Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell schaarse winnaar op voorzichtig Damrak

Shell schaarse winnaar op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell is als een van de weinige bedrijven op de Amsterdamse aandelenbeurs hoger geëindigd. Beleggers bleven voorzichtig op de dag dat de Wereldbank waarschuwde voor tragere economische groei en een lange periode met hoge inflatie.

Shell eindigde 1,3 procent hoger in de AEX en was de grootste winnaar van de hoofdfondsen op het Damrak. Het concern kondigde aan ook de Amerikaanse markt op te gaan als energieleverancier voor huishoudens. Shell doet dit al in Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en maakte vorig jaar dezelfde stap bekend in Nederland.

Speciaalchemieconcern DSM boekte een winst van 0,7 procent. Het bedrijf koopt het Braziliaanse Prodap, een technisch specialist op het gebied van diervoeding. De grootste verliezers in de AEX waren betalingsverwerker Adyen en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway met minnen tot ruim 3 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl won een dag eerder nog bijna 12 procent. Dat was een reactie op een mediabericht over mogelijke interesse in een overname van de Amerikaanse dochter Grubhub.

Geen overname

De AEX zelf zakte 0,4 procent tot 709,14 punten. De MidKap eindigde een fractie lager op 1024,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen sloten tot 0,7 procent lager.

Bij de middelgrote fondsen stond fietsenfabrikant Accell bovenaan met een plus van 4,6 procent. Vorige week werd duidelijk dat er onvoldoende steun was van aandeelhouders van de Batavus- en Sparta-maker voor een overname door investeerders onder leiding van het Amerikaanse KKR. De Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost en luchtvaartcombinatie Air France-KLM sloten de rij met verliezen van 5,1 en 3 procent.

Rentebesluit

Beleggers zijn verder vooral in afwachting van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week. De ECB, die donderdag eenmalig de rentevergadering houdt in Amsterdam, zal waarschijnlijk de rente nog ongemoeid laten. In juli zal de centrale bank mogelijk wel beginnen met het verhogen van de rente om de hard oplopende inflatie aan te pakken.

De euro was 1,0694 dollar waard, tegen 1,0688 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,4 procent tot 119,04 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent meer, op 120,10 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Kledingsite ASOS bevestigt 'ongeautoriseerde' melding aan klanten

LONDEN (ANP) - De Britse kledingwebsite ASOS heeft bevestigd dat dinsdagochtend een "ongeautoriseerde klantmelding" is verstuurd. Eerder op de dag werd bekend dat gebruikers van de app een melding hadden ontvangen, waaruit kon worden opgemaakt dat de systemen van ASOS zijn gehackt. Het bedrijf laat weten onderzoek te doen naar "ongeoorloofde activiteiten via platforms van derden" die het gebruikt voor communicatie met klanten.

1 uur geleden
Onderzoek legt kwetsbaarheid wind- en zonneparken Nederland bloot

DEN HAAG (ANP/RTR) - Duizenden besturingssystemen van Europese wind- en zonneparken zijn via het internet toegankelijk en zijn zodoende kwetsbaar voor hackpogingen. In Nederland zijn ruim 140 van dergelijke toegankelijke systemen gevonden, hebben onderzoekers van cybersecuritybedrijf Modat dinsdag bekendgemaakt tijdens een cybertop in Den Haag.

1 uur geleden
Teksten van ChatGPT krijgen onzichtbaar watermerk in EU

SAN FRANCISCO (ANP) - Teksten gemaakt door ChatGPT krijgen een watermerk in de Europese Unie. OpenAI, de eigenaar van de chatbot, laat weten het onzichtbare watermerk de komende weken in te voeren. Daarmee moet duidelijker worden dat een tekst door kunstmatige intelligentie (AI) is gegenereerd.

2 uur geleden
AEX-index scherpt record verder aan, olieprijzen lager

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak heeft dinsdag zijn recordslotstand verder aangescherpt. Ook op andere beurzen in Europa was de stemming positief, onder meer gesteund door dalende olieprijzen.

4 uur geleden
FrieslandCampina krijgt merkrecht op kleur geel voor Chocomel

DEN HAAG (ANP) - FrieslandCampina heeft het exclusieve merkrecht op de kleur geel in de Benelux voor verpakkingen van Chocomel. Dat komt naar voren uit de recente uitspraak van het Benelux-Bureau voor de Intellectuele Eigendom (BOIP) in Den Haag in een zaak die het zuivelconcern had aangespannen tegen een Spaanse concurrent.

4 uur geleden
Brussel wil EU-normen ook buiten Europa kunnen laten vaststellen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil normen voor Europese producten of diensten bij uitzondering ook buiten de EU kunnen laten vaststellen, meldt ze dinsdag in een voorstel.

5 uur geleden
IMF wijst op risico's steeds belangrijker wordende hedgefondsen

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) geeft een waarschuwing af over de risico's van hedgefondsen. Deze beleggingsfondsen gebruiken risicovolle strategieën om een hoog rendement te behalen. Deskundigen van de organisatie stellen dat deze fondsen steeds belangrijker worden op de financiële markten. Hun speculatieve handel kan problemen op de beurzen echter verergeren als er iets misgaat.

5 uur geleden