Shell koploper in afwachtende AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - Shell was vrijdag koploper in een afwachtende AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het concern profiteerde van de verder stijgende olieprijzen en positieve beleggingsadviezen. Navigatiedienstverlener TomTom werd juist hard afgestraft op Beursplein 5 vanwege tegenvallende resultaten. Verder zijn beleggers vooral in afwachting van het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten. Mogelijk heeft de verspreiding van de omikronvariant van het coronavirus vorige maand voor tegenwind op de arbeidsmarkt in 's werelds grootste economie gezorgd, waardoor de banengroei minder sterk was dan in december.
De AEX noteerde rond het middaguur een min van 0,2 procent op 747,05 punten, waarmee een koerswinst van eerder op de dag werd prijsgegeven. De MidKap verloor 1,1 procent tot 1061,70 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt leverden tot 1,2 procent in, Londen won juist 0,2 procent.
Positieve adviezen
Shell ging ruim 3 procent vooruit in de AEX, geholpen door positieve adviezen van TD Securities en RBC Capital. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 1,5 procent tot 91,60 dollar en Brentolie werd 1,4 procent duurder op 92,38 dollar per vat. Dat is het hoogste niveau sinds 2014. In Londen klom het Britse BP 0,6 procent en het Franse TotalEnergies kreeg er 2,2 procent bij in Parijs.
Ook betalingsverwerker Adyen had een goede dag met een plus van 2,2 procent, na het verlies van bijna 9 procent op donderdag. KBC Securities kwam met een koopadvies voor Adyen, terwijl DeGroof Petercam zijn advies voor het aandeel verhoogde. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste verliezer bij de hoofdfondsen met een min van 3,2 procent.
TomTom
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak kelderde TomTom 16 procent. Het navigatiebedrijf heeft afgelopen jaar last gehad van het feit dat er minder auto's werden verkocht. De omzet viel lager uit dan in 2020 en TomTom was opnieuw verlieslijdend.
In Parijs ging farmaceut Sanofi 0,3 procent omlaag na cijfers. De Deense bierbrouwer Carlsberg won 0,5 procent in Kopenhagen na een cijferbericht.
De euro was 1,1446 dollar waard, tegen 1,1432 dollar bij het Europese slot op donderdag.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kabinetsplannen om kleine beleggers zwaarder te belasten, botsen met de Europese ambitie om juist meer mensen aan het beleggen te krijgen, vindt René van Vlerken, topman van beursuitbater Euronext. Dat is het bedrijf achter onder meer de Amsterdamse beurs.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer gesproken over de krappe dieselvoorraden en hoge prijzen. Daarbij gaf hij aan dat Europa streeft naar een gecoördineerde aanpak om de prijzen te verlagen.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Hans Anders heeft de verkoop van de AI- en camerabril van Meta voor onbepaalde tijd opgeschort, bevestigt een woordvoerder van de optiekketen na berichtgeving door het AD. Aanleiding is de "publieke en politieke discussie over slimme brillen" en "de vragen die daarbij spelen over de voorwaarden waaronder deze technologie kan worden gebruikt".
8 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Het is niet langer mogelijk om de economische impact van klimaatverandering te ontkennen, zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) tijdens een toespraak in Frankfurt. "We zien het, we voelen het, we kunnen het meten. Dat heeft niets met ideologie te maken, dat is de realiteit."
9 uur geleden