Shell gewild op Damrak na deal met Qatar voor lng aan China
AMSTERDAM (ANP) - Shell was dinsdag een van de grootste stijgers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Beleggers reageerden enthousiast op de langetermijndeal die het olie- en gasconcern met Qatar heeft getekend om per jaar 3 miljoen ton vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan China te leveren. Op de Amsterdamse beurs eindigde Shell 1,6 procent hoger.
De leveringen aan China door Shell beginnen in januari. Financiële details van de overeenkomst en de looptijd van het contract werden niet gedeeld door staatsbedrijf QatarEnergy. Energieminister Saad al-Kaabi van Qatar, die QatarEnergy leidt, noemde Shell daarbij een betrouwbare partner en zei dat de deal zal helpen om aan de gasvraag van de klanten van Shell in China te voldoen.
De AEX-index sloot 0,3 procent hoger op 889,92 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 870,16 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt klommen tot ongeveer 0,6 procent.
ASML
ASML stond bovenaan de AEX met een 2,1 procent hogere koers. De Franse zakenbank BNP Paribas Exane heeft een adviesverhoging gegeven voor het aandeel. Daarmee stijgt het aandeel van ASML voor de tweede dag op rij. Maandag liet de chipmachinefabrikant weten dat de exportbeperkingen die de Verenigde Staten maandag naar buiten brachten tegen de chipindustrie in China "geen directe materiële impact" hebben op de resultaten van ASML dit jaar. Het bedrijf zei ook te verwachten dat de impact voor 2025 binnen de eerder afgegeven marges valt. Branchegenoot Besi klom 1,8 procent en ASMI 0,1 procent.
NN Group daalde 2,3 procent en eindigde daarmee onderaan de AEX. Zakenbank Kepler Cheuvreux heeft de verzekeraar van de kooplijst gehaald.
Just Eat
In de MidKap daalde Just Eat Takeaway 3,1 procent, nadat het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl maandag nog bovenaan de index stond. Just Eat kondigde aan na 9 december te stoppen in Frankrijk. Daarmee wil het bedrijf naar eigen zeggen de efficiëntie verhogen en zich meer richten op de winstgevendheid op de lange termijn.
AkzoNobel steeg verder met 1 procent. De Amerikaanse zakenbank JPMorgan heeft de verffabrikant op de kooplijst gezet.
Prosus
Prosus daalde 0,4 procent, nadat het aandeel maandag nog was gestegen. De techinvesteerder zag de nettowinst in de zes maanden tot en met september sterk stijgen dankzij het verkopen van aandelen van bedrijven waarin het belangen heeft.
De euro was 1,0513 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,8 procent meer op 70,02 dollar. Brentolie werd 2,5 procent duurder op 73,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP/DPA/RTR) - Een dochteronderneming van het Amerikaanse techbedrijf Meta moet ongeveer 30 miljoen euro aan vergoedingen betalen aan een Duitse telecomprovider. Dat heeft een rechtbank in Düsseldorf dinsdag bepaald.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips was dinsdag de grote winnaar op de Amsterdamse aandelenbeurs. Het zorgtechnologieconcern boekte de eerste jaarwinst sinds 2021. Het bedrijf hield de verkopen ondanks extra importheffingen in de Verenigde Staten op peil en de winstgevendheid verbeterde door kostenbesparingen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De EU heeft de overname van cybersecurity-startup Wiz door Google-moederbedrijf Alphabet voor 32 miljard dollar goedgekeurd. Volgens Brussel levert de overname geen mededingingsproblemen in Europa op.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick ontkent dat hij nauwe banden heeft gehad met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein, zoals is gesuggereerd in openbaar gemaakte documenten. Parlementariërs van beide partijen hebben Lutnick opgeroepen om op te stappen, maar volgens hem is dat niet nodig.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - EU-parlementariërs hebben dinsdag hun steun uitgesproken voor de introductie van de digitale euro. De plannen van Brussel zijn goedgekeurd door 438 parlementariërs, tegenover 158 stemmen tegen. De Europese Centrale Bank (ECB) wil met een digitale euro de Europese afhankelijkheid van Amerikaanse betaalbedrijven zoals Visa en Mastercard verminderen, nu de trans-Atlantische betrekkingen onder druk staan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft zijn vijandige overnamebod op Warner Bros. Discovery verhoogd in een poging aandeelhouders te overtuigen zijn bod te steunen in plaats van dat van concurrent Netflix.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Door een actie van de douane op Schiphol hebben passagiers dinsdagmiddag na aankomst kleine vertragingen opgelopen, meldt vakbond FNV. De douaniers voerden actie omdat ze een hoger salaris voor rijksambtenaren willen en deden dit door tijdelijk extra controles uit te voeren, waardoor er enige vertraging ontstond.
3 uur geleden