs met een verlies van bijna 4 procent niet veel beter. Ook het Italiaanse Eni en het Spaanse Repsol sloten de sessie in mineur.
De AEX-index in Amsterdam sloot, mede door de koersval van Shell, met een verlies van 0,6 procent op 671,27 punten. De MidKap zakte 0,2 procent tot 916,24 punten. Fondsen als bodemonderzoeker Fugro en tankopslagbedrijf Vopak, die ook actief zijn in de oliemarkt stonden bij de middelgrote fondsen bij de sterkste zakkers. De beursgraadmeters in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,3 procent. Londen daalde 0,8 procent.
Philips steeg 0,5 procent in de AEX. Beleggers verwerkten de oproep van het zorgtechnologieconcern aan mensen met een pacemaker, neurostimulator of een interne defibrillator om geen slaapapneumasker met magneetsluiting meer te gebruiken. Philips benadrukte daarbij dat de kans op een mogelijke gevaarlijke reactie van implantaten op de magneetsluiting "heel klein" is. Het bedrijf houdt dan ook geen terugroepactie en er zijn met de oproep ook geen grote kosten gemoeid.
Beleggers waren verder terughoudend voorafgaand aan het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat donderdag op het programma staat. De ECB zal de rente dan naar verwachting opnieuw verhogen om de hoge inflatie aan te pakken. Hogere rentetarieven zetten echter ook een rem op de economie, waarmee de kans op een recessie toeneemt.
De euro was 0,9942 dollar waard tegen 0,9911 dollar bij het slot van de Europese beurzen op dinsdag.
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie van de Duitse industrie is voor de tweede achtereenvolgende maand gestegen. Daarmee neemt de hoop toe dat de economie na jaren van stagnatie weer kan groeien. De Duitse economie profiteert met name van overheidsuitgaven aan infrastructuur en defensie.
5 uur geleden