Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Shell is hard nodig om energietransitie vlot te trekken'

'Shell is hard nodig om energietransitie vlot te trekken'

DEN HAAG (ANP) - Olie - en gasproducent Shell is hard nodig voor de energietransitie. Dat zei Mark van Baal van de activistische aandeelhouder Follow This in het tv-programma Buitenhof. Volgens Van Baal heeft Shell het geld en de macht om de energietransitie vlot te trekken. Het bedrijf zou daarvoor de komende jaren nog meer moeten investeren in duurzame energie.

Van Baal ging in gesprek met Shell-bestuurder Maarten Wetselaar. Die erkent dat er voor Shell een behoorlijke opgave ligt, maar ook dat het niet alleen aan Shell is om de uitstoot te beperken. Daar ligt volgens hem ook een rol voor de eindgebruiker.

Shell is volgens Wetselaar jaarlijks goed voor de uitstoot van 1,7 gigaton broeikasgas uit. Dat gaat dan niet alleen om de uitstoot door het bedrijf zelf, maar vooral ook door de klanten die Shell-producten zoals brandstoffen gebruiken. Daarmee is het bedrijf goed voor 3 procent van de wereldwijde uitstoot van schadelijke stoffen.

Klimaatplannen

Afgelopen week stemde een grote meerderheid van de aandeelhouders van Shell in met de klimaatplannen van het bedrijf. Shell wil tegen 2050 zijn uitstoot hebben gereduceerd tot nul. Daarbij wil het klanten duurzame alternatieven bieden. Zo wordt in Rotterdam een grote waterstoffabriek gebouwd, waarbij nog niet zeker is of er klanten voor zijn. Waterstof speelt volgens Wetselaar een belangrijke rol in het terugbrengen van de uitstoot in de transportsector en in de zware industrie.

De motie van Follow This, die onder meer oproept geen geld meer te steken in het oppompen van olie en gas en meer te investeren in duurzame varianten, haalde het niet. Maar met de steun van 30 procent van de aandeelhouders, is er wel een groeiende groep die een duurzamere koers van Shell eist.

Van Baal benadrukte dat Shell goed is in het snel optuigen van grote projecten. Als voorbeeld noemde hij de aanleg van de gasleidingen, nadat het Groninger gasveld werd ontdekt. Binnen tien jaar was vrijwel heel Nederland op aardgas aangesloten. "Nu willen we ook zoiets van Shell", aldus Van Baal.

Milieudefensie

Milieudefensie blijft erbij dat Shell "het klimaat verraadt". De organisatie beweerde eerder dat Shell het publiek misleidt met "groene praatjes", terwijl de plannen van het concern niet in lijn zijn met het Klimaatakkoord van Parijs. De plannen van Shell om de uitstoot te compenseren noemt Milieudefensie-directeur Donald Pols 'onrealistisch', waarbij het bedrijf inzet op nog onbewezen technieken.

Milieudefensie eist in de klimaatzaak die het aanspande tegen Shell dat het bedrijf stopt met het veroorzaken van gevaarlijke klimaatverandering. Ook moet Shell zijn uitstoot terugbrengen met 45 procent. Komende woensdag is de uitspraak.

Meer uit Financieel

Olieconcern uit VAE belooft miljarden aan nieuwe projecten

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.

1 uur geleden
OPEC+ verhoogt productie in eerste vergadering sinds vertrek VAE

WENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.

3 uur geleden
Voorzitter Duits instituut waarschuwt voor recessie na heffing VS

BERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.

6 uur geleden
Gesprekken over overname staaldivisie Thyssenkrupp op pauze

ESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.

7 uur geleden
Verdachte opgepakt in onderzoek naar vergiftigde babyvoeding

WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.

22 uur geleden
Reder MSC mijdt Hormuz met nieuwe dienst naar Perzische Golf

GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.

1 dag geleden
FME: autoheffingen VS nadelig voor Nederlandse toeleveranciers

ZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.

1 dag geleden