Shell koploper in afwachtende AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - Shell was vrijdag koploper in een afwachtende AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het concern profiteerde van de verder stijgende olieprijzen en positieve beleggingsadviezen. Navigatiedienstverlener TomTom werd juist hard afgestraft op Beursplein 5 vanwege tegenvallende resultaten. Verder zijn beleggers vooral in afwachting van het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.
De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt spelen een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten. Mogelijk heeft de verspreiding van de omikronvariant van het coronavirus vorige maand voor tegenwind op de arbeidsmarkt in 's werelds grootste economie gezorgd, waardoor de banengroei minder sterk was dan in december.
De AEX noteerde rond het middaguur een min van 0,2 procent op 747,05 punten, waarmee een koerswinst van eerder op de dag werd prijsgegeven. De MidKap verloor 1,1 procent tot 1061,70 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt leverden tot 1,2 procent in, Londen won juist 0,2 procent.
Positieve adviezen
Shell ging ruim 3 procent vooruit in de AEX, geholpen door positieve adviezen van TD Securities en RBC Capital. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 1,5 procent tot 91,60 dollar en Brentolie werd 1,4 procent duurder op 92,38 dollar per vat. Dat is het hoogste niveau sinds 2014. In Londen klom het Britse BP 0,6 procent en het Franse TotalEnergies kreeg er 2,2 procent bij in Parijs.
Ook betalingsverwerker Adyen had een goede dag met een plus van 2,2 procent, na het verlies van bijna 9 procent op donderdag. KBC Securities kwam met een koopadvies voor Adyen, terwijl DeGroof Petercam zijn advies voor het aandeel verhoogde. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste verliezer bij de hoofdfondsen met een min van 3,2 procent.
TomTom
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak kelderde TomTom 16 procent. Het navigatiebedrijf heeft afgelopen jaar last gehad van het feit dat er minder auto's werden verkocht. De omzet viel lager uit dan in 2020 en TomTom was opnieuw verlieslijdend.
In Parijs ging farmaceut Sanofi 0,3 procent omlaag na cijfers. De Deense bierbrouwer Carlsberg won 0,5 procent in Kopenhagen na een cijferbericht.
De euro was 1,1446 dollar waard, tegen 1,1432 dollar bij het Europese slot op donderdag.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.
1 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De carnavalsperiode zorgt dit jaar opnieuw voor een miljoenenomzet voor de horeca in Noord-Brabant en Limburg. Volgens Rabobank-deskundige Jos Klerx behalen sommige kroegen in de carnavalsweek waarschijnlijk zelfs 10 tot 20 procent van hun totale jaaromzet. Eerder onderzoek van economen liet zien dat er tijdens carnaval alles bij elkaar meer dan een miljard euro kan worden besteed door hossende en de polonaise lopende feestvierders.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
9 uur geleden