Shell koploper AEX door verder stijgende olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index. Shell profiteerde van de stijgende olieprijzen door de toenemende spanningen in het Midden-Oosten. Iran zou volgens veiligheidsdiensten namelijk binnen 48 uur een directe aanval kunnen doen op Israëlisch grondgebied. Israël heeft al gezegd dan terug te zullen slaan op Iraans grondgebied.
Shell klom 3 procent. In Londen ging BP 3,7 procent vooruit en TotalEnergies werd ruim 2 procent duurder in Parijs. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 1,5 procent tot 86,24 dollar en Brentolie steeg 1,3 procent tot 90,86 dollar per vat. Daarmee zijn de olieprijzen naar het hoogste niveau in ongeveer zes maanden gestegen.
De AEX eindigde met een klein verlies op 883,45 punten. Daarmee gaf de hoofdgraadmeter op het Damrak een eerdere koerswinst uit handen. Ook de MidKap leverde een plus van eerder op de dag in en sloot 0,4 procent lager op 935,33 punten. In Parijs en Frankfurt stonden minnen tot 0,2 procent op de koersenborden. De FTSE in Londen steeg 0,9 procent.
Koersdaling banken
ING was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,3 procent. De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs haalde de bank van zijn kooplijst. Dat gold ook voor ABN AMRO, dat 1,5 procent aan waarde verloor.
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 was Kendrion in trek bij beleggers met een winst van meer dan 5 procent. De producent van elektromagnetische componenten verkoopt zijn automotive-activiteiten in Europa en de Verenigde Staten aan Solero Technologies voor 65 miljoen euro. Met de verkoop wil het bedrijf zich richten op de industriële groeimogelijkheden in Europa, de VS en China.
Kerosine duurder
Air France-KLM (min 4,5 procent) had juist last van de stijgende olieprijzen omdat daardoor kerosine duurder wordt. British Airways-moederbedrijf IAG zakte 3,8 procent in Londen en het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa leverde 1,2 procent in op de aandelenbeurs in Frankfurt. Ryanair daalde 2,6 procent in Dublin en easyJet ging 4,3 procent omlaag in Londen.
De euro was 1,0648 dollar waard, tegen 1,0703 dollar aan het slot van de Europese beurshandel een dag eerder.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het derde kwartaal van dit jaar iets sterker gegroeid dan eerder gemeld. Volgens een nieuwe raming van het Europese statistiekbureau Eurostat bedroeg de groei 0,3 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerdere schatting werd nog een groei van 0,2 procent op kwartaalbasis gemeld.
30 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vrijdagochtend last van de mist die over delen van het land hangt, waardoor er geen vliegtuigen kunnen landen op de luchthaven. Dat leidt tot vertragingen en vluchten die moeten uitwijken naar Keulen en Maastricht, is te zien op de website. Er is wel startend vliegverkeer.
1 uur geledenMUMBAI (ANP/RTR) - De grootste luchtvaartmaatschappij van India, IndiGo, heeft spijt betuigd voor wijdverbreide verstoringen in zijn vliegschema voor het Aziatische land. Het door oud-KLM-topman Pieter Elbers geleide bedrijf schrapte de afgelopen dagen honderden vluchten. Dat gebeurde omdat nieuwe regels rond rust- en werktijden voor piloten voor roosterproblemen zorgden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips toonde vrijdag wat herstel op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern ging donderdag flink omlaag na een analistenrapport van Citi. De Amerikaanse zakenbank waarschuwde dat Philips volgend jaar meer tegenwind zou kunnen verwachten van handelstarieven en zwakkere marktomstandigheden in China en dat dit de omzetgroei kan drukken.
2 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Ook TikTok gaat zich houden aan het socialemediaverbod in Australië voor kinderen en tieners onder de 16 jaar. De Australische wet gaat op 10 december in en op die dag zal de populaire filmpjesapp jongeren blokkeren, meldt het platform. Dat betekent dat zij geen account meer kunnen aanmaken of behouden.
3 uur geledenBURBANK (ANP) - Streamingdienst Netflix wordt een steeds grotere kanshebber voor de aankoop van grote delen van Warner Bros. Discovery. De bedrijven zijn begonnen aan exclusieve gesprekken over de overname van de film- en tv-studio's en streamingplatform HBO Max door Netflix, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Als het tot een deal komt, krijgt 's werelds populairste betaalde streamingdienst een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer horecabedrijven worstelen met problematische schulden. Een op de vijf horeca-ondernemingen gaf aan hiermee te worstelen in november, tegen 14 procent in november vorig jaar. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek onder bedrijven in de industrie, handel en diensten met vijf of meer medewerkers.
5 uur geleden