Shell onderuit in groene AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met winst gesloten. In de leidende AEX-index ging Shell in de uitverkoop. De olie- en gasreus ging in het kielzog van sterk gedaalde olieprijzen omlaag. Vooral de impact van het nieuwe coronavirus zet de prijzen onder druk. Sowieso blijft het virus de gemoederen bezighouden, zeker nadat in China de handel werd hervat na de verlengde vakantieperiode.
De AEX-index sloot de sessie 0,5 procent in de plus op 592,36 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 915,64 punten. Londen, Frankfurt en Parijs klommen tot 0,7 procent. In Shanghai en Shenzhen kelderen de beurzen rond de 8 procent. De Chinese centrale bank pompte miljarden in de markt om de koersval te verzachten.
Shell verloor op het Damrak 2,5 procent aan beurswaarde. Eerder op de dag werd bekend dat de Chinese vraag naar olie met een vijfde is gedaald vanwege het virus en dan vooral door de maatregelen die zijn genomen om de verspreiding ervan te beteugelen. Ook het Franse Total (min 0,9 procent) en het Britse BP (min 0,9 procent) leverden in.
Olieprijzen
Een vat Amerikaanse olie kostte 2,4 procent minder op 50,35 dollar. Brentolie werd 3,3 procent goedkoper op 54,78 dollar per vat.
Sterkste stijger in de AEX was biotechnoloog Galapagos met een winst van 3,5 procent. Een duidelijke reden voor de stijging was niet direct te vinden. Wel werd bekend dat de Amerikaanse samenwerkingspartner Gilead Sciences een experimenteel middel tegen ebola gaat inzetten bij testen ter bestrijding van het coronavirus.
Ryanair
Betaalbedrijf Adyen klom 2,6 procent na overnamenieuws in de sector. Betalingsdienstverlener Worldline (plus 0,5 procent) koopt zijn eveneens Franse branchegenoot Ingenico (plus 17,2 procent) voor 7,8 miljard euro.
Ryanair steeg dik 6 procent in Dublin. De Ierse prijsvechter vervoerde afgelopen kwartaal meer passagiers en verwacht ook in de komende tijd meer Europese passagiers te voeren doordat mensen verre bestemmingen vermijden vanwege het coronavirus. Julius Bär daalde 3,3 procent in Zürich. De Zwitserse bank schrapt driehonderd banen na tegenvallende resultaten.
De euro was 1,1060 dollar waard tegen 1,1082 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
15 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
19 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden