Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell koploper in groene AEX dankzij hogere olieprijzen

Shell koploper in groene AEX dankzij hogere olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - Shell was dinsdag de sterkste stijger in een hogere AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het olie- en gasconcern profiteerde van de gestegen olieprijzen na ontkenningen van meerdere leden van oliekartel OPEC+ dat de productie in december kan worden verhoogd. Ook elders in Europa zaten de oliefondsen daardoor behoorlijk in de lift.

De AEX eindigde met een plus van 0,8 procent op 716,33 punten. De MidKap klom 1,1 procent tot 940,84 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen lieten koerswinsten tot 1 procent optekenen.

Zakenkrant The Wall Street Journal meldde maandag dat de OPEC+ zou praten over een productieverhoging met een half miljoen vaten per dag. Dat werd echter tegengesproken door Saudi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Algerije, Irak en Koeweit. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,6 procent tot 81,29 dollar en Brentolie werd 1,7 procent duurder op 88,91 dollar per vat.

Olie-industrie

Shell won daarop 5 procent. Een dag eerder daalde het aandeel juist nog bijna 3 procent omdat de olieprijzen toen flink onderuit gingen. Het Franse olieconcern TotalEnergies werd 4,5 procent hoger gezet in Parijs en het Britse BP klom 6,5 procent in Londen. Het Spaanse Repsol en het Italiaanse Eni gingen tot 6,6 procent vooruit. De Nederlandse maritieme oliedienstverlener SBM Offshore kreeg er 4,3 procent bij in de MidKap.

Prosus was de grootste daler in de hoofdindex op Beursplein 5 met een min van 2,7 procent. De techinvesteerder waarschuwde voor een forse winstdaling in de eerste zes maanden van zijn gebroken boekjaar. De daling komt onder meer omdat Prosus vorig jaar nog een forse winst boekte op de verkoop van aandelen van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent. Het bedrijf komt woensdag met volledige resultaten naar buiten.

Dalers en euro- en oliekoers

Bij de kleinere bedrijven op het Damrak dook biotechnoloog Vivoryon Therapeutics bijna 11 procent in het rood, na tegenvallende resultaten. De cijfers van houtveredelaar Accsys vielen wel goed bij beleggers want dat aandeel sprong bijna 9 procent omhoog.

De euro was 1,0267 dollar waard, tegen 1,0239 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

AEX-index begint met stevige winst ondanks aanval VS op Venezuela

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een stevige winst begonnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Beleggers lijken zich niet van de wijs te laten brengen door de Amerikaanse aanval op Venezuela afgelopen weekend. Vrijdag won de Amsterdamse hoofdindex al 1,7 procent. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden het goed op de eerste handelsdag van 2026. Ook de Europese defensiebedrijven stonden in de belangstelling door de oplopende geopolitieke spanningen.

14 minuten geleden
Goudprijs stijgt na aanval VS op Venezuela, olie goedkoper

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud is maandag gestegen door de toegenomen geopolitieke spanningen als gevolg van de Amerikaanse aanval op Venezuela. Daarbij werden de Venezolaanse leider Nicolás Maduro en zijn vrouw gevangen genomen. Ook zilver werd duurder. De olieprijzen lieten daarentegen een kleine daling zien ondanks de spanningen in het olierijke Venezuela.

43 minuten geleden
Aantal annuleringen Schiphol al rond 450 en aantal loopt nog op

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen. Inmiddels is dit aantal opgelopen tot 300. KLM waarschuwt dat dit nog kan oplopen.

1 uur geleden
VEB naar Ondernemingskamer om plannen kunstmestmaker OCI

AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.

1 uur geleden
Detailhandel zet bijna 4 procent meer om, ook volume stijgt

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in november meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,9 procent, na een stijging van 3,3 procent in oktober. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden. Online werd bijna 6 procent meer omgezet dan een jaar eerder.

1 uur geleden
Recordbedrag voor jaarlijks geveilde blauwvintonijn in Tokio

TOKIO (ANP/AFP) - Een blauwvintonijn van 243 kilo is op de vismarkt in Tokio voor een recordbedrag van 510,3 miljoen yen (bijna 2,8 miljoen euro) verkocht. De vis, die werd gevangen voor de kust van Japan, is gekocht door Kiyoshi Kimura, de eigenaar van de restaurantketen Sushi Zanmai.

3 uur geleden
'Superzondag' voor luchthaven Aruba: 78 vluchten gepland

ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.

15 uur geleden