Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell investeert in grote uitbreiding lng-export Qatar

Shell investeert in grote uitbreiding lng-export Qatar

DOHA (ANP) - Shell heeft zich ingekocht bij een project dat Qatar in staat moet stellen veel meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te exporteren dan het nu doet. Het Britse olie- en gasconcern maakt bekend een belang van bijna 9,3 procent te hebben genomen in North Field South, zoals het project heet.

Qatar is de grootste lng-exporteur ter wereld en daar is nu extra veel vraag naar door de oorlog in Oekraïne en het wegvallen van gasleveringen uit Rusland. Het land bezit het zogeheten North Field in de Perzische Golf en heeft daarmee op Iran en Rusland na 's werelds grootste bewezen gasreserves.

Het project waar Shell nu in investeert moet het mogelijk maken dat de Golfstaat jaarlijks 16 miljoen ton lng meer kan verkopen uit dat gasveld. Daarvoor moeten er onder andere boorplatforms en pijpleidingen bijkomen. Daarnaast verrijzen er nieuwe installaties die aardgas omzetten in vloeibare vorm. Dit zal op de korte termijn nog geen oplossing bieden voor de schaarste aan gas die sinds de Russische inval in Oekraïne is ontstaan. Qatar kan de eerste lading gas die deze uitbreiding oplevert waarschijnlijk op zijn vroegst in 2027 exporteren.

TotalEnergies

Shell maakte niet bekend hoeveel geld het heeft neergeteld voor de aandelen in het project. TotalEnergies maakte vorige maand bekend 1,5 miljard dollar te investeren in een even groot belang in North Field South. Het Qatarese staatsbedrijf QatarEnergy blijft de grootste aandeelhouder en stelt maximaal een kwart van het project beschikbaar voor buitenlandse investeerders.

Eerder staken Shell en TotalEnergies geld in North Field East, een andere uitbreiding van de lng-productie in de Perzische Golf. Branchegenoten ExxonMobil en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten en Eni uit Italië deden hetzelfde. De twee projecten moeten er samen voor zorgen dat Qatar uiteindelijk 126 miljoen ton lng per jaar kan exporteren, in plaats van de huidige 77 miljoen ton.

Meer uit Financieel

Topvrouw Zara Woman na twee jaar alweer weg

ARTEIXO (ANP/BLOOMBERG) - Het Spaanse Inditex, moederbedrijf van kledingwinkelketen Zara, heeft de topvrouw van de damesmodedivisie Zara Woman na twee jaar alweer vervangen. Het bedrijf heeft Marta Andreia Rodrigues, een ervaren medewerker binnen de organisatie, aangesteld als opvolger van Lorena Rodríguez Veiga.

51 minuten geleden
Bronnen: Nvidia-baas volgende week bij staatsdiner Trump en Xi

WASHINGTON (ANP) - Topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia is naar verwachting volgende week aanwezig bij het staatsdiner dat president Donald Trump aanbiedt aan de Chinese leider Xi Jinping. Dat melden Amerikaanse media, waaronder persbureau Bloomberg, op basis van ingewijden.

1 uur geleden
Akkoord voorkomt nieuwe acties beveiligers op Schiphol, zegt FNV

SCHIPHOL (ANP) - Vakbonden hebben afspraken gemaakt met Schiphol over verbeteringen van de arbeidsomstandigheden van beveiligers. Volgens vakbond FNV zijn daarmee nieuwe beveiligersstakingen op de luchthaven, die voor woensdag gepland stonden, afgewend.

1 uur geleden
Minnen op Wall Street in aanloop naar rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met minnen de handelsdag uitgegaan, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. De algemene verwachting is dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen, om de door de hogere energieprijzen aangejaagde inflatie te bestrijden. Dat zorgde voor terughoudendheid onder beleggers.

10 uur geleden
Amerikaanse cryptowetgeving gestrand, waarde bitcoin omlaag

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Een poging om nieuwe Amerikaanse wetgeving rondom cryptomunten door te voeren is dinsdag gestrand in het Congres. De wetgeving wist onvoldoende stemmen te behalen, door meningsverschillen over ethiek, bankzaken en de vraag hoe de snelgroeiende sector moet worden gereguleerd. De bitcoin daalde na het nieuws in waarde.

10 uur geleden
Parttimer met minimumloon levert netto in, stelt salarisplatform

AMERSFOORT (ANP) - Mensen die in deeltijd werken voor het minimumloon dreigen er in hun nettosalaris op achteruit te gaan. Dat meldt salaris- en hr-platform Youforce op basis van eigen berekeningen naar aanleiding van de Prinsjesdagplannen.

12 uur geleden
OpenAI werkt met Anthropic en Google samen aan veiligheid rond AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - ChatGPT-maker OpenAI werkt met zijn concurrenten Anthropic en Google DeepMind samen om veiligheidsproblemen rond kunstmatige intelligentie (AI) aan te pakken. De AI-bedrijven overleggen gezamenlijk over maatregelen, na groeiende bezorgdheid dat de technologie een bedreiging vormt voor de economie en veiligheid.

13 uur geleden