Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell houdt winst hoog ondanks lagere gasprijs

Shell houdt winst hoog ondanks lagere gasprijs

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell blijft veel winst maken en gebruikt dit om aandeelhouders te belonen. Voor het eerste kwartaal van dit jaar ging een bedrijfswinst van 7,7 miljard dollar (7,2 miljard euro) de boeken in, 2 miljard dollar minder dan een jaar geleden, maar enkele honderden miljoenen meer dan in het voorgaande kwartaal. Begin vorig jaar waren de gasprijzen nog een stuk hoger.

Shell gaat voor 3,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Dat zorgt ervoor dat aandeelhouders meer verdienen aan hun belang in het in Londen gevestigde concern. Shell ziet daar ruimte voor nu de winst veel hoger uitvalt dan waar de financiële markten op hadden gerekend.

In totaal kwam er afgelopen kwartaal zo'n 75 miljard dollar binnen bij Shell, een afname van zo'n 16 procent. Het concern verdiende vooral goed aan olie en chemicaliën. Ook de inkomsten uit gas vielen niet tegen, ook al waren die lager dan de "uitzonderlijk" goede verkopen in het laatste kwartaal van vorig jaar. Toen waren de gasprijzen ook al veel lager dan begin 2023, wat nog het gevolg was van de verstoorde markt door de oorlog in Oekraïne.

Nieuwe strategie

Het olie- en gasconcern is een nieuwe strategie ingeslagen die aandeelhouders meer moet belonen. Ook wil Shell de waardering van het bedrijf meer in de buurt krijgen van zijn Amerikaanse concurrenten. Om die reden kocht de onderneming de twee voorgaande kwartalen ook al voor 3,5 miljard dollar aan aandelen in. Vorig jaar ging er in totaal 23 miljard dollar naar aandeelhouders, op een winst van ruim 19 miljard.

Volgens financieel topvrouw Sinead Gorman is Shell hier voorlopig nog niet mee klaar. "Wij hebben de sterke overtuiging dat de prijs van een aandeel nog niet in overeenstemming is met de volledige waarde van het bedrijf", zei Gorman in een toelichting, toevoegend dat de aandeleninkopen doorgaan totdat dit wel het geval is.

Kritischer

Ook is Shell onder topman Wael Sawan steeds kritischer op nieuwe investeringen en minder winstgevende takken. Zo werd woensdag al het vertrek van de Chinese energiemarkt aangekondigd. De uitgaven van Shell namen dit eerste kwartaal met 2 miljard dollar af vergeleken met vorig jaar, tot zo'n 4,5 miljard dollar. Eind vorig jaar lagen de uitgaven nog op 7,1 miljard dollar.

"Shell kende opnieuw een kwartaal van sterke operationele en financiële prestaties", lichtte Sawan kort toe.

Meer uit Financieel

Rechter in VS legt Meta boete op van 25 miljard dollar om privacy

ALBUQUERQUE (ANP/RTR) - Een rechter in de Amerikaanse staat New Mexico heeft socialemediabedrijf Meta een geldstraf opgelegd van 25 miljard dollar (bijna 22,3 miljard euro) voor het misleiden van Facebook-gebruikers rondom hun privacy. Openbaar aanklagers van de staat beschuldigden Meta ervan gebruikers te hebben voorgelogen over de wijdverbreide toegang die andere partijen hadden tot persoonlijke gegevens.

2 uur geleden
Websites komen geleidelijk weer online, ziet cybersecuritycentrum

DEN HAAG (ANP) - Websites komen langzaamaan weer online, ziet het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC). Tal van websites gingen uit voorzorg plat nadat duidelijk werd dat in programmeertaal PHP, waarmee websites worden gebouwd, een aantal kritieke kwetsbaarheden zaten. Hierdoor liepen organisaties het risico dat ze gehackt konden worden.

3 uur geleden
Cyberexperts: PHP-lek heeft ook na patch nog maanden gevolgen

DEN HAAG (ANP) - De kwetsbaarheden in programmeertaal PHP gaan nog maanden gevolgen hebben, ook nu beveiligingsupdates beschikbaar zijn, waarschuwen cybersecurity-experts. Wereldwijd zullen naar verwachting nog een enorm aantal systemen niet direct bijgewerkt worden. Hackers kunnen daar de komende tijd misbruik van maken.

4 uur geleden
PHP: vertraging van fix voor kwetsbaarheid was structureel falen

DEN HAAG (ANP) - Een oplossing voor een zwakke plek in programmeertaal PHP die onlangs bekend werd, liet lang op zich wachten. Die vertraging was een "structureel falen", zegt de stichting achter de programmeertaal. De PHP Foundation meldt dat in 2024 al het vermoeden bestond dat een bepaalde kwetsbaarheid kon worden misbruikt. Maar het werk aan een fix liep telkens vast door een gebrek aan overeenstemming binnen het beveiligingsteam van PHP over de juiste oplossing en een relatief klein team van ontwikkelaars met de benodigde kennis.

4 uur geleden
Kwetsbaarheden in PHP al jaren oud, zegt beveiliger Wiz

NEW YORK (ANP) - De kwetsbaarheden in de belangrijke programmeertaal PHP zijn al ruim tien jaar oud. Dat schrijft cyberbeveiliger Wiz, dat de zwakke plekken met behulp van geavanceerde kunstmatige intelligentie zegt te hebben opgespoord.

4 uur geleden
Brussel: geen PHP-lek bij diensten Europese Commissie

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft geen aanwijzingen dat diensten of gegevens van de Commissie zijn getroffen door het beveiligingslek in de programmeertaal PHP. Dat laat een woordvoerder van de Commissie desgevraagd aan het ANP weten.

4 uur geleden
Koersval Carrefour na winstwaarschuwing door rellen in Frankrijk

AMSTERDAM (ANP) - Carrefour heeft een flinke koersval gemaakt op de beurs in Parijs. Het Franse supermarktconcern eindigde 13,8 procent lager, nadat het zijn financiële doelstellingen voor het hele jaar naar beneden had bijgesteld. Dat was het gevolg van de geweldsuitbarstingen in verschillende delen van het land. Op het Damrak in Amsterdam was Randstad de positieve uitschieter. Het uitzendconcern maakte bij de middelgrote fondsen een koerssprong van 20,1 procent na bekendmaking van de kwartaalcijfers.

4 uur geleden