Shell gaat methaanlekken tegen met behulp van satellieten
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasbedrijf Shell gaat gebruikmaken van satellieten om schadelijke, maar moeilijk meetbare methaanuitstoot bij boorplatformen op zee te ontdekken. TotalEnergies en Chevron sluiten zich bij het project aan. Internationaal Energieagentschap IEA zei vorig jaar nog dat de fossiele industrie het aantal lekken van broeikasgas methaan moet verminderen, maar nog altijd is er weinig zicht op de omvang van de uitstoot.
Op de korte termijn zorgt broeikasgas methaan voor 84 keer meer warmte dan CO2. Methaan komt vooral vrij bij gaswinning, maar in mindere mate ook bij de productie van kolen en olie. Methaanlekken tegengaan wordt dan ook gezien als een relatief makkelijke verbetering in de fossiele industrie om klimaatverandering tegen te gaan. Deze lekken veroorzaken behalve extra uitstoot ook reputatieschade voor bedrijven en verspillingen in het productieproces.
Shell schatte in 2018 dat destijds tussen de 0,01 en 0,8 procent van zijn totale olie- en gasproductie weglekte als methaan. Het voorgenomen maximum voor 2025 is 0,2 procent.
De waarnemingen die de olie- en gasbedrijven gaan gebruiken komen van het Canadese GHGSat, dat is gespecialiseerd in het meten van broeikasgassen vanuit de ruimte. Volgens het satellietbedrijf is het belangrijk om de methaanuitstoot op zee in beeld te krijgen om zo schattingen over de wereldwijde methaan-uitstoot te vervangen door nauwkeurige data. Shell, TotalEnergies en Chevron gaan de techniek alle drie gebruiken bij zes van hun platformen op zee.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat de Verenigde Staten en Iran een overeenkomst hebben bereikt over het beƫindigen van de oorlog in het Midden-Oosten. De Dow-Jonesindex steeg naar de hoogste slotstand ooit.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - Het Europees Parlement en de EU-landen hebben maandag overeenstemming bereikt over een herziening van de regels voor de rechten van luchtvaartpassagiers in het landenblok. Passagiers houden hun recht op compensatie als ze drie uur vertraging oplopen. Ook moeten luchtvaartmaatschappijen hun ticketprijzen transparanter weergeven.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce gaat drie kleine kernreactoren bouwen in het zuidwesten van Zweden. Dat maakte het Zweedse energieconcern Vattenfall, dat Rolls-Royce hiervoor heeft geselecteerd, maandag bekend. Het is volgens beide bedrijven voor het eerst in ruim veertig jaar dat het land nieuwe kernreactoren krijgt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met een verlies de handel uitgegaan. Zwaargewicht Shell stond bij de dalers door een forse daling van de olieprijzen.
12 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla heeft statistieken rond veiligheidsclaims mooier voorgedaan dan ze waren om goedkeuring te krijgen voor zelfrijdende auto's op de weg in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van persbureau Reuters. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) is daarmee volgens de onderzoekers misleid.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - FD Mediagroep en radiostation BNR hebben een meerderheidsbelang genomen in podcastproducent Corti Media. Met de overname willen de bedrijven verder groeien op het gebied van podcasts, audioformats en theaterconcepten.
13 uur geledenTEHERAN (ANP) - Schepen geladen met olie in de Straat van Hormuz komen in beweging, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Eerder zei Trump dat de belangrijke zeestraat vrijdag weer open zou gaan, na het tekenen van een vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran.
14 uur geleden