Shell omhoog in lichtgroene AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging woensdag licht vooruit onder aanvoering van olie- en gasconcern Shell. Beleggers deden het rustig aan na de recente sterke opmars en de kwakkelende handelssessie op Wall Street. Het optimisme over de heropening van de economie bleef de algehele stemming op de beursvloeren ondersteunen. Een sterker dan verwachte daling van de Duitse winkelverkopen zorgde daarbij voor enige koersdruk.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 717,34 punten. Een dag eerder tikte de graadmeter de hoogste tussentijdse stand ooit aan. De MidKap daalde 0,2 procent tot 1072,64 punten. De DAX in Frankfurt bleef vrijwel vlak. De Duitse winkelverkopen namen in april met 5,5 procent af ten opzichte van een maand eerder. Economen hadden gerekend op een daling van 2 procent. Parijs won een fractie en Londen on 0,4 procent.
Shell steeg 1,5 procent dankzij een positief analistenrapport. Analisten van Cowen zijn het volgen van het olie- en gasconcern gestart met een outperform-advies. Techinvesteerder Prosus en speciaalchemiebedrijf DSM behoorden ook tot de sterkste stijgers in de AEX met plussen van ruim 1 procent. Chipmachinemaker ASML en ING waren de grootste dalers met minnen van 0,8 procent. Adyen verloor 0,6 procent. Het fintechbedrijf gaat zijn betaaldiensten aanbieden in de Verenigde Arabische Emiraten.
In de MidKap stond bodemonderzoeker Fugro bovenaan met een plus van 1,5 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM volgde met een winst van 1,2 procent door de hoop op een sterk herstel van het vliegverkeer in de zomermaanden. Post- en pakketbezorger PostNL sloot de rij met een verlies van 2 procent.
DPA klom 0,9 procent op de lokale Amsterdamse markt. Investeerder Gilde heeft zijn bod op de detacheerder officieel gelanceerd. Gilde bracht begin maart een bod uit op DPA van 1,70 euro per aandeel. Het bod waardeert DPA op een kleine 80 miljoen euro en wordt gesteund door het bestuur van de detacheerder. De grootaandeelhouders van DPA, die samen ruim 66 procent van de aandelen in handen hebben, hebben al toegezegd hun aandelen te verkopen aan Gilde.
De euro was 1,2208 dollar waard, tegen 1,2243 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,6 procent tot 68,15 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 70,77 dollar per vat. Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) verwacht dat de wereldwijde vraag naar energie dit jaar volledig zal herstellen van de coronacrisis. Eerder werd pas in 2023 een herstel voorzien.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiƫnten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
6 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
10 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
13 uur geleden