Shell legt strategie energietransitie voor aan aandeelhouders
DEN HAAG (ANP) - Olie- en gasconcern Shell gaat zijn strategie voor de energietransitie voorleggen aan de aandeelhouders. Zij mogen op de jaarlijkse vergadering dan een adviserende stem uitbrengen over de strategie die in februari werd gepresenteerd. Het bedrijf wil in 2050 volledig klimaatneutraal zijn.
Volgens Shell is het voor het eerst dat een energiebedrijf zijn aandeelhouders vraagt om te adviseren over een strategie voor energietransitie. Topman Ben van Beurden zegt dat het belangrijker dan ooit is dat de aandeelhouders de aanpak van Shell begrijpen en ondersteunen. De stemming is puur adviserend en niet bindend, aldus Shell.
"We vragen onze aandeelhouders om te stemmen voor een energietransitiestrategie die is ontworpen om onze energieproducten, diensten en investeringen in lijn te brengen met het Klimaatakkoord van Parijs en de wereldwijde aanpak om klimaatverandering tegen te gaan. Het is een strategie die waarde moet creëren voor onze aandeelhouders, onze klanten en de samenleving als geheel", stelt Van Beurden.
Adviserende stemming
Het Brits-Nederlandse Shell is van plan elke drie jaar tot 2050 met een update te komen over de voortgang van de strategie. Er zal jaarlijks dan ook een adviserende stemming worden gehouden op de aandeelhoudersvergadering. Dit jaar vindt de vergadering van Shell plaats op 18 mei. Vanwege corona wordt die virtueel gehouden.
De nieuwe klimaatdoelstellingen van Shell werden in februari door de activistische belegger Follow This met "voorzichtig optimisme" verwelkomd. Maar volgens de organisatie zijn de voornemens van Shell toch niet ambitieus genoeg. "Shells nieuwe strategie is onderdeel van een patroon. Shell vraagt aandeelhouders om steun voor een nieuwe strategie, die ‘netto nul’ belooft in de verre toekomst, maar de emissies in de komende tien jaar onvoldoende omlaag brengt om Parijs te halen."
Afleiden
Mark van Baal van Follow This hoopt daarom dat de "nieuwe manoeuvre" van Shell aandeelhouders niet zal afleiden van waar het werkelijk om zou gaan, namelijk serieuze actie om emissies omlaag te brengen en de energietransitie te versnellen. Follow This zal op de vergadering in mei voor de vijfde keer een eigen klimaatresolutie in stemming brengen. Die werd bij voorgaande pogingen door een ruime meerderheid van de aandeelhouders verworpen, hoewel het aantal voorstemmen groeide.
Milieuactivisten voeren rond de aandeelhoudersvergadering van Shell elk jaar steevast actie voor veranderingen bij het olie- en gasconcern. Code Rood, dat strijdt tegen de macht van de fossiele industrie, kondigt alvast aan in mei van zich te laten horen. "De kans dat Shell ooit een fairtrade ecologisch bedrijf wordt is nihil", aldus de actiegroep. "Het wordt tijd het bedrijf te ontmantelen, de aandeelhouders te onteigenen, de duurzame onderdelen af te splitsen en het bedrijf onder curatele te zetten om zijn rommel op te ruimen en olie- en gasproductie af te bouwen."
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML blijft hoopvol dat verdere Amerikaanse beperkingen voor de export van chiptechnologie naar China uitblijven. Financieel topman Roger Dassen is kritisch op de in het Amerikaanse Congres voorgestelde Match Act. Hij hoopt dat de Amerikaanse politiek na de tussentijdse verkiezingen volgende maand ook inziet dat het voorstel geen goed idee is.
56 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland zal er bij de Europese Unie op aandringen om snel meer beperkingen op te leggen voor goederen die uit China worden geïmporteerd. Naast het onlangs overeengekomen importquotum van 350.000 hybride auto's die per jaar vanuit China naar de EU mogen worden geïmporteerd, wil Duitsland ook beschermingsmaatregelen om de import van goederen uit andere sectoren te beperken.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De schappen bij verschillende supermarkten van Albert Heijn raken steeds leger door het cyberincident bij de onderneming. Dat geldt vooral bij de afdeling groente en fruit, zien verslaggevers van het ANP.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met winst begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van ASML. De Veldhovense chipmachinefabrikant blijft profiteren van de omvangrijke investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en zag de omzet en winst in het derde kwartaal stijgen. Ook werd het bedrijf iets positiever over de jaaromzet. Het aandeel werd 2,7 procent hoger gezet.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak te herzien, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in de Verenigde Staten kan de oplopende staatsschuld en het begrotingstekort van het land niet snel genoeg terugdringen. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig, heeft Kristalina Georgieva, directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), woensdag gezegd.
3 uur geleden