Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en rentebesluit ECB centraal op Damrak

Shell en rentebesluit ECB centraal op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar Shell. Naast de kwartaalcijfers van het olie- en gasconcern verwerken beleggers ook de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een bedrijf dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen als olie en gas en een bedrijf dat juist inzet op schone hernieuwbare energie. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat later op de dag bekend wordt gemaakt.

De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren nipt hoger te beginnen aan de drukke dag. Elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting eveneens met kleine koersuitslagen openen. In Azië gingen de aandelenmarkten donderdag overwegend omlaag. In Tokio sloot de Nikkei 1 procent in de min na het besluit van de Bank of Japan om het stimuleringsbeleid ongewijzigd te laten. De Japanse centrale bank verlaagde wel de verwachtingen voor de economische groei en de inflatie.

Shell profiteerde in het derde kwartaal flink van de sterk gestegen olieprijzen en boekte een winst van 4,1 miljard dollar. Door het economische herstel van de coronacrisis is de vraag naar olie weer sterk toegenomen, waardoor de prijzen worden aangejaagd. Investeerder Third Point, die met een recent verworven belang van meer dan 750 miljoen dollar een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal verschaffen over de klimaatstrategie van het bedrijf. Shell liet in zijn kwartaalbericht weten de eigen CO2-uitstoot met 50 procent te willen verlagen in 2030.

Fugro

Naast Shell openden ook bodemonderzoeker Fugro en advies- en ingenieursbureau Arcadis de boeken. Fugro doet steeds meer werk voor offshore-windparken. Volgens het bedrijf was de duurzame energiesector in het derde kwartaal goed voor 30 procent van de totale omzet. Ook Arcadis deed goede zaken met projecten van bedrijven en instellingen om klimaatverandering tegen te gaan en zag de omzet stijgen.

Unibail-Rodamco-Westfield kwam woensdag na de slotbel nog met cijfers. De eigenaar van de Mall of the Netherlands heeft in het derde kwartaal opnieuw beter gepresteerd dankzij de verdere versoepeling van de coronamaatregelen in Europa.

De euro was 1,1600 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent tot 81,58 dollar. Brentolie kostte 1,4 procent minder op 83,39 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Autoverkoop flink omhoog in september door nieuwe belastingregels

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna 2 procent gedaald tot 264.701 stuks. In september schoot de verkoop echter met bijna 13 procent omhoog, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat de voertuigregistraties bijhoudt.

50 minuten geleden
Topman Frans defensieconcern: toename cyberaanvallen beangstigend

PARIJS (ANP/RTR) - De snelheid waarmee het aantal cyberaanvallen toeneemt is beangstigend. Dat zei de topman van het Franse defensie- en technologieconcern Thales, Patrice Caine, donderdag. Volgens hem worden die aanvallen inmiddels ook vaker ondersteund door een overheid en richten die cyberaanvallen zich met name op kritieke diensten.

57 minuten geleden
Beleggers beginnen voorzichtig aan het laatste kwartaal

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs zijn voorzichtig begonnen op de eerste handelsdag van het vierde kwartaal. De stemming werd gedrukt door olieprijzen die weer licht opliepen. Een optimistische vooruitblik van het Amerikaanse chipconcern Micron Technology, die woensdag na het slot van Wall Street bekend werd, gaf beleggers wel weer meer vertrouwen in de chipsector.

1 uur geleden
Sterke vraag leidt tot groei productie Nederlandse industrie

ZEIST (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is afgelopen maand gegroeid. Het gaat om de grootste stijging in bijna vier jaar en wijst op een duidelijke verbetering van de stand van zaken in de sector. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi).

2 uur geleden
Wereldwijde landbouwprijzen scherp omhoog afgelopen kwartaal

NEW YORK (ANP) - De wereldwijde landbouwprijzen zijn in het derde kwartaal het sterkst gestegen sinds de oorlog in Oekraïne begin 2022. De Bloomberg Agriculture Spot Index, die de tien belangrijkste gewassen volgt, steeg met 13 procent. Dat was de grootste stijging in een kwartaal sinds maart 2022.

3 uur geleden
Winkeliers boeken grootste omzetgroei in bijna een jaar

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in augustus meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,5 procent. Dat is de grootste groei in bijna een jaar tijd. In november 2025 steeg de omzet met 3,6 procent.

3 uur geleden
Cao-lonen gestegen in derde kwartaal, maar minder dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - De cao-lonen lagen in het derde kwartaal van dit jaar gemiddeld 4 procent hoger dan dezelfde periode in 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De loonstijging was minder sterk dan een jaar eerder, toen stegen de cao-lonen nog met gemiddeld 4,6 procent.

4 uur geleden