Shell houdt miljardenwinst op peil ondanks lagere olieprijs
LONDEN (ANP) - Shell heeft zijn olie afgelopen kwartaal voor een duidelijk lagere prijs verkocht dan de voorgaande maanden, maar toch is de winst op peil gebleven. Anders dan branchegenoot BP, dat eerder deze week bekendmaakte maar een fractie van zijn miljardenwinst over te houden, maakte het in Londen gevestigde Shell ongeveer evenveel winst als een kwartaal eerder en evenveel als dezelfde periode vorig jaar. Toen waren de olieprijzen beduidend hoger.
Betere verkopen van onder meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) hielpen Shell bij het op peil houden van de inkomsten. Ook had het olie- en gasconcern minder last van eenmalige kostenposten, zoals afschrijvingen en reorganisatiekosten.
De bedrijfswinst kwam van juli tot en met september uit op 6 miljard dollar, omgerekend zo'n 5,5 miljard euro. Dat is veel meer dan verwacht en maar iets minder dan de 6,3 miljard dollar van het voorgaande kwartaal en de 6,2 miljard van een jaar eerder.
Tegenvaller
Shell ziet zich door de goede resultaten opnieuw in staat om aandeelhouders te belonen door voor 3,5 miljard dollar eigen aandelen in te kopen. Shell koos hier de afgelopen kwartalen al vaker voor, vooral sinds het aantreden van Wael Sawan als topman. Door eigen aandelen in te kopen neemt het aantal uitstaande aandelen af, waardoor toekomstige winst over minder aandelen verdeeld wordt.
Shell waarschuwde eerder deze maand al voor een flinke daling van de winstmarges op het raffineren van ruwe olie. Dat noemt het concern ook nu als tegenvaller, net als de lagere olieprijs en hogere kosten voor zijn werkzaamheden.
Duurzame energie
De tak voor duurzame energie maakte afgelopen kwartaal daarnaast verlies. Volgens de activistische aandeelhouder Follow This verlaagde Shell de hoeveelheid investeringen in duurzame energie van 9 naar 8 procent van het totaal. "Ten minste 92 procent van de investeringen blijft in fossiele brandstoffen. Daardoor brengt het bestuur van Shell de toekomst van het bedrijf in gevaar", reageert oprichter Mark van Baal.
Shell zegt dat investeringen in laadpalen voor elektrische auto's en biobrandstoffen niet zijn meegenomen in dat cijfer over investeringen in duurzame energie. Die activiteiten vallen namelijk onder andere bedrijfsonderdelen, meldt een woordvoerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.
5 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Noorwegen heeft dinsdag ingestemd met de heropening van drie oude gasvelden in de Noordzee. Die moeten in 2028 weer in productie gaan om de gasvoorziening van Europa te versterken, meldde het Noorse ministerie van Energie.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
9 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
10 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
11 uur geleden