Shell koploper in groene AEX dankzij hogere olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Shell was dinsdag de sterkste stijger in een hogere AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het olie- en gasconcern profiteerde van de gestegen olieprijzen na ontkenningen van meerdere leden van oliekartel OPEC+ dat de productie in december kan worden verhoogd. Ook elders in Europa zaten de oliefondsen daardoor behoorlijk in de lift.
De AEX eindigde met een plus van 0,8 procent op 716,33 punten. De MidKap klom 1,1 procent tot 940,84 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen lieten koerswinsten tot 1 procent optekenen.
Zakenkrant The Wall Street Journal meldde maandag dat de OPEC+ zou praten over een productieverhoging met een half miljoen vaten per dag. Dat werd echter tegengesproken door Saudi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Algerije, Irak en Koeweit. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,6 procent tot 81,29 dollar en Brentolie werd 1,7 procent duurder op 88,91 dollar per vat.
Olie-industrie
Shell won daarop 5 procent. Een dag eerder daalde het aandeel juist nog bijna 3 procent omdat de olieprijzen toen flink onderuit gingen. Het Franse olieconcern TotalEnergies werd 4,5 procent hoger gezet in Parijs en het Britse BP klom 6,5 procent in Londen. Het Spaanse Repsol en het Italiaanse Eni gingen tot 6,6 procent vooruit. De Nederlandse maritieme oliedienstverlener SBM Offshore kreeg er 4,3 procent bij in de MidKap.
Prosus was de grootste daler in de hoofdindex op Beursplein 5 met een min van 2,7 procent. De techinvesteerder waarschuwde voor een forse winstdaling in de eerste zes maanden van zijn gebroken boekjaar. De daling komt onder meer omdat Prosus vorig jaar nog een forse winst boekte op de verkoop van aandelen van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent. Het bedrijf komt woensdag met volledige resultaten naar buiten.
Dalers en euro- en oliekoers
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak dook biotechnoloog Vivoryon Therapeutics bijna 11 procent in het rood, na tegenvallende resultaten. De cijfers van houtveredelaar Accsys vielen wel goed bij beleggers want dat aandeel sprong bijna 9 procent omhoog.
De euro was 1,0267 dollar waard, tegen 1,0239 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel consumenten ondervinden moeilijkheden bij het vergelijken van energiecontracten en aanbiedingen, concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Om de transparantie en vergelijkbaarheid te vergroten, start de ACM een nieuw onderzoek naar manieren om deze processen te verbeteren.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Ierse politicus Paschal Donohoe krijgt een hoge positie binnen de Wereldbank, maakt het instituut voor ontwikkelingsfinanciering bekend. Hij legt daarom zijn functie van minister van Financiën van Ierland neer en zwaait af als voorzitter van de Eurogroep.
7 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall verwacht dat de jaarlijkse omzet tegen 2030 ongeveer vervijfvoudigt ten opzichte van de behaalde 9,8 miljard euro vorig jaar. Topman Armin Papperger voorziet dat de jaarlijkse inkomsten dan 50 miljard euro bedragen, zei hij dinsdag. Het geld stroomt al tijden binnen bij de wapenfabrikant, nu Europese regeringen honderden miljarden vrijmaken voor herbewapening en defensieversterking.
7 uur geleden