Shell koploper AEX door verder stijgende olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index. Shell profiteerde van de stijgende olieprijzen door de toenemende spanningen in het Midden-Oosten. Iran zou volgens veiligheidsdiensten namelijk binnen 48 uur een directe aanval kunnen doen op Israëlisch grondgebied. Israël heeft al gezegd dan terug te zullen slaan op Iraans grondgebied.
Shell klom 3 procent. In Londen ging BP 3,7 procent vooruit en TotalEnergies werd ruim 2 procent duurder in Parijs. De prijs van een vat Amerikaanse olie won 1,5 procent tot 86,24 dollar en Brentolie steeg 1,3 procent tot 90,86 dollar per vat. Daarmee zijn de olieprijzen naar het hoogste niveau in ongeveer zes maanden gestegen.
De AEX eindigde met een klein verlies op 883,45 punten. Daarmee gaf de hoofdgraadmeter op het Damrak een eerdere koerswinst uit handen. Ook de MidKap leverde een plus van eerder op de dag in en sloot 0,4 procent lager op 935,33 punten. In Parijs en Frankfurt stonden minnen tot 0,2 procent op de koersenborden. De FTSE in Londen steeg 0,9 procent.
Koersdaling banken
ING was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,3 procent. De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs haalde de bank van zijn kooplijst. Dat gold ook voor ABN AMRO, dat 1,5 procent aan waarde verloor.
Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 was Kendrion in trek bij beleggers met een winst van meer dan 5 procent. De producent van elektromagnetische componenten verkoopt zijn automotive-activiteiten in Europa en de Verenigde Staten aan Solero Technologies voor 65 miljoen euro. Met de verkoop wil het bedrijf zich richten op de industriële groeimogelijkheden in Europa, de VS en China.
Kerosine duurder
Air France-KLM (min 4,5 procent) had juist last van de stijgende olieprijzen omdat daardoor kerosine duurder wordt. British Airways-moederbedrijf IAG zakte 3,8 procent in Londen en het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa leverde 1,2 procent in op de aandelenbeurs in Frankfurt. Ryanair daalde 2,6 procent in Dublin en easyJet ging 4,3 procent omlaag in Londen.
De euro was 1,0648 dollar waard, tegen 1,0703 dollar aan het slot van de Europese beurshandel een dag eerder.
Meer uit Financieel
ZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
51 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
2 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC heeft de verwachting voor de groei van de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verlaagd. Dat heeft te maken met de forse prijsstijgingen van ruwe olie door de oorlog in het Midden-Oosten. OPEC verwacht echter dat de vraag volgend jaar sterker zal herstellen dan eerder werd voorzien.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds de CO2-heffing voor de industrie bestaat, heeft de overheid er in 2025 geld aan overgehouden. Volgens de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) moeten bedrijven samen tussen de 37 en 97 miljoen euro betalen aan CO2-heffing.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de sterk gestegen producentenprijzen, die aangeven welke afzetprijzen fabrikanten voor hun producten vragen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energieprijzen hard gestegen en producenten rekenen dit door in hun verkoopprijzen. Dat kan de inflatie aanwakkeren, wat doorgaans slecht valt bij beleggers.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Direct na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari, stapten opvallend veel mensen over naar een vast energiecontract, stelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vast. Door de stijgende energieprijzen gingen veel consumenten direct kritischer kijken naar hun energiecontract, vooral degenen met een variabel contract.
5 uur geleden