Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en Pharming centraal op Damrak na handelsupdates

Shell en Pharming centraal op Damrak na handelsupdates

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell en biotechnoloog Pharming staan maandag centraal op de Amsterdamse beurs. Shell liet in een kwartaalupdate weten dat handel in gas in het vierde kwartaal flink hoger was dan in het derde kwartaal. Op het gebied van chemicaliën verwacht het concern in het laatste kwartaal een verlies. Shell komt later met volledige resultaten over het laatste kwartaal van 2023.

Topman Sijmen de Vries van Pharming verklaarde dat het bedrijf een uitstekend jaar achter de rug heeft dankzij stijgende verkopen van Ruconest en de lancering van Joenja in de Verenigde Staten. Pharming verwacht dat de totale omzet in 2023 daardoor met 19 procent is gestegen. Voor Ruconest, een middel tegen plotse zwellingen in verschillende delen van het lichaam, wordt een omzetgroei van 10 procent voorzien. Eerder werd nog uitgegaan van een omzetgroei van tot 5 procent. Het aantal nieuwe patiënten is in 2023 met een kwart toegenomen.

De AEX-index op het Damrak lijkt lager te gaan beginnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met verliezen openen. Later in de week verschuift de aandacht naar de resultaten van de Amerikaanse banken als JPMorgan Chase en Citigroup, waarmee het cijferseizoen op Wall Street wordt ingeluid.

Aalberts

De Aziatische aandelenmarkten gingen maandag omlaag. De sterker dan verwachte Amerikaanse banengroei van afgelopen vrijdag temperde de verwachting dat de rente in de Verenigde Staten al in het eerste kwartaal wordt verlaagd. De Hang Seng-index in Hongkong zakte dik 2 procent door flinke koersverliezen bij de Chinese techbedrijven. In Japan hadden beleggers een lang weekend.

Op het Damrak blijft Aalberts in de belangstelling staan. De industrieel toeleverancier verloor vrijdag bijna 4 procent door een adviesverlaging van Bank of America.

Samenwerking

Navigatiespecialist TomTom kondigde tijdens de techbeurs CES in Las Vegas een samenwerking aan met het Japanse Mitsubishi Electric om nieuwe oplossingen te ontwikkelen op het gebied van geautomatiseerd rijden. Voedings- en gezondheidsbedrijf DSM-Firmenich kondigde aan 96 euro per aandeel DSM te bieden voor aandeelhouders die hun stukken niet hebben aangemeld onder de fusiedeal.

De euro was 1,0945 dollar waard, tegen 1,0959 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent goedkoper op 72,73 dollar. Brentolie kostte 1,3 procent minder op 77,70 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Grote olieraffinaderij Saudi Aramco stilgelegd na drone-aanval

RIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft de grote olieraffinaderij Ras Tanura maandagochtend stilgelegd na een drone-aanval waardoor een kleine brand bij het complex uitbrak. Volgens de autoriteiten gaat het om een voorzorgsmaatregel: er is geen grote schade aan de raffinaderij en er zijn geen gewonden.

30 minuten geleden
Air France-KLM zakt op beurs na onrust Midden-Oosten, Shell wint

AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM behoorde maandag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. Ook andere grote luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk door de annuleringen van veel vluchten in het Midden-Oosten en de sterk gestegen brandstofprijzen. Olie- en gasproducenten als Shell profiteerden daarentegen van de forse opmars van de olie- en gasprijzen die volgden op de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Air France-KLM zakte ruim 7 procent en Shell klom 5 procent.

57 minuten geleden
Bedrijfsomstandigheden Nederlandse industrie licht verbeterd

ZEIST (ANP) - De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in februari licht verbeterd met een iets sterkere groei van de bedrijvigheid dan een maand eerder. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Die meting werd gedaan voor de aanvallen op Iran.

1 uur geleden
Steeds vaker ondersteuning nodig om onvolledige AOW aan te vullen

AMSTELVEEN (ANP) - Nederland telt steeds meer ouderen die aanvullende inkomensondersteuning ontvangen omdat ze geen volledige AOW krijgen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voorziet komende jaren een toename met ruim de helft. In 2040 gaat het volgens de organisatie waarschijnlijk om 94.000 huishoudens op een AOW-bevolking van ongeveer 4,6 miljoen mensen.

1 uur geleden
Europese gasprijs stijgt met 25 procent door onrust Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag met 25 procent gestegen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties. Vooral het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng) in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.

1 uur geleden
Ruim 2 procent meer omzet voor Nederlandse detailhandel

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel heeft in januari 2,2 procent meer omzet gedraaid dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume, dus de hoeveelheid verkochte producten, nam daarbij met 1,2 procent toe. De rest van de omzetgroei kwam door hogere verkoopprijzen.

2 uur geleden
Bank: gasprijs kan verdubbelen als Straat Hormuz maand uitvalt

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Europese aardgasprijzen kunnen meer dan verdubbelen als de scheepvaart door de Straat van Hormuz een maand lang wordt stilgelegd. Dat stellen deskundigen van de Amerikaanse bank Goldman Sachs nadat groot scheepvaartverkeer in de belangrijke zeestraat vrijwel tot stilstand is gekomen door de aanvallen rond Iran.

2 uur geleden