
Shell helpt AEX-index aan winst door hogere olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Aan de hand van olie- en gasconcern Shell is de Amsterdamse AEX-index maandag op de eerste handelsdag van het vierde kwartaal hoger gesloten. Het Britse bedrijf met een beursnotering in Amsterdam werd meer waard door de flink gestegen olieprijzen. Die gingen omhoog door de verwachting dat oliealliantie OPEC+ hard gaat snijden in de productie om zo de prijzen te stutten.
De AEX maakte met een plus van 0,8 procent tot 645,80 punten het verlies van de ochtend goed, net als andere beurzen in Europa. De MidKap ging 0,4 procent omhoog tot 860,68 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs, Frankfurt en Londen stegen tot 0,8 procent. De Britse regering ziet af van haar omstreden plan om het hoogste tarief van de inkomstenbelasting te schrappen na grote kritiek.
Shell eindigde 3,2 procent hoger. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg met 3,9 procent tot 82,56 dollar. Brentolie werd 3,6 procent duurder op 88,16 dollar per vat. In Londen werd het Britse oliebedrijf BP 2,2 procent hoger gezet en in Parijs kreeg de Franse branchegenoot TotalEnergies er 3,1 procent bij.
ArcelorMittal
Staalconcern ArcelorMittal was de grootste stijger in de Amsterdamse hoofdgraadmeter, met een plus van 3,6 procent, terwijl Just Eat Takeaway juist onderaan de AEX bungelde met een verlies van 5,7 procent. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan Chase verlaagden het beleggingsadvies voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl.
In de MidKap ging Air France-KLM hard onderuit, met een koersdaling van 4,5 procent na een adviesverlaging voor het luchtvaartconcern door de Britse bank HSBC. Kunstmestbedrijf OCI was de sterkste stijger bij de middelgrote fondsen op het Beursplein met een plus van 5,2 procent.
Credit Suisse
Credit Suisse verloor nog eens 1,2 procent in Zürich, door zorgen bij beleggers over de financiële stabiliteit van de Zwitserse bank. In Frankfurt steeg BASF 3,4 procent. De Europese Commissie gaf toestemming voor Duitse staatssteun voor het opwekken van groene waterstof door het chemiebedrijf.
De euro was 0,9822 dollar waard, tegen 0,9792 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft vrijdag een verzoek afgewezen van twee familiebedrijven die veel van Donald Trumps importheffingen ongeldig willen laten verklaren. De bedrijven wilden de heffingen versneld aanvechten. Het Hooggerechtshof heeft bepaald dat de Amerikaanse regering de gebruikelijke dertig dagen de tijd krijgt om met een reactie te komen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien. Beleggers bleven terughoudend en hielden de ontwikkelingen in de oorlog tussen Israël en Iran in de gaten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is van plan om nieuwe regels tegen greenwashing te schrappen. Dit meldt de Europese Commissie nadat conservatieve politici kritiek hadden geuit op de regels. Die zouden volgens hen te belastend zijn voor bedrijven.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Uitzendverboden voor een bepaalde sector zoals het verbod op uitzendkrachten in de vleessector dat demissionair minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) voorbereidt, zijn "disproportioneel". Dit vindt adjunct-directeur van uitzendbrancheorganisatie NBBU Cor de Koeijer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fiscus loopt richting een miljard euro aan belastinginkomsten mis, na een uitspraak van de Hoge Raad eerder dit jaar. De raad oordeelde eind maart dat Aegon het verlies bij de liquidatie van dochtervennootschappen wel degelijk mocht wegstrepen tegen de in Nederland belastbare winst. Alleen Aegon al hoefde daardoor 50 miljoen euro minder winstbelasting te betalen, maar in totaal kost de uitspraak de staatskas eenmalig 840 miljoen euro. Jaarlijks loopt de Belastingdienst bovendien 65 miljoen euro mis.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Han Noten wordt toch geen lid van de raad van toezicht van FNV. De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam wees de oud-PvdA-senator aan als een van de twee leden die moeten adviseren over een verbetering van de organisatie, die kampt met interne onrust. Maar Noten was zelf een van de 480 leden van FNV die hadden verzocht om zo'n ingreep, wat de ondernemingskamer naar eigen zeggen "ten onrechte" niet had opgemerkt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden vrijdag bij de verliezers in de AEX-index. Een Amerikaanse functionaris heeft topfabrikanten van halfgeleiders laten weten dat hij de ontheffingen wil intrekken waarmee zij toegang hebben tot Amerikaanse technologie in China, meldden bronnen aan The Wall Street Journal. Door de maatregel kunnen de handelsspanningen tussen de twee landen oplopen.
6 uur geleden