Shell en Vattenfall willen duurzame vliegtuigbrandstof produceren
STOCKHOLM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell gaat samen met onder meer energiemaatschappij Vattenfall onderzoeken of het haalbaar is om op grote schaal duurzame vliegtuigbrandstof te produceren. Dat doen de bedrijven samen met de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS op basis van technologie van het Amerikaanse LanzaTech. Het gaat om een fossielvrije elektrobrandstof.
De enige ingrediƫnten zijn volgens de partijen fossielvrije elektriciteit, gerecyclede koolstofdioxide en water. Met techniek van LanzaTech wordt dat omgezet in ethanol en vervolgens geschikt gemaakt om gebruikt te worden als brandstof voor vliegtuigen.
De productie moet op grote schaal gaan plaatsvinden in de buurt van Forsmark, in Zweden. De ambitie van de ondernemingen is om in 2026 of 2027 een fabriek te openen. Daar moet jaarlijks tot 50.000 ton van de brandstof worden geproduceerd. Dat zou genoeg zijn voor een kwart van wat SAS in 2030 aan duurzame brandstof nodig denkt te hebben.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geƫindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
4 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is nog een voorraad koffers achtergebleven na alle problemen met het winterweer van vorige week. Volgens een woordvoerder gaat het naar schatting om honderden koffers, maar een precies aantal heeft hij niet. Luchtvaartmaatschappijen en afhandelaars zijn volgens Schiphol druk bezig met het nabezorgen van de koffers aan de rechtmatige eigenaren.
7 uur geleden