Shell en Randstad onderaan in lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en uitzender Randstad stonden dinsdag onderaan in de AEX-index op het Damrak, die ook een verlies liet zien. Shell had last van de lagere olieprijzen, die weer terugvielen na de opleving die volgde op het besluit van Saudi-Arabiƫ om de eigen olieproductie in juli te verlagen. Randstad kampte met een negatief rapport van Oddo BHF. Daarin werd het koersdoel verlaagd en het verkoopadvies herhaald.
Beleggers deden het verder rustig aan na de recente opmars die volgde op de opluchting over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Alle aandacht gaat nu uit naar de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve, die volgende week op het programma staan.
In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Fed een pauze zal inlassen met het verhogen van de rente. In Europa hoeven beleggers er voorlopig nog niet op te rekenen dat de ECB stopt met het verhogen van de rente. Volgens president Christine Lagarde zijn er nog geen tekenen dat de hoge inflatie in het eurogebied zijn piek heeft bereikt. Dat is wel nodig voordat de ECB gaat stoppen met zijn maatregelen om de inflatie in te dammen.
Verliezen Shell en Randstad
De AEX noteerde rond het middaguur 0,6 procent lager op 758,57 punten. De MidKap verloor 0,7 procent tot 919,43 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,3 procent.
Shell en Randstad verloren rond de 2 procent. NN Group (min 4,9 procent) noteerde ex dividend. Dat betekent dat het aandeel van de verzekeraar geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. De koers van het aandeel zakt daardoor doorgaans met ongeveer de waarde van het dividend.
ASML
ASML verloor 1,3 procent. Volgens persbureau Bloomberg blijft de Taiwanese chipfabrikant TSMC, een grote klant van de chipmachines van ASML, voorzichtig met zijn investeringen dit jaar. Branchegenoot ASMI zakte 1,8 procent en Besi won 0,5 procent. Fusiebedrijf DSM-Firmenich en chemicaliƫndistributeur IMCD waren de sterkste stijgers in de AEX, met plussen tot 0,8 procent.
In Kopenhagen steeg Novo Nordisk 4 procent. De Deense farmaceut voert gesprekken met Biocorp (plus 16 procent) om een meerderheidsbelang te nemen in de Franse fabrikant van medische apparatuur.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0722 dollar waard, tegen 1,0715 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 1,9 procent in prijs tot 70,80 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent minder op 75,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zakten maandag gedurende de handelsdag verder weg. De beurshandel stond vooral onder druk door stijgende olieprijzen en de escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Daarnaast namen beleggers gas terug in aanloop naar een reeks bedrijfsresultaten die later deze week worden gepubliceerd.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM onderzoekt alternatieve routes voor twee geplande vluchten van India naar Amsterdam. De toestellen vliegen normaal gesproken door het Saudische luchtruim, maar de maatschappij bekijkt andere opties om de veiligheid te waarborgen.
2 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft maandag de schikking tussen president Donald Trump en de Amerikaanse belastingdienst (IRS) ongeldig verklaard. De overeenkomst gaf Trump en zijn bedrijven vergaande fiscale bescherming. Daarnaast voorzag de deal aanvankelijk in een overheidsfonds van bijna 1,8 miljard dollar, bedoeld voor Amerikaanse burgers die zich benadeeld voelen door het rechtssysteem. Dat fonds werd later geschrapt.
4 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse chipconcern Intel gaat 5 miljard euro extra investeren in Ierland om de productie van geavanceerde processors uit te breiden. Het bedrijf wil daarmee inspelen op de groeiende vraag die wordt aangewakkerd door kunstmatige intelligentie (AI). De investering moet Ierland maken tot "een leidend Europees productiecentrum".
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) bestaat er geen juridische grondslag om tol te heffen enkel voor de doorvaart door een zeestraat. Daarmee reageert de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties op het plan van de Amerikaanse president Donald Trump om compensatie te vragen voor de kosten van het beschermen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag ondanks de onrust in het Midden-Oosten met een lichte plus gesloten. Beleggers bleven wel voorzichtig door het opgelaaide geweld tussen de Verenigde Staten en Iran, wat de stemming op de beurs drukte. Beide landen voerden dit weekend nieuwe aanvallen uit en gaven tegenstrijdige verklaringen af over de vraag of de Straat van Hormuz open is voor de scheepvaart.
6 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - Twaalf Amerikaanse staten hebben een rechtszaak aangekondigd tegen de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Ze vrezen voor het wegvallen van concurrentie als de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns samengaan.
6 uur geleden