Shell koploper in AEX na productieverlaging oliekartel OPEC+
AMSTERDAM (ANP) - Shell stond maandag bij de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het olie- en gasconcern profiteerde van een sterke stijging van de olieprijzen na het verrassende besluit van oliekartel OPEC+ om de productie vanaf mei met meer dan een miljoen vaten te verlagen. Ook elders in Europa gingen de oliefondsen daardoor flink omhoog.
Shell won in de vroege handel 4 procent op het Damrak en was daarmee koploper in de AEX-index. Het Britse BP klom 4,3 procent in Londen en het Franse TotalEnergies steeg 4,2 procent in Parijs. Maritiem oliedienstverlener SBM Offshore en bodemonderzoeker Fugro werden tot 2,2 procent hoger gezet op Beursplein 5.
De prijs van een vat Amerikaanse olie klom maandagochtend 5,3 procent tot 79,64 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd ook 5,3 procent duurder, op 84,14 dollar per vat. Volgens Saudi-Arabië is de productieverlaging een voorzorgsmaatregel die moet helpen de oliemarkt te stabiliseren. Door de stijgende olieprijs kan de inflatie weer worden aangejaagd. Daardoor kunnen centrale banken mogelijk langer doorgaan met het verhogen van de rente om de inflatie aan te pakken.
Plus voor AEX
De AEX noteerde kort na aanvang een plus van 0,4 procent op 759,05 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 959,98 punten. De hoofdgraadmeters in Londen en Parijs lieten plussen tot 0,6 procent optekenen. De DAX in Frankfurt was vrijwel onveranderd.
In Zürich kon UBS (plus 0,7 procent) op belangstelling rekenen. Zakenkrant Financial Times meldde zondag dat de Zwitserse justitie een strafrechtelijk onderzoek is begonnen naar de door de overheid gesteunde overname van Credit Suisse door UBS. Daarnaast schreef de SonntagsZeitung dat UBS zijn personeelsbestand met 20 tot 30 procent gaat verminderen als de overname van Credit Suisse is afgerond. Dat betekent dat er wereldwijd tot zo'n 36.000 banen worden geschrapt, waarvan zo'n 11.000 in Zwitserland.
ForFarmers
Veevoerbedrijf ForFarmers (min 1,5 procent) maakte bekend dat topman Theo Spierings om gezondheidsredenen en privéomstandigheden zijn functie neerlegt. De raad van commissarissen heeft Pieter Wolleswinkel benoemd tot nieuwe topman.
De euro noteerde op 1,0813 dollar, tegen 1,0866 dollar bij het slot van de Europese handel op vrijdag.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Anthropic heeft een deal gesloten om zijn AI-datacenters van stroom te voorzien, meldt de Financial Times. Het Amerikaanse AI-bedrijf achter chatbot Claude betaalt 3,4 miljard dollar aan het Amerikaanse OnePWR Solutions voor gasgestookte generatoren. Volgens FT is het de grootste bekende aankoop van stroomopwekkingsapparatuur door een AI-bedrijf.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China investeert dit jaar naar verwachting 940 miljard dollar in energie, dat is meer dan welk ander land ook. Dat meldt de Chinese staatsomroep CCTV op basis van een rapport van een Chinese organisatie die zich bezighoudt met economische ontwikkelingen.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall heeft werknemers van een Mercedes-Benz-fabriek in Berlijn opgeroepen om maandagochtend het werk neer te leggen. De vakbond is niet tevreden over het verloop van de onderhandelingen voor een nieuwe cao in de metaalelektroindustrie.
8 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in oktober gedaald na het bereiken van het hoogste niveau in bijna vier jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dat komt door een zwakke vraag en optimisme over de geplande gesprekken tussen Rusland en Oekraïne in Abu Dhabi. Met name de prijzen van granen en vlees zijn lager.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft opnieuw Russische onderdelen van een internationaal bedrijf onder tijdelijk beheer van een Russische entiteit gezet. Het gaat om bezittingen van Japan Tobacco in het land. De fabrikant van sigaretten van Winston en Camel is daarmee de laatste in een reeks internationale bedrijven die te maken krijgen met soortgelijke acties vanuit Rusland, waardoor eerder ook bezittingen van bijvoorbeeld het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarktketen Auchan werden getroffen.
1 dag geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
1 dag geleden