Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell onderaan in licht lagere AEX, RELX aan kop

Shell onderaan in licht lagere AEX, RELX aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag licht omlaag onder aanvoering van Shell. Het olie- en gasconcern kampte met de aanhoudende daling van de olieprijzen. Ook andere industriebedrijven als staalmaker ArcelorMittal en verffabrikant AkzoNobel lieten verliezen zien, mede door een verdere krimp van de Chinese industrie.

De algehele stemming op de Europese beursvloeren bleef terughoudend. Beleggers zijn vooral benieuwd of het Amerikaanse Congres de pas gesloten deal over de verhoging van het schuldenplafond zal goedkeuren. Vooral binnen de Amerikaanse Republikeinse partij lijkt het verzet tegen de deal toe te nemen.

De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,3 procent in de min op 754,45 punten. De MidKap daalde 0,9 procent tot 907,20 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,7 procent.

Koersdaling Shell, sterke stijging RELX

Shell leverde 2 procent in. Uitzender Randstad en verzekeraar NN Group volgden met verliezen van 1,8 procent. ArcelorMittal, AkzoNobel en techinvesteerder Prosus verloren ruim 1 procent. Ook Heineken daalde dik 1 procent. De bierbrouwer heeft voor in totaal 333 miljoen euro aandelen Heineken en aandelen Heineken Holding gekocht van het Mexicaanse drankenbedrijf Femsa. Femsa liet dinsdag al weten voor 3,3 miljard euro aan aandelen in de bierbrouwer te verkopen en dat Heineken zelf een deel van die stukken zou kopen.

Dataleverancier RELX was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 1,9 procent. ASMI bleef vrijwel vlak. Topman Benjamin Loh zei in een interview met persbureau Bloomberg dat het chipbedrijf weinig last zal hebben van de maatregelen om de export van geavanceerde chips en chipmachines naar China aan banden te leggen. Volgens Loh zal het effect daarvan ook worden gecompenseerd door de sterke vraag naar chips die worden gebruikt voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie.

Beurzen Europa, euro- en oliekoers

In de MidKap daalde TKH 0,6 procent. De technologiegroep verkoopt zijn Franse tak aan investeringsgroep Argos Wityu voor 118 miljoen euro. Azerion steeg dik 5 procent. Het gamebedrijf, dat de afgelopen tijd sterk in beurswaarde is gestegen, zag de omzet in het eerste kwartaal stijgen. Ook de aangepaste winst vóór aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijving en afboekingen nam toe.

De euro was 1,0668 dollar waard, tegen 1,0720 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 1,2 procent in prijs tot 68,61 dollar. Brentolie kostte 1,4 procent minder op 72,53 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Petronas begint met olieboringen voor de kust van Suriname

PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.

16 uur geleden
Topman TotalEnergies: Europa kan vanaf 2028 zonder Russisch gas

PARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.

17 uur geleden
Rusland schrapt heffing tarwe om ingezakte export te stimuleren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.

17 uur geleden
China opent grootste Legoland ter wereld in Shanghai

SJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.

18 uur geleden
OPEC+ draait oliekraan verder open dan verwacht

WENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.

18 uur geleden
Vietnam boekt hoogste economische groei in tien jaar

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.

20 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ pompt in augustus 550.000 vaten extra olie

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.

21 uur geleden