Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en ArcelorMittal koplopers in licht hogere AEX

Shell en ArcelorMittal koplopers in licht hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met een kleine winst gesloten. Shell en staalconcern ArcelorMittal waren koplopers in de hoofdindex, dankzij de gestegen prijzen van olie en metalen. Het algehele beeld op de Europese aandelenmarkten was wisselend. De aandacht bleef vooral uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne.

De AEX eindigde met een plusje van 0,3 procent op 718,37 punten. De MidKap ging licht omlaag tot 1041,67 punten. Londen steeg 0,5 procent, maar Frankfurt en Parijs daalden 0,6 procent.

Shell klom 4,8 procent. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 5,6 procent tot 110,44 dollar en Brentolie werd 6,3 procent duurder op 114,71 dollar per vat. De prijzen werden gestuwd door berichten dat de Europese Unie een verbod op de import van Russische olie overweegt. Het Britse BP werd 3,7 procent hoger gezet in Londen en het Franse TotalEnergies ging 1,5 procent vooruit in Parijs.

ArcelorMittal

ArcelorMittal boekte een winst van 5,5 procent en stond daarmee bovenaan de hoofdindex. Hekkensluiter in de AEX was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway met een min van 5,6 procent. Ook techinvesteerder Prosus had het lastig met een koersdaling van 5,3 procent.

ASML won 0,5 procent. Topman Peter Wennink van de Nederlandse chipmachinefabrikant zei tegen zakenkrant Financial Times dat de uitbreidingsplannen van chipmakers in de komende twee jaar worden beperkt door tekorten aan belangrijke apparatuur. ASML verwacht dit en volgend jaar meer machines te leveren, maar dat zal volgens Wennink niet genoeg zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen.

OCI

In de MidKap was kunstmestbedrijf OCI de grootste stijger met een plus van ruim 6 procent. Metalenspecialist Advanced Metallurgical Group (AMG) was ook in de bovenste regionen te vinden met een winst van 4 procent. Het Poolse postkluisjesbedrijf InPost was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een min van meer dan 4 procent.

In Zürich verloor Nestlé 0,6 procent. Het Zwitserse levensmiddelenconcern zegt geen winst te maken met zijn nog resterende activiteiten in Rusland. De eigenaar van merken als KitKat en Nespresso staat steeds meer onder druk om zijn Russische activiteiten volledig te beëindigen vanwege de oorlog in Oekraïne.

De euro was 1,1104 dollar waard, tegen 1,1059 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Trump noemt zorgen over AI overdreven en wil koploper blijven

DOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.

11 uur geleden
Verlies van olieaanbod dreigt na uitval Saudische pijpleiding

YANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.

13 uur geleden
Werkgeversorganisaties: ondernemers stellen investeringen uit

HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.

16 uur geleden
Xi roept BRICS-landen op tot meer samenwerking, ook op AI-gebied

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

17 uur geleden
OpenAI maakt dit jaar geen beursgang en richt zich op veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.

18 uur geleden
Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

1 dag geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

1 dag geleden