Shell en rentebesluit ECB centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar Shell. Naast de kwartaalcijfers van het olie- en gasconcern verwerken beleggers ook de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een bedrijf dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen als olie en gas en een bedrijf dat juist inzet op schone hernieuwbare energie. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat later op de dag bekend wordt gemaakt.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren nipt hoger te beginnen aan de drukke dag. Elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting eveneens met kleine koersuitslagen openen. In Azië gingen de aandelenmarkten donderdag overwegend omlaag. In Tokio sloot de Nikkei 1 procent in de min na het besluit van de Bank of Japan om het stimuleringsbeleid ongewijzigd te laten. De Japanse centrale bank verlaagde wel de verwachtingen voor de economische groei en de inflatie.
Shell profiteerde in het derde kwartaal flink van de sterk gestegen olieprijzen en boekte een winst van 4,1 miljard dollar. Door het economische herstel van de coronacrisis is de vraag naar olie weer sterk toegenomen, waardoor de prijzen worden aangejaagd. Investeerder Third Point, die met een recent verworven belang van meer dan 750 miljoen dollar een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal verschaffen over de klimaatstrategie van het bedrijf. Shell liet in zijn kwartaalbericht weten de eigen CO2-uitstoot met 50 procent te willen verlagen in 2030.
Fugro
Naast Shell openden ook bodemonderzoeker Fugro en advies- en ingenieursbureau Arcadis de boeken. Fugro doet steeds meer werk voor offshore-windparken. Volgens het bedrijf was de duurzame energiesector in het derde kwartaal goed voor 30 procent van de totale omzet. Ook Arcadis deed goede zaken met projecten van bedrijven en instellingen om klimaatverandering tegen te gaan en zag de omzet stijgen.
Unibail-Rodamco-Westfield kwam woensdag na de slotbel nog met cijfers. De eigenaar van de Mall of the Netherlands heeft in het derde kwartaal opnieuw beter gepresteerd dankzij de verdere versoepeling van de coronamaatregelen in Europa.
De euro was 1,1600 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent tot 81,58 dollar. Brentolie kostte 1,4 procent minder op 83,39 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
19 minuten geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.
2 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.
3 uur geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.
4 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.
4 uur geleden