Shell meldt zwakkere raffinagemarges en verlies bij chemicaliën
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft de winstmarges op het raffineren van ruwe olie in het derde kwartaal van dit jaar stevig zien dalen. Ook verwacht het olie- en gasconcern een klein verlies te lijden met zijn chemische bedrijfstak. De inkomsten uit de handel in gas zullen in het derde kwartaal ongeveer gelijk blijven ten opzichte van het tweede kwartaal, meldde Shell in een beknopt handelsbericht.
De marge die werd verdiend met het raffineren van ruwe olie tot bruikbare producten daalde met 29 procent tot 5,50 dollar per vat in het afgelopen kwartaal. De Amerikaanse concurrent Exxon Mobil waarschuwde vorige week al dat lagere olieprijzen en zwakkere raffinagemarges de winst in het derde kwartaal met 1,6 miljard dollar zullen drukken.
De prijs voor een vat Brentolie is in het derde kwartaal met 17 procent gedaald door de toenemende zorgen over de zwakke economie van China, de grootste importeur van olie ter wereld. In de eerste week van oktober lieten de olieprijzen wel een sterk herstel zien door de oplopende spanningen rond de oorlog tussen Israël en Hamas.
Aandeleninkoopprogramma
Op 31 oktober zal Shell de volledige kwartaalcijfers bekendmaken. In het tweede kwartaal boekte het concern meer winst dan een jaar eerder en werd een nieuw aandeleninkoopprogramma van 3,5 miljard dollar aangekondigd. Topman Wael Sawan gaf daarbij aan dat Shell eigen aandelen zal blijven inkopen om aandeelhouders te belonen.
Mogelijk wordt dan ook duidelijk hoeveel banen Shell heeft geschrapt. Persbureau Reuters meldde eind augustus dat Shell zijn kosten verder wil terugdringen door het aantal banen binnen de olie- en gasdivisie te verminderen. Door die reorganisatie zouden wereldwijd honderden banen komen te vervallen, vooral op kantoren, ook in Nederland.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische staat heeft in januari veel minder verdiend aan olie en gas. Het land ontving 393,3 roebel (4,3 miljard euro) dankzij de verkoop van de fossiele brandstoffen. Dat is een halvering in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar en het laagste bedrag sinds juli 2020.
25 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Het Duitse chipbedrijf Infineon gaat dit jaar een half miljard euro meer investeren om te kunnen voldoen aan de sterk stijgende vraag naar halfgeleiders voor AI-datacenters, maakte het concern bekend.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - DJ Tiësto heeft advocatenkantoor Greenberg Traurig aangeklaagd. De dj uit Breda, die officieel Tijs Verwest heet, eist miljoenen vanwege een onjuist fiscaal advies waardoor hij in 2020 17 miljoen dollar aan het kantoor moest betalen. Dat bevestigt zijn advocaat, Arnold Croiset van Uchelen, woensdag aan het ANP na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
52 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De prijzen in de eurozone zijn in januari gemiddeld 1,7 procent gestegen vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldt Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie viel een stuk lager uit dan in december. Toen stegen de prijzen nog gemiddeld 2 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft samen met onder meer netbeheerders en het bedrijfsleven nieuwe afspraken gemaakt om bedrijven en organisaties sneller op het volle stroomnet aan te kunnen sluiten. Het ministerie van Klimaat en Groene Groei (KGG) meldt dat het daarmee een groot deel van de huidige wachtrij binnen twee jaar wil laten aansluiten op het net.
2 uur geledenWAALWIJK (ANP) - Het Duitse chemie- en verzorgingsmiddelenconcern Henkel koopt de in Nederland gevestigde coatingspecialist Stahl voor 2,1 miljard euro. Volgens het bedrijf achter merken als Persil en Schwarzkopf zijn de coatings van Stahl voor bijvoorbeeld kleding, leer en verpakkingen een goede toevoeging.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een dochterbedrijf van CK Hutchison eist een schadevergoeding van Panama nadat de contracten om twee havens aan het Panamakanaal te exploiteren nietig zijn verklaard. De hoogste rechtbank van Panama oordeelde dat de concessies om havens aan beide uiteinden van de waterweg te exploiteren "ongrondwettelijk" zijn.
3 uur geleden