Shell: Europese lng-vraag zorgt voor meer concurrentie met Azië
LONDEN (ANP) - De toegenomen vraag vanuit Europa naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) zal de concurrentie met Azië vergroten voor extra leveringen van lng, terwijl het nieuwe aanbod de komende twee jaar beperkt zal blijven. Dat schrijft Shell in een rapport over de markt voor lng. Vanwege de oorlog in Oekraïne en de sterk gedaalde leveringen van Russisch aardgas is Europa bezig veel meer lng elders uit de wereld te importeren.
Volgens Shell importeerden Europese landen, waaronder het Verenigd Koninkrijk, vorig jaar 121 miljoen ton lng. Dat is een stijging van 60 procent vergeleken met 2021. Dankzij die gestegen import en het milde winterweer kon Europa de gasvoorraden goed vullen en waren er geen gastekorten.
Ook ging daardoor de Europese gasprijs in het najaar hard omlaag nadat in augustus nog zeer hoge niveaus werden bereikt. Door die hoge prijzen importeerden landen in het zuiden van Azië juist minder lng en maakten landen als India en Bangladesh meer gebruik van steenkool. Ook de Chinese lng-import nam af vanwege de strikte coronabeperkingen die daar toen nog golden. Naar verwachting zal de lng-vraag uit China weer toenemen nu die beperkingen zijn opgeheven.
Aanleg lng-terminals
Door de scherp gedaalde gasleveringen van Rusland en de Europese wens om de afhankelijkheid van Russische fossiele brandstoffen weg te nemen, wordt lng een steeds belangrijkere pilaar van de Europese energiezekerheid, aldus Shell. Om die import te ondersteunen worden ook steeds meer lng-terminals aangelegd in het noordwesten van Europa, waaronder in Nederland en Duitsland.
"De oorlog in Oekraïne heeft verreikende gevolgen gehad op de energieveiligheid in de wereld en gezorgd voor structurele veranderingen die waarschijnlijk de wereldwijde lng-industrie op lange termijn zullen beïnvloeden", stelt Shell in het rapport.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het loonverschil tussen mannen en vrouwen in het bedrijfsleven is opnieuw afgenomen. Vorig jaar verdiende een vrouw gemiddeld 6,1 procent minder per uur, als rekening wordt gehouden met bijvoorbeeld het soort functie en opleidingsniveau. Twee jaar eerder was dat nog 6,9 procent en tien jaar eerder bijna 10 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten geven het Russische oliebedrijf Lukoil een maand extra de tijd om een koper te vinden voor zijn buitenlandse bezittingen. De deadline zou aanstaande zaterdag zijn, maar is nu met een maand opgeschoven.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten na het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde het belangrijkste rentetarief in de VS zoals verwacht met een kwart procentpunt om de arbeidsmarkt te stimuleren. De verdeeldheid onder beleidsmakers bleek groot.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een inval gedaan in het Europese hoofdkantoor van Temu, meldden persbureau Bloomberg en AFP op basis van bronnen. De actie maakt deel uit van een onderzoek naar mogelijk oneerlijke concurrentie door de Chinese webshop.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft voor de derde keer op rij de rente verlaagd met een kwart procentpunt. Beleidsmakers bij de Amerikaanse koepel van centrale banken waren verdeeld. Twee van de twaalf beslissers stemden tegen een verlaging van de leenkosten, terwijl een beleidsmaker de rente nog verder omlaag wilde.
11 uur geledenINNSBRUCK (ANP/DPA/RTR) - De voormalige miljardair en oprichter van vastgoedconcern Signa, René Benko, is opnieuw veroordeeld wegens faillissementsfraude. De rechtbank in Innsbruck legde de Oostenrijker een voorwaardelijke straf van vijftien maanden cel op.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is blij dat de Europese Commissie voorstelt om projecten voor de uitbreiding van het stroomnet een vrijstelling te gunnen voor de stikstofuitstoot. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie presenteerde woensdag plannen om Europese elektriciteitsnetten versneld uit te breiden en te moderniseren. De tijdelijke stikstofuitstoot bij die bouwprojecten mag op "geen enkele manier" een belemmering zijn voor de snelle ingebruikname van de energienetten, schrijft de Commissie in het voorstel.
12 uur geleden