Shell en ArcelorMittal stuwen AEX boven 750 punten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index wist donderdag voor het eerst door de 750 puntengrens te breken dankzij stevige koerswinsten van olie- en gasconcern Shell en staalproducent ArcelorMittal. De twee zwaargewichten op de beurs kwamen met positieve kwartaalberichten. Ook de resultaten van advies- en ingenieursbureau Arcadis en bodemonderzoeker Fugro vielen in de smaak bij beleggers. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield, dat de huurinkomsten zag dalen, werd daarentegen lager gezet.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent in de plus op 753,11 punten en bereikte de hoogste koers ooit. De MidKap won 0,4 procent tot 1060,67 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs klommen tot 0,7 procent.
ArcelorMittal won bijna 4 procent. De staalfabrikant boekte een flinke winst in het tweede kwartaal dankzij het economische herstel van de coronacrisis. Om de aandeelhouders te belonen gaat het concern voor 2,2 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Shell steeg 3,5 procent. Het olie- en gasconcern boekte afgelopen kwartaal weer winst dankzij de hoge olieprijzen. Ook keert Shell meer dividend uit en gaat het bedrijf voor 2 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. De Franse concurrent TotalEnergies, die ook met cijfers kwam, won 1,3 procent in Parijs.
RELX
Unibail-Rodamco-Westfield zakte 3,6 procent. Het winkelvastgoedconcern is "voorzichtig optimistisch" nu alle winkelcentra weer open zijn. De netto-huurinkomsten lagen in de eerste jaarhelft echter nog ruim een kwart lager dan in dezelfde periode vorig jaar. RELX steeg 2 procent. De dataleverancier kende een sterke eerste jaarhelft en wil het dividend verhogen.
In de MidKap klom Fugro 5 procent. De bodemonderzoeker wist in de eerste jaarhelft weer winst te boeken na een fors verlies in dezelfde periode een jaar eerder. Advies- en ingenieursbureau Arcadis zag de omzet en het resultaat stijgen in het afgelopen kwartaal en werd 2 procent hoger gezet. Financieel dienstverlener Intertrust zakte 3 procent na tegenvallende resultaten.
Airbus
Ook buiten het Damrak was het zeer druk aan het cijferfront. In Parijs won Airbus 4 procent na een verhoging van de verwachtingen. De vraag naar de vliegtuigen herstelt volgens het bedrijf sneller dan verwacht. Ook de resultaten van het Franse voedingsconcern Danone (plus 6 procent) vielen in de smaak. In Brussel zakte AB InBev 5,6 procent ondanks dat de grootste bierbrouwer ter wereld in het afgelopen kwartaal weer meer wist te verkopen dan voor de coronapandemie.
De euro was 1,1867 dollar waard, tegen 1,1810 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1 procent tot 73,08 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 75,38 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/RTR) - Apple heeft een aantal leveranciers opgedragen de productie van onderdelen voor de nieuwe iPhone 18 Pro en iPhone 18 Pro Max terug te schroeven. De sterk gestegen kosten voor geheugenchips en prijsverhogingen drukken op de vraag van consumenten, meldde het zakenmedium Nikkei Asia op basis van ingewijden.
2 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het aantal faillissementen in Duitsland is gestegen naar het hoogste niveau in dertien jaar. In juli gingen 2373 bedrijven failliet, wat het hoogste maandelijkse aantal is sinds juli 2013. In de sectoren transport en opslag, horeca en de bouw gingen verhoudingsgewijs de meeste ondernemingen ten onder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis.
27 minuten geledenPARIJS (ANP) - Europese bankentoezichthouders voeren extra controles uit om de risico's van portefeuilles aan staatsobligaties van banken. Dat heeft François-Louis Michaud, voorzitter van de Europese Bankautoriteit (EBA) gezegd.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft tientallen nieuwe projecten geselecteerd die de Europese Unie moeten helpen onafhankelijker te worden van kritieke grondstoffen uit bijvoorbeeld China. De projecten draaien om de winning, verwerking en recycling van kritieke grondstoffen als lithium, nikkel, kobalt en magnesium. Die zijn belangrijk voor bijvoorbeeld de productie van batterijen, maar ook voor de Europese defensie en de ruimtevaart.
37 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU hoopt vrijdag dat de ministers van economie en financiën akkoord gaan met een voorstel om de kapitaalmarktunie te versterken. Dat benadrukte de Ierse minister Simon Harris voorafgaand aan overleg in Luxemburg.
41 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland is nog maar 0,2 eurocent verwijderd van zijn recordniveau. Als de toenames van de laatste dagen doorzetten, zou benzine zaterdag duurder dan ooit kunnen zijn, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
1 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft advertenties van ByteDance, het Chinese moederbedrijf van TikTok, verboden in de Verenigde Staten en enkele andere landen. Daarmee wordt de rivaliteit met het populaire socialemediaplatform voor filmpjes verder aangewakkerd.
1 uur geleden