Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell koploper in AEX na productieverlaging oliekartel OPEC+

Shell koploper in AEX na productieverlaging oliekartel OPEC+

AMSTERDAM (ANP) - Shell stond maandag bij de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het olie- en gasconcern profiteerde van een sterke stijging van de olieprijzen na het verrassende besluit van oliekartel OPEC+ om de productie vanaf mei met meer dan een miljoen vaten te verlagen. Ook elders in Europa gingen de oliefondsen daardoor flink omhoog.

Shell won in de vroege handel 4 procent op het Damrak en was daarmee koploper in de AEX-index. Het Britse BP klom 4,3 procent in Londen en het Franse TotalEnergies steeg 4,2 procent in Parijs. Maritiem oliedienstverlener SBM Offshore en bodemonderzoeker Fugro werden tot 2,2 procent hoger gezet op Beursplein 5.

De prijs van een vat Amerikaanse olie klom maandagochtend 5,3 procent tot 79,64 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd ook 5,3 procent duurder, op 84,14 dollar per vat. Volgens Saudi-Arabië is de productieverlaging een voorzorgsmaatregel die moet helpen de oliemarkt te stabiliseren. Door de stijgende olieprijs kan de inflatie weer worden aangejaagd. Daardoor kunnen centrale banken mogelijk langer doorgaan met het verhogen van de rente om de inflatie aan te pakken.

Plus voor AEX

De AEX noteerde kort na aanvang een plus van 0,4 procent op 759,05 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 959,98 punten. De hoofdgraadmeters in Londen en Parijs lieten plussen tot 0,6 procent optekenen. De DAX in Frankfurt was vrijwel onveranderd.

In Zürich kon UBS (plus 0,7 procent) op belangstelling rekenen. Zakenkrant Financial Times meldde zondag dat de Zwitserse justitie een strafrechtelijk onderzoek is begonnen naar de door de overheid gesteunde overname van Credit Suisse door UBS. Daarnaast schreef de SonntagsZeitung dat UBS zijn personeelsbestand met 20 tot 30 procent gaat verminderen als de overname van Credit Suisse is afgerond. Dat betekent dat er wereldwijd tot zo'n 36.000 banen worden geschrapt, waarvan zo'n 11.000 in Zwitserland.

ForFarmers

Veevoerbedrijf ForFarmers (min 1,5 procent) maakte bekend dat topman Theo Spierings om gezondheidsredenen en privéomstandigheden zijn functie neerlegt. De raad van commissarissen heeft Pieter Wolleswinkel benoemd tot nieuwe topman.

De euro noteerde op 1,0813 dollar, tegen 1,0866 dollar bij het slot van de Europese handel op vrijdag.

Meer uit Financieel

Flinke verliezen op Wall Street door hernieuwde AI-zorgen

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag hard omlaaggegaan. Vooral techaandelen moesten het ontgelden door slecht ontvangen cijfers van grote techbedrijven en nieuwe zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen in AI. Onder meer Meta Platforms verloor fors nadat het moederbedrijf van Facebook de boeken had geopend.

6 uur geleden
NCSC onderzoekt eerste signalen van misbruik kwetsbaarheden PHP

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) onderzoekt de eerste signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat heeft de instantie gezegd in een nieuwe update, waarin wordt gesproken van mogelijk misbruik.

7 uur geleden
Moderna raakt kwart beurswaarde kwijt door mogelijk datalek

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Moderna heeft op Wall Street donderdag een kwart van zijn beurswaarde verloren. Dit gebeurde nadat berichten opdoken over de resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Dat wijst op een mogelijk lek van de gegevens, die dit weekend openbaar zouden worden gemaakt.

7 uur geleden
EIB: Nederland moet doelen uitstellen om personeelstekort bouw

SOESTERBERG (ANP) - Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer. Dat heeft de directeur van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gezegd bij de presentatie van een rapport over de verwachtingen voor de arbeidsmarkt in de bouw de komende jaren. Nederland wil veel meer nieuwe woningen bouwen, het net uitbreiden, verduurzamen en infrastructuur onderhouden, maar dat kan niet allemaal tegelijk, waarschuwt EIB-directeur Taco van Hoek. Bepaalde doelen, zoals gasloze wijken in 2050, zijn niet haalbaar en hebben meer tijd nodig, vindt hij.

8 uur geleden
Verkoop Gucci valt tegen, L'Oréal groeit wel hard

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van luxemerk Gucci zijn in het derde kwartaal harder gedaald dan kenners alom hadden verwacht, vooral door zwakke cijfers in China. Het herstelplan van het merk van het Franse luxeconcern Kering loopt al jaren moeizaam. Toch hebben niet alle westerse merken het moeilijk in het economisch minder goed presterende China. L'Oréal, dat ook veel producten heeft in lagere prijsklassen, groeit er juist hard.

8 uur geleden
Nog geen resultaat na gesprekken over cao streekvervoer

UTRECHT (ANP) - De opnieuw opgestarte onderhandelingen over een cao in het streekvervoer tussen vakbonden en werkgevers hebben nog geen resultaat opgeleverd. Volgende week moet meer duidelijk worden, meldt vakbond FNV. De gesprekken volgen op een landelijke staking een week geleden. Op donderdag stond een nieuwe staking gepland, maar vakbonden FNV en CNV schortten de acties op toen werkgevers met nieuwe voorstellen kwamen.

10 uur geleden
Leidse biotechnoloog Pharming na cijfers grote winnaar op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.

10 uur geleden