Shell koploper in afwachtende AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - Shell was vrijdag koploper in een afwachtende AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het concern profiteerde van de verder stijgende olieprijzen en positieve beleggingsadviezen. Navigatiedienstverlener TomTom werd juist hard afgestraft op Beursplein 5 vanwege tegenvallende resultaten. Verder zijn beleggers vooral in afwachting van het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten. Mogelijk heeft de verspreiding van de omikronvariant van het coronavirus vorige maand voor tegenwind op de arbeidsmarkt in 's werelds grootste economie gezorgd, waardoor de banengroei minder sterk was dan in december.
De AEX noteerde rond het middaguur een min van 0,2 procent op 747,05 punten, waarmee een koerswinst van eerder op de dag werd prijsgegeven. De MidKap verloor 1,1 procent tot 1061,70 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt leverden tot 1,2 procent in, Londen won juist 0,2 procent.
Positieve adviezen
Shell ging ruim 3 procent vooruit in de AEX, geholpen door positieve adviezen van TD Securities en RBC Capital. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 1,5 procent tot 91,60 dollar en Brentolie werd 1,4 procent duurder op 92,38 dollar per vat. Dat is het hoogste niveau sinds 2014. In Londen klom het Britse BP 0,6 procent en het Franse TotalEnergies kreeg er 2,2 procent bij in Parijs.
Ook betalingsverwerker Adyen had een goede dag met een plus van 2,2 procent, na het verlies van bijna 9 procent op donderdag. KBC Securities kwam met een koopadvies voor Adyen, terwijl DeGroof Petercam zijn advies voor het aandeel verhoogde. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste verliezer bij de hoofdfondsen met een min van 3,2 procent.
TomTom
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak kelderde TomTom 16 procent. Het navigatiebedrijf heeft afgelopen jaar last gehad van het feit dat er minder auto's werden verkocht. De omzet viel lager uit dan in 2020 en TomTom was opnieuw verlieslijdend.
In Parijs ging farmaceut Sanofi 0,3 procent omlaag na cijfers. De Deense bierbrouwer Carlsberg won 0,5 procent in Kopenhagen na een cijferbericht.
De euro was 1,1446 dollar waard, tegen 1,1432 dollar bij het Europese slot op donderdag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) heeft ingenieursbureau Arcadis om opheldering gevraagd over het herhaaldelijk afwijzen van overnamevoorstellen. Arcadis wees biedingen van het Canadese bedrijf WSP Global tot twee keer toe af. De beleggersclub wil van het bestuur en de commissarissen weten hoe zij beide toenaderingspogingen hebben beoordeeld en of het proces "met open vizier" is doorlopen.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten zijn donderdag overwegend met kleine verliezen de handel uitgegaan. Op Wall Street zorgden nieuwe resultaten van chipconcern Nvidia voor hernieuwd enthousiasme over techaandelen. Maar in Europa bleven beleggers meer met hun hoofd bij andere zaken.
1 uur geledenGRAVELINES (ANP/DPA) - Kwallen hebben er opnieuw voor gezorgd dat reactoren van een kerncentrale in Frankrijk zijn stilgezet. De dieren zorgden er eerder deze maand ook al voor dat de grootste Franse kerncentrale niet op volledige capaciteit kon draaien.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York na het openen van de boeken. Het aandeel werd zo'n 7 procent hoger gezet. Omdat de beurswaarde van Nvidia al boven de 5 biljoen dollar lag, betekent deze koersstijging dat er rond de 350 miljard dollar aan beurswaarde bij is gekomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar worden minder statiegeldblikjes en -flessen ingezameld dan wettelijk vereist, verwacht de daarvoor verantwoordelijke stichting Verpact. Wel nadert de inzameling bij blikjes mogelijk de doelstelling van 90 procent.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Unilever gaat zijn bekende mosterdmerk Colman's verkopen. Daarmee wil het concern zorgen over de mededinging wegnemen, nu het zijn voedingsmiddelenactiviteiten samenvoegt met het Amerikaanse McCormick. Het gezamenlijke mosterdmarktaandeel wordt anders mogelijk te groot.
4 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De exploitant van de Britse luchthavens van Manchester, Londen Stansted en East Midlands is getroffen door een datalek, waarbij ook gegevens van passagiers zijn buitgemaakt. Manchester Airports Group meldde donderdag dat "een onbevoegde derde partij een hoeveelheid klantgegevens" in handen heeft gekregen.
5 uur geleden