Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en rentebesluit ECB centraal op Damrak

Shell en rentebesluit ECB centraal op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar Shell. Naast de kwartaalcijfers van het olie- en gasconcern verwerken beleggers ook de oproep van de activistische aandeelhouder Third Point om Shell op te splitsen in een bedrijf dat zich bezighoudt met vervuilende fossiele brandstoffen als olie en gas en een bedrijf dat juist inzet op schone hernieuwbare energie. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat later op de dag bekend wordt gemaakt.

De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren nipt hoger te beginnen aan de drukke dag. Elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting eveneens met kleine koersuitslagen openen. In Azië gingen de aandelenmarkten donderdag overwegend omlaag. In Tokio sloot de Nikkei 1 procent in de min na het besluit van de Bank of Japan om het stimuleringsbeleid ongewijzigd te laten. De Japanse centrale bank verlaagde wel de verwachtingen voor de economische groei en de inflatie.

Shell profiteerde in het derde kwartaal flink van de sterk gestegen olieprijzen en boekte een winst van 4,1 miljard dollar. Door het economische herstel van de coronacrisis is de vraag naar olie weer sterk toegenomen, waardoor de prijzen worden aangejaagd. Investeerder Third Point, die met een recent verworven belang van meer dan 750 miljoen dollar een van de grootste aandeelhouders van Shell is, verklaarde in een brief dat opsplitsing van het concern meer duidelijkheid zal verschaffen over de klimaatstrategie van het bedrijf. Shell liet in zijn kwartaalbericht weten de eigen CO2-uitstoot met 50 procent te willen verlagen in 2030.

Fugro

Naast Shell openden ook bodemonderzoeker Fugro en advies- en ingenieursbureau Arcadis de boeken. Fugro doet steeds meer werk voor offshore-windparken. Volgens het bedrijf was de duurzame energiesector in het derde kwartaal goed voor 30 procent van de totale omzet. Ook Arcadis deed goede zaken met projecten van bedrijven en instellingen om klimaatverandering tegen te gaan en zag de omzet stijgen.

Unibail-Rodamco-Westfield kwam woensdag na de slotbel nog met cijfers. De eigenaar van de Mall of the Netherlands heeft in het derde kwartaal opnieuw beter gepresteerd dankzij de verdere versoepeling van de coronamaatregelen in Europa.

De euro was 1,1600 dollar waard, tegen 1,1592 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent tot 81,58 dollar. Brentolie kostte 1,4 procent minder op 83,39 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bananenverkopers waarschuwen voor prijsverhogingen

WALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.

5 minuten geleden
Fed houdt rente onveranderd, noemt inflatie nog altijd te hoog

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.

1 uur geleden
Kwaliteitsprobleem vliegtuigen drukt op productie en winst Airbus

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.

1 uur geleden
Omstreden au-pairbureau Nina.care failliet, maakt doorstart

HAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.

2 uur geleden
Adyen verliest flink in lagere AEX na schrappen winstmargedoel

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag lager gesloten. Het flinke koersverlies van betalingsverwerker Adyen trok de hoofdindex omlaag. Adyen eindigde onderaan de AEX met een verlies van ruim 13 procent.

2 uur geleden
Conservatrix stelt DNB aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix stelt De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse staat aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade. Volgens de Conservatrix Groep volgt dat uit het eerdere oordeel van de rechter dat DNB bedrog had gepleegd rondom een reddingspoging voor de omgevallen verzekeraar. De oud-eigenaar stuurt nu aan op een schikking, maar is volgens advocaat Winand Westenbroek ook bereid door te procederen als het niet tot een schadeloosstelling komt.

3 uur geleden
Europese gasprijs stijgt tot boven de 100 euro

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.

5 uur geleden