Shell en Randstad onderaan in lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en uitzender Randstad stonden dinsdag onderaan in de AEX-index op het Damrak, die ook een verlies liet zien. Shell had last van de lagere olieprijzen, die weer terugvielen na de opleving die volgde op het besluit van Saudi-Arabië om de eigen olieproductie in juli te verlagen. Randstad kampte met een negatief rapport van Oddo BHF. Daarin werd het koersdoel verlaagd en het verkoopadvies herhaald.
Beleggers deden het verder rustig aan na de recente opmars die volgde op de opluchting over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Alle aandacht gaat nu uit naar de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve, die volgende week op het programma staan.
In de Verenigde Staten wordt gehoopt dat de Fed een pauze zal inlassen met het verhogen van de rente. In Europa hoeven beleggers er voorlopig nog niet op te rekenen dat de ECB stopt met het verhogen van de rente. Volgens president Christine Lagarde zijn er nog geen tekenen dat de hoge inflatie in het eurogebied zijn piek heeft bereikt. Dat is wel nodig voordat de ECB gaat stoppen met zijn maatregelen om de inflatie in te dammen.
Verliezen Shell en Randstad
De AEX noteerde rond het middaguur 0,6 procent lager op 758,57 punten. De MidKap verloor 0,7 procent tot 919,43 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,3 procent.
Shell en Randstad verloren rond de 2 procent. NN Group (min 4,9 procent) noteerde ex dividend. Dat betekent dat het aandeel van de verzekeraar geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. De koers van het aandeel zakt daardoor doorgaans met ongeveer de waarde van het dividend.
ASML
ASML verloor 1,3 procent. Volgens persbureau Bloomberg blijft de Taiwanese chipfabrikant TSMC, een grote klant van de chipmachines van ASML, voorzichtig met zijn investeringen dit jaar. Branchegenoot ASMI zakte 1,8 procent en Besi won 0,5 procent. Fusiebedrijf DSM-Firmenich en chemicaliëndistributeur IMCD waren de sterkste stijgers in de AEX, met plussen tot 0,8 procent.
In Kopenhagen steeg Novo Nordisk 4 procent. De Deense farmaceut voert gesprekken met Biocorp (plus 16 procent) om een meerderheidsbelang te nemen in de Franse fabrikant van medische apparatuur.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0722 dollar waard, tegen 1,0715 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 1,9 procent in prijs tot 70,80 dollar. Brentolie kostte 1,8 procent minder op 75,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Er vlogen meer passagiers via Schiphol in mei ten opzichte van een jaar eerder. Het aantal vliegtuigpassagiers van en naar het Midden-Oosten was wel fors minder. Luchtvaartmaatschappijen mijden door de onrust in het gebied veel bestemmingen in de Golfregio.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aandeel niet-Nederlandse bestuursvoorzitters bij bedrijven met een notering in de Amsterdamse hoofdindex AEX is voor het tweede jaar op rij gestegen. Wel stelden de grootste beursgenoteerde bedrijven van Nederland meer bestuursvoorzitters aan van binnen de eigen organisatie. Dat meldt adviesbureau Heidrick & Struggles op basis van een onderzoek onder bijna 1700 bestuursvoorzitters uit 27 landen.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Opheffen van de maandenlange blokkade van de Straat van Hormuz is cruciaal, zegt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Het voorlopige akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran "maakt mij en iedereen gelukkig", stelt de topman. Onderdeel van dat akkoord is een heropening van de zeestraat. Birol benadrukt wel dat het zonder voorwaarden moet gebeuren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vattenfall gaat samen met de Amsterdamse start-up Project Enki mogelijkheden onderzoeken voor de ontwikkeling van datacenters op zee. De datacenters moeten aan de windmolenparken worden gekoppeld en daardoor volledig draaien op duurzame energie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager begonnen. Beleggers namen wat gas terug na de opluchting over het einde van de Iranoorlog. De presidenten van de Verenigde Staten en Iran hebben inmiddels het voorlopige vredesakkoord officieel ondertekend. In de komende zestig dagen onderhandelen de VS en Iran verder over een definitief akkoord.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen donderdagochtend omlaag na de ondertekening van een voorlopige vredesdeal tussen de Verenigde Staten en Iran, waardoor de Straat van Hormuz volledig heropend moet worden voor de scheepvaart. Ook de Europese gasprijs daalde.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Apple gaat de prijzen verhogen. Dat zei de topman van het Amerikaanse techconcern Tim Cook in een interview met zakenkrant The Wall Street Journal. Volgens Cook is een prijsverhoging "onvermijdelijk" vanwege de grote vraag naar geheugenchips en de prijsverhogingen die chipfabrikanten daardoor doorvoeren. Wanneer Apple de prijzen verhoogt of welke producten duurder worden, wilde Cook niet zeggen.
3 uur geleden