Shell nog eens 400 miljoen dollar kwijt door vertrek uit Rusland
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell moet 400 miljoen dollar afschrijven op activiteiten waarmee het brandstoffen levert in Rusland, blijkt uit het jaarverslag van het bedrijf. Die activiteiten zijn de tankstations die Shell in dat land heeft, de brandstoflevering voor vliegtuigen en een onderdeel dat smeermiddelen verkoopt. Omgerekend komt die afschrijving neer op ruim 362 miljoen euro.
Shell maakte deze week bekend Rusland helemaal te verlaten vanwege de Russische inval in Oekraïne. Eerder had het concern al besloten zijn deelnemingen in olie- en gaswinningsprojecten en pijpleidingen van de hand te gaan doen. Die belangen hadden eind vorig jaar een boekwaarde van 3 miljard dollar, maar Shell denkt niet dat bedrag te kunnen krijgen bij verkoop op dit moment. Ook daar rekent de onderneming dus op een financiële tegenvaller.
Verder ging de totale CO2-uitstoot die aan Shell toe te schrijven is, dus inclusief de uitstoot door het gebruik van de fossiele brandstoffen die het bedrijf verkoopt, nauwelijks omlaag. In 2020 bedroeg die uitstoot 1,31 miljard ton CO2, vorig jaar was dat 1,299 miljard ton. Dat is een afname van minder dan 1 procent. In 2020 was er wel een duidelijke afname doordat er minder brandstoffen gebruikt werden toen de economie door de coronapandemie snel vertraagde.
Shell stelt zelf doelen voor alleen de uitstoot van zijn eigen operaties en bijvoorbeeld het transport van olie en gas over de wereld. De uitstoot daarvan moet in 2030 gehalveerd zijn en in 2050 op nul uitkomen. Voor de zogenoemde scope 3-uitstoot, die dus veroorzaakt wordt door het gebruik van de brandstoffen, heeft Shell zich ten doel gesteld om in het midden van de eeuw CO2-neutraal te zijn.
Het gas- en olieconcern krijgt al langere tijd kritiek dat zijn uitstootdoelen niet afdoende zijn. Onder meer de activistische aandeelhouder Follow This ijvert al langere tijd voor het stellen van absolute emissiedoelen en het meenemen van de scope 3-uitstoot. Ook moet Shell minder rekenen met compensatie door bijvoorbeeld het aanplanten van bomen. In een door Milieudefensie aangespannen rechtszaak bepaalde de rechter vorig jaar dat Shell uiterlijk in 2030 in ieder geval de CO2-uitstoot van eigen operaties met 45 procent moet hebben teruggebracht ten opzichte van het niveau van 2019.
Topman Ben van Beurden verdiende afgelopen jaar in totaal 7,4 miljoen euro, 26 procent meer dan in 2020. Van Beurden kreeg onder meer een bonus van ruim 2,5 miljoen euro vanwege de sterke resultaten van Shell. In 2020 kreeg de directie van Shell geen bonus vanwege de impact van de pandemie. Het basissalaris van Van Beurden stijgt dit jaar met 3,5 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
8 uur geleden