Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell hoger op Damrak, beleggers wachten op banenrapport VS

Shell hoger op Damrak, beleggers wachten op banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell stond vrijdag bij de winnaars op de beurs in Amsterdam, geholpen door de stijgende olieprijzen. Daarnaast meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden bij Shell dat topman Ben van Beurden volgend jaar gaat vertrekken. Verder zijn beleggers in Europa vooral in afwachting van het belangrijke banenrapport dat later op de dag wordt gepubliceerd door de Amerikaanse overheid. Dat rapport is van groot belang voor het rentebeleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de Verenigde Staten.

Een sterke banengroei in de VS geeft de Fed meer ruimte om verder te gaan met het agressief verhogen van de rente tegen de hoge inflatie. Mogelijk gaat de Fed later deze maand de rente opnieuw verhogen met driekwart procentpunt. Op de beurzen is er de afgelopen dagen vrees geweest dat sterke renteverhogingen door de Fed en andere centrale banken zullen leiden tot een economische recessie.

De AEX-index in Amsterdam noteerde in de openingshandel een plus van 0,5 procent op 670,34 punten. Donderdag daalde de hoofdindex nog 2 procent door rentevrees. De MidKap klom 0,4 procent tot 911,15 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen wonnen tot 0,9 procent.

Shell ging 1,1 procent omhoog. De 64-jarige Van Beurden werkte zijn hele carrière bij Shell. Sinds januari 2014 stond hij bij het concern aan het roer. Shell zou al opvolgers aan het bekijken zijn. Ook meldde Shell zijn meerderheidsbelang in een samenwerkingsverband met ExxonMobil in Californië van de hand te doen. Voor de 51,8 procent die Shell in het bedrijf Aera had, ontvangt het ongeveer 2 miljard dollar van de Duitse vermogensbeheerder IKAV.

Philips stond eveneens in de belangstelling met een min van 0,5 procent. Philips betaalt openbaar aanklagers in de VS ruim 24 miljoen dollar wegens vermeende misleiding van Amerikaanse zorgverzekeringsprogramma's. Met de schikking zetten het zorgtechnologiebedrijf en justitie in de VS een punt achter de kwestie. Aanklagers beschuldigden een dochteronderneming van Philips ervan leveranciers van medische apparatuur te hebben omgekocht.

De olieprijzen stonden hoger na de stevige daling op donderdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,1 procent meer op 88,41 dollar en Brentolie werd 2 procent duurder op 94,21 dollar.

De euro noteerde op 0,9977 dollar, tegen 0,9940 dollar bij het slot van de Europese beurzen een dag eerder.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

5 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

8 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

9 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

10 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

11 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

12 uur geleden
Top tien rijkste mensen nu uitsluitend Amerikanen, zegt Bloomberg

NEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.

12 uur geleden