Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell gaat aandeelhouders beter belonen met oog op beurskoers

Shell gaat aandeelhouders beter belonen met oog op beurskoers

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell gaat aandeelhouders fors belonen. Het bedrijf wil efficiënter gaan werken en beter op de kosten letten. Daardoor moet er meer geld overblijven en dat gaat deels naar de aandeelhouders. Zo wil het Britse bedrijf het dividend dit kwartaal met 15 procent verhogen en in de tweede helft van dit jaar voor minimaal 5 miljard dollar, omgerekend zo'n 4,6 miljard euro, aan eigen aandelen inkopen. Dat maakte het bedrijf bekend in aanloop naar een beleggersdag.

Verder gaat Shell strenger kijken naar de investeringen en dus worden de uitgaven de komende twee jaar lager. Ook moeten er door middel van kostenbesparingen per 2025 structureel tussen de 2 miljard en 3 miljard dollar worden gevonden. En ook daarvan profiteren de aandeelhouders, want Shell gaat een groter deel van de binnenkomende geldstroom aan hen uitkeren.

Die efficiëntieslag wil Shells nieuwe topman Wael Sawan halen door meer op winstgevende activiteiten te richten, zoals de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Die wil Shell opvoeren. Ook zal Shell niet meer proberen om de olieproductie jaarlijks met 1 tot 2 procent te verlagen. Die houdt het bedrijf tot 2030 gelijk. "We zullen investeren in de modellen die werken, met de hoogste rendementen en waar onze kracht ligt."

Angst critici

De plannen passen in het streven van Sawan om de beurskoers van het olie- en gasconcern op te krikken. Die is verhoudingsgewijs lager dan die van concurrenten uit de Verenigde Staten als ExxonMobil en Chevron. Die bedrijven doen ook minder aan vergroening dan Shell en andere Europese olie- en gasconcerns.

Critici zijn bang dat de plannen ten koste gaan van de vergroening van Shell, maar het concern herhaalt ondanks de gedeeltelijke koerswijziging zijn zelfopgelegde klimaatdoelen te willen halen. Die zijn echter ook niet onomstreden. Volgens milieuorganisaties zijn de doelen niet voldoende om aan het klimaatakkoord van Parijs te voldoen. Sawan stelt dat Shell "winstgevende bedrijfsmodellen moet ontwikkelen die snel kunnen worden opgeschaald". Daarmee zou de energietransitie het meest geholpen kunnen worden.

Milieudefensie

Milieudefensie noemt het in een reactie "onbegrijpelijk dat Shell inzet op nog meer rendement op de korte termijn om aandeelhouders te paaien". Volgens de milieugroepering blijkt uit de cijfers van afgelopen jaar dat Shell nog steeds op ramkoers ligt met het klimaat en "mensenlevens in gevaar brengt".

Meer uit Financieel

Schaarste Nexperia-chips raakt Duitse toeleverancier automakers

FRIEDRICHSHAFEN (ANP) - Een belangrijke toeleverancier voor de auto-industrie verlaagt zijn productietempo door een tekort aan chips door de crisis rond Nexperia, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het Duitse concern ZF Friedrichshafen zou bij zijn belangrijkste fabriek voor elektrische aandrijflijnen ploegendiensten hebben geschrapt.

1 uur geleden
Inflatie eurozone daalt licht naar 2,1 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in oktober licht gedaald naar 2,1 procent. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In september liep de inflatie in het eurogebied nog op tot 2,2 procent, van 2 procent in augustus.

2 uur geleden
AFM geeft accountantskantoor Forvis Mazars boete om examenfraude

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft accountantskantoor Forvis Mazars een boete van 446.000 euro gegeven. Medewerkers hebben examenfraude gepleegd door bijvoorbeeld onderling antwoorden te delen of examens samen te maken.

2 uur geleden
Nexperia schort levering wafers aan Chinese assemblagefabriek op

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Nederlandse chipfabrikant Nexperia heeft de levering van wafers aan zijn Chinese assemblagefabriek opgeschort, staat in een brief aan klanten die persbureau Reuters heeft ingezien. De stap zou de zorgen van autofabrikanten over gestaakte chipleveringen kunnen vergroten. Wafers zijn belangrijk voor het maken van chips.

3 uur geleden
Muziekgroep UMG stijgt in licht lagere AEX na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) stond vrijdag bij de stijgers op de Amsterdamse beurs. Het grootste muziekconcern ter wereld, waarvan het hoofdkantoor in Hilversum staat, boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Volgens het bedrijf verkochten onder anderen de popsterren Taylor Swift en Sabrina Carpenter en muziek uit de populaire film KPop Demon Hunters goed. De omzet uit fysieke albums steeg met ruim 18 procent. Dat kwam onder meer door het nieuwe album van Taylor Swift, dat begin oktober uitkwam. Het aandeel won ruim 1 procent.

4 uur geleden
Nvidia-baas sluit deals in Zuid-Korea

SEOUL (ANP) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia heeft in Zuid-Korea deals gesloten om aan grote bedrijven in het land te kunnen leveren, waaronder Samsung en Hyundai. De overeenkomsten die zijn bemiddeld met de Zuid-Koreaanse overheid maken het mogelijk meer dan 260.000 chips te verstrekken om Koreaanse AI-projecten een boost te geven. Hoeveel geld hiermee is gemoeid, is niet naar buiten gebracht.

4 uur geleden
FNV en aannemers: schrappen ID-pas bouwplaatsen is onbegrijpelijk

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV en brancheorganisatie Aannemersfederatie Nederland vinden het "onbegrijpelijk" dat het demissionaire kabinet stopt met de invoering van een verplichte ID-pas voor werknemers op bouwplaatsen. Het plan uit 2015 komt voort uit de cao voor de bouw en infra en was bedoeld om schijnconstructies en misstanden in de bouw aan te pakken. Demissionair minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Mariëlle Paul maakte donderdag bekend de verplichte digitale registratie niet in te voeren.

4 uur geleden