Shell onderaan in licht hogere AEX, Just Eat Takeaway aan kop
AMSTERDAM (ANP) - Shell was dinsdag de grootste daler in de AEX-index op het Damrak. Het olie- gasconcern wist een dag eerder nog te profiteren van de opmars van de olieprijzen, die volgde op het besluit van oliekartel OPEC om de productie te verlagen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway stond bij de winnaars. Analisten van Berenberg haalden het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl van hun verkooplijst.
De stemming op de beurzen bleef echter terughoudend door de energiecrisis in Europa. De kans op een recessie in Duitsland is toegenomen doordat het Russische staatsgasbedrijf Gazprom de gasleveringen aan het land via de Nord Stream 1-pijpleiding voor onbepaalde tijd heeft stilgelegd vanwege onderhoud. Duitsland, de grootste economie van de eurozone, is sterk afhankelijk van Russisch gas. Volgens Gazprom kunnen de gasleveringen pas worden hervat als het Duitse Siemens Energy de defecte apparatuur repareert. De Europese gasprijs ging dinsdag weer stevig omlaag na de flinke opmars een dag eerder.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent in de plus op 676,78 punten. De MidKap klom 0,8 procent tot 920,80 punten. De beurs in Parijs won 0,3 procent. De DAX in Frankfurt steeg 0,9 procent ondanks een sterker dan verwachte daling van de Duitse fabrieksorders in juli.
Just Eat Takeaway
De Londense FTSE won 0,2 procent. De nieuwe Britse premier Liz Truss wil tot 130 miljard pond (151 miljard euro) uittrekken om huishoudens te helpen met de stijgende energierekening. Ook wil Truss bedrijven steunen die kampen met hoge energiekosten.
Naast Just Eat Takeaway (plus 3,5 procent) stonden verfconcern AkzoNobel en vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield in de kopgroep van de AEX, met plussen van 2,8 en 1,6 procent. Shell (min 2,1 procent) en techinvesteerder Prosus (min 0,4 procent) waren de enige dalers.
Volkswagen
In de MidKap klom AMG 0,8 procent. De metalenspecialist heeft een driejarige overeenkomst gesloten voor de levering van lithiumhydroxide, dat gebruikt wordt voor batterijen, aan het Zuid-Koreaanse EcoPro.
Volkswagen steeg 2,7 procent in Frankfurt. Het Duitse autoconcern zet de plannen van een beursgang van het sportwagenmerk Porsche door ondanks de moeilijke marktomstandigheden. Porsche zal naar verwachting eind deze maand of begin oktober een eigen notering moeten krijgen. De beursgang zou een van de grootste ooit kunnen worden in Europa.
De euro bleef minder waard dan de dollar en noteerde op 0,9956 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 87,17 dollar per vat. Brentolie kostte 2,3 procent minder op 93,52 dollar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
3 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
18 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
20 uur geleden