
Shell schaarse winnaar op voorzichtig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell is als een van de weinige bedrijven op de Amsterdamse aandelenbeurs hoger geëindigd. Beleggers bleven voorzichtig op de dag dat de Wereldbank waarschuwde voor tragere economische groei en een lange periode met hoge inflatie.
Shell eindigde 1,3 procent hoger in de AEX en was de grootste winnaar van de hoofdfondsen op het Damrak. Het concern kondigde aan ook de Amerikaanse markt op te gaan als energieleverancier voor huishoudens. Shell doet dit al in Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en maakte vorig jaar dezelfde stap bekend in Nederland.
Speciaalchemieconcern DSM boekte een winst van 0,7 procent. Het bedrijf koopt het Braziliaanse Prodap, een technisch specialist op het gebied van diervoeding. De grootste verliezers in de AEX waren betalingsverwerker Adyen en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway met minnen tot ruim 3 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl won een dag eerder nog bijna 12 procent. Dat was een reactie op een mediabericht over mogelijke interesse in een overname van de Amerikaanse dochter Grubhub.
Geen overname
De AEX zelf zakte 0,4 procent tot 709,14 punten. De MidKap eindigde een fractie lager op 1024,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen sloten tot 0,7 procent lager.
Bij de middelgrote fondsen stond fietsenfabrikant Accell bovenaan met een plus van 4,6 procent. Vorige week werd duidelijk dat er onvoldoende steun was van aandeelhouders van de Batavus- en Sparta-maker voor een overname door investeerders onder leiding van het Amerikaanse KKR. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost en luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloten de rij met verliezen van 5,1 en 3 procent.
Rentebesluit
Beleggers zijn verder vooral in afwachting van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week. De ECB, die donderdag eenmalig de rentevergadering houdt in Amsterdam, zal waarschijnlijk de rente nog ongemoeid laten. In juli zal de centrale bank mogelijk wel beginnen met het verhogen van de rente om de hard oplopende inflatie aan te pakken.
De euro was 1,0694 dollar waard, tegen 1,0688 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,4 procent tot 119,04 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent meer, op 120,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De impasse tussen de Verenigde Staten en China is niet houdbaar en de spanningen zouden de komende maanden kunnen afnemen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent volgens persbureau Bloomberg gezegd tijdens een besloten investeerdersbijeenkomst in Washington.
47 minuten geledenZAANDAM (ANP) - De gegevens van veel medewerkers van onder andere Albert Heijn en Etos zijn mogelijk buitgemaakt bij een hack in november vorig jaar. Dat meldt moederbedrijf Ahold Delhaize op zijn website. Daarbij lijkt het te gaan om personeel dat in april 2021 op de loonlijst stond. Ahold Delhaize benadrukt dat het onderzoek nog gaande is.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - British Steel schrapt geen banen nu de laatste staalovens in het Verenigd Koninkrijk kunnen blijven draaien. Volgens het Britse staalbedrijf zijn de grondstoffen die daarvoor nodig zijn, veiliggesteld door de Britse overheid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft dinsdag op een rumoerige aandeelhoudersvergadering zijn "op wetenschap gebaseerde" duurzaamheidsbeleid verdedigd. Nadat de vergadering tijdelijk was stilgelegd om getoeter van klimaatactivisten en de politie meerdere mensen uit de zaal had verwijderd, benadrukte topman Steven van Rijswijk dat de bank er niet voor kiest om fossiele financiering abrupt te stoppen. Geleidelijke uitfasering van bepaalde sectoren en in gesprek blijven met ondernemingen zou beter zijn.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft een driedaagse staking aangekondigd onder werknemers van autohandelaren, garagehouders en fietsbedrijven. In de sector wordt al maanden gestaakt, maar de vakbonden en werkgeversorganisatie BOVAG zijn het nog niet eens geworden over een nieuwe cao. Daarom wordt komende donderdag, vrijdag en maandag opnieuw het werk neergelegd, aldus de vakbond.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag hoger geëindigd, nadat de hoofdgraadmeter op het Damrak met verlies was geopend. Beleggers keerden terug van een lang paasweekend, waardoor de aandelenbeurs op maandag gesloten was.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Rusland verwacht minder inkomsten uit de export van olie en gas, een belangrijke inkomstenbron voor de begroting van het land. Dat meldt Reuters op basis van een document van het ministerie van Economische Zaken dat het persbureau heeft ingezien. Daaruit komt naar voren dat de inkomsten dit jaar naar verwachting 15 procent lager uitvallen dan vorig jaar.
5 uur geleden