Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell koploper AEX door verder stijgende olieprijzen

Shell koploper AEX door verder stijgende olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index. Shell profiteerde van de stijgende olieprijzen door de toenemende spanningen in het Midden-Oosten. Iran zou volgens veiligheidsdiensten namelijk binnen 48 uur een directe aanval kunnen doen op Israëlisch grondgebied. Israël heeft al gezegd dan terug te zullen slaan op Iraans grondgebied.

Shell klom 3 procent. In Londen ging BP 3,7 procent vooruit en TotalEnergies werd ruim 2 procent duurder in Parijs. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 1,5 procent tot 86,24 dollar en Brentolie steeg 1,3 procent tot 90,86 dollar per vat. Daarmee zijn de olieprijzen naar het hoogste niveau in ongeveer zes maanden gestegen.

De AEX eindigde met een klein verlies op 883,45 punten. Daarmee gaf de hoofdgraadmeter op het Damrak een eerdere koerswinst uit handen. Ook de MidKap leverde een plus van eerder op de dag in en sloot 0,4 procent lager op 935,33 punten. In Parijs en Frankfurt stonden minnen tot 0,2 procent op de koersenborden. De FTSE in Londen steeg 0,9 procent.

Koersdaling banken

ING was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,3 procent. De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs haalde de bank van zijn kooplijst. Dat gold ook voor ABN AMRO, dat 1,5 procent aan waarde verloor.

Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 was Kendrion in trek bij beleggers met een winst van meer dan 5 procent. De producent van elektromagnetische componenten verkoopt zijn automotive-activiteiten in Europa en de Verenigde Staten aan Solero Technologies voor 65 miljoen euro. Met de verkoop wil het bedrijf zich richten op de industriële groeimogelijkheden in Europa, de VS en China.

Kerosine duurder

Air France-KLM (min 4,5 procent) had juist last van de stijgende olieprijzen omdat daardoor kerosine duurder wordt. British Airways-moederbedrijf IAG zakte 3,8 procent in Londen en het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa leverde 1,2 procent in op de aandelenbeurs in Frankfurt. Ryanair daalde 2,6 procent in Dublin en easyJet ging 4,3 procent omlaag in Londen.

De euro was 1,0648 dollar waard, tegen 1,0703 dollar aan het slot van de Europese beurshandel een dag eerder.

Meer uit Financieel

Koeweit: zware schade aan oliefaciliteiten door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait ​Petroleum ⁠Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.

1 uur geleden
Bloomberg: landen OPEC+ gaan olieproductie verder verhogen

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.

2 uur geleden
Onderzoek: Duitse DAX-bedrijven keren recorddividend uit

FRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.

4 uur geleden
Luchthavens Italië waarschuwen voor brandstofbeperkingen

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.

5 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten drukt op economische groei Vietnam

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.

23 uur geleden
Frankrijk verstrekt kleine bedrijven leningen om brandstofprijzen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.

1 dag geleden
EU-ministers van Financiën willen winstbelasting energiebedrijven

BERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.

1 dag geleden