Shell houdt AEX in het groen, Prosus zakt na waarschuwing
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak werd dinsdag in het groen gehouden dankzij een sterke koerswinst van Shell. Het olie- en gasconcern won dik 3 procent en werkte daarmee het verlies van een dag eerder weer weg. Het koersherstel volgde op de commotie op de oliemarkten die was ontstaan door tegenstrijdige berichten over de productie van oliekartel OPEC. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde namelijk dat het oliekartel OPEC zou praten over een productieverhoging, maar dat werd door oliestaat Saoedi-Arabiƫ ontkend.
Ook andere grote Europese olieproducenten lieten stevige winsten zien. Het Franse TotalEnergies werd 3,7 procent hoger gezet in Parijs en het Britse BP klom 5,5 procent in Londen. BP profiteerde daarbij van een koopadvies door analisten van Citigroup.
Prosus behoorde tot de grootste verliezers in de AEX met een min van ruim 2 procent. De techinvesteerder waarschuwde voor een forse winstdaling in de eerste zes maanden van zijn gebroken boekjaar. De daling komt onder meer omdat Prosus vorig jaar nog een forse winst boekte op de verkoop van aandelen van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent. Het bedrijf komt woensdag met de volledige resultaten.
De stemming op de aandelenmarkten was gematigd positief, na de recente zorgen over de nieuwe coronamaatregelen in China. De AEX noteerde rond het middaguur 0,1 procent in de plus op 710,95 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 936,90 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,7 procent.
DSM (min 2,8 procent) sloot de rij in de AEX. Het speciaalchemiebedrijf en zijn Zwitserse branchegenoot Firmenich publiceerden het biedingsbericht van hun eerder aangekondigde fusie. De aandeelhouders van DSM kunnen vanaf woensdag 23 november tot en met 31 januari 2023 hun aandelen aanmelden. De fusie wordt gestand gedaan als minstens 95 procent van de aandelen DSM zijn aangemeld.
In de MidKap won Fugro ruim 1 procent. De bodemonderzoeker heeft een opdracht ontvangen uit de Verenigde Staten van Community Offshore Wind, een samenwerkingsverband van de energiebedrijven RWE en National Grid.
Vivoryon Therapeutics kelderde 11 procent na tegenvallende resultaten. De biotechnoloog zag het verlies in de eerste negen maanden van het jaar flink oplopen. Accsys steeg dik 7 procent. De houtveredelaar boekte in het afgelopen halfjaar meer omzet dankzij hogere verkoopprijzen.
De euro was 1,0277 dollar waard, tegen 1,0239 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen licht omhoog na de sterke schommelingen op maandag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 80,31 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 87,74 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
9 uur geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
9 uur geleden