Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell in kopgroep AEX na forse stijging olieprijzen door Oekraïne

Shell in kopgroep AEX na forse stijging olieprijzen door Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - Shell behoorde woensdag tot de sterkste stijgers in de Amsterdamse AEX-index. Het olie- en gasconcern profiteerde van de sterke stijging van de olieprijzen door de oorlog in Oekraïne. Ook staalconcern ArcelorMittal werd flink hoger gezet door de opmars van de grondstoffenprijzen.

De Europese beurzen veerden, mede door de sterke koerswinsten van de olieproducenten en andere grondstofbedrijven, wat op. Berichten dat Rusland woensdagavond in Belarus verder wil praten met Oekraïne over beëindiging van de conflicten zorgden eveneens voor enige opluchting. De komst van de Oekraïense delegatie is echter onzeker. President Volodimir Zelenski van Oekraïne heeft geëist dat Rusland eerst stopt met bombardementen.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,9 procent hoger op 719,81 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 998,05 punten. Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,3 procent. Londen steeg 0,7 procent dankzij stevige winsten bij de grondstofbedrijven. De beurs in Moskou bleef gesloten.

Olieprijzen

De olieprijzen liepen verder op door onzekerheden over de Russische toevoer. Hoewel er geen sancties zijn tegen de handel in Russische olie, lijken handelaren toch geen zaken met het land te willen doen. Een vat Amerikaanse olie werd 4,3 procent duurder op 107,78 dollar en bereikte het hoogste niveau sinds 2013. Brentolie steeg 4,4 procent in prijs tot 109,61 dollar per vat en kostte het meest sinds 2014.

Ook de Europese gasprijzen schoten fors omhoog. Mede door de hogere energiekosten liep de inflatie in de eurozone in februari verder op tot 5,8 procent.

Olieproductie

Oliebedrijven als Shell en BP profiteerden van de duurdere olie en wonnen 4,5 procent en 3,5 procent. Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland vergaderen later op de dag over de productie. Er wordt niet verwacht dat die zogeheten OPEC+ de oliekraan nog verder gaat opendraaien om zo de prijzen te drukken.

ArcelorMittal won 4,3 procent en Just Eat Takeaway klom 2,5 procent na definitieve cijfers. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl zag de omzet in 2021 flink stijgen, maar het verlies nam toe tot ruim 1 miljard euro. Topman Jitse Groen verklaarde wel hard op weg te zijn om winstgevend te worden.

ING

Ook ING (plus 1,7 procent) toonde wat herstel. De bank, die van de Nederlandse banken de grootste blootstelling aan Rusland heeft, raakte in de afgelopen twee dagen zo'n 19 procent aan beurswaarde kwijt door de zware sancties tegen de Russische bankensector. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank zei tegen de Britse omroep BBC dat de sancties een verlammend effect hebben op de financiële zaken in Rusland, maar een "zeer beperkt effect" hebben op de financiële wereld buiten Rusland.

De euro was 1,1098 dollar waard, tegen 1,1107 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Beveiliging cryptobeurzen aangescherpt na recordhack Binance

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptobeurzen nemen snel maatregelen om hun beveiliging te versterken. Aanleiding is de recordhack van 6,3 miljard dollar bij Binance, die de kwetsbaarheid van de sector opnieuw blootlegde, juist nu deze steeds meer deel uitmaakt van de reguliere financiële wereld.

8 uur geleden
ABN zet boekhoudprogramma uit na mogelijk beveiligingsincident

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn boekhoudprogramma voor ondernemers uit voorzorg offline gehaald nadat een externe leverancier melding had gemaakt van een mogelijk beveiligingsincident. Het is niet bekend of er gegevens van klanten zijn gelekt. Dat wordt nog onderzocht, bevestigt een woordvoerder zaterdag na berichtgeving door De Telegraaf.

9 uur geleden
Chinese fabrieken draaien minder hard

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De bedrijvigheid in Chinese fabrieken is in oktober gedaald, volgens nieuwe cijfers van het Chinese statistiekbureau. Daarmee lijken beleidsmakers in de op een na grootste economie ter wereld moeite te hebben de productie goed op gang te houden om de groeidoelstelling van dit jaar te halen.

10 uur geleden
Studie: economie in Afrika gaat vooruit, vrijheid achteruit

CAIRO (ANP/DPA) - In veel delen van Afrika zijn de economische omstandigheden de afgelopen tien jaar verbeterd, terwijl de veiligheid en de politieke vrijheden juist zijn verslechterd. Dat staat in onderzoek van de Mo Ibrahim Foundation, dat zaterdag in Caïro is gepresenteerd. Die organisatie is in 2006 opgericht door de Soedanese ondernemer Mo Ibrahim. De stichting zet zich in voor het bevorderen van goed bestuur en leiderschap op het Afrikaanse continent.

10 uur geleden
Duitsland: Italiaanse kritiek over opjagen gasprijzen onterecht

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft Italiaanse kritiek weersproken dat zijn last-minute pogingen om de gasvoorraden aan te vullen de prijzen in heel Europa opdrijven. "We wijzen de beschuldiging categorisch van de hand", heeft een woordvoerster van het Duitse ministerie van Economische Zaken gezegd.

10 uur geleden
OpenAI zoekt minder geld na uitverkoop AI-aandelen, schrijft FT

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI verlaagt zijn doelstelling bij het ophalen van nieuw kapitaal, omdat een uitverkoop van AI-aandelen en de naderende beursgang van concurrent Anthropic het lastiger maken om toezeggingen van investeerders te krijgen. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

12 uur geleden
Apple haalt Nvidia in als meest waardevolle bedrijf ter wereld

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.

1 dag geleden