Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en ArcelorMittal koplopers in licht hogere AEX

Shell en ArcelorMittal koplopers in licht hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met een kleine winst gesloten. Shell en staalconcern ArcelorMittal waren koplopers in de hoofdindex, dankzij de gestegen prijzen van olie en metalen. Het algehele beeld op de Europese aandelenmarkten was wisselend. De aandacht bleef vooral uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne.

De AEX eindigde met een plusje van 0,3 procent op 718,37 punten. De MidKap ging licht omlaag tot 1041,67 punten. Londen steeg 0,5 procent, maar Frankfurt en Parijs daalden 0,6 procent.

Shell klom 4,8 procent. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 5,6 procent tot 110,44 dollar en Brentolie werd 6,3 procent duurder op 114,71 dollar per vat. De prijzen werden gestuwd door berichten dat de Europese Unie een verbod op de import van Russische olie overweegt. Het Britse BP werd 3,7 procent hoger gezet in Londen en het Franse TotalEnergies ging 1,5 procent vooruit in Parijs.

ArcelorMittal

ArcelorMittal boekte een winst van 5,5 procent en stond daarmee bovenaan de hoofdindex. Hekkensluiter in de AEX was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway met een min van 5,6 procent. Ook techinvesteerder Prosus had het lastig met een koersdaling van 5,3 procent.

ASML won 0,5 procent. Topman Peter Wennink van de Nederlandse chipmachinefabrikant zei tegen zakenkrant Financial Times dat de uitbreidingsplannen van chipmakers in de komende twee jaar worden beperkt door tekorten aan belangrijke apparatuur. ASML verwacht dit en volgend jaar meer machines te leveren, maar dat zal volgens Wennink niet genoeg zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen.

OCI

In de MidKap was kunstmestbedrijf OCI de grootste stijger met een plus van ruim 6 procent. Metalenspecialist Advanced Metallurgical Group (AMG) was ook in de bovenste regionen te vinden met een winst van 4 procent. Het Poolse postkluisjesbedrijf InPost was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een min van meer dan 4 procent.

In Zürich verloor Nestlé 0,6 procent. Het Zwitserse levensmiddelenconcern zegt geen winst te maken met zijn nog resterende activiteiten in Rusland. De eigenaar van merken als KitKat en Nespresso staat steeds meer onder druk om zijn Russische activiteiten volledig te beëindigen vanwege de oorlog in Oekraïne.

De euro was 1,1104 dollar waard, tegen 1,1059 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Restaurantbezoek wordt komend jaar duurder, verwacht FSIN

EDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut Nederland (FSIN). Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.

55 minuten geleden
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod

UTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.

1 uur geleden
Persoonsgegevens buitgemaakt bij cyberaanval kledingsite ASOS

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse onlinemodewinkel ASOS meldt dat bij een cyberaanval eerder deze week persoonlijke gegevens van klanten zijn buitgemaakt, waaronder namen en contactgegevens. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van het bedrijf.

1 uur geleden
Japans modewinkelconcern achter Uniqlo op weg om H&M in te halen

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van Uniqlo, Fast Retailing, is op weg om H&M in te halen als het op een na grootste modewinkelconcern ter wereld. Dankzij winkelopeningen in Europa en Noord-Amerika en relatief eenvoudig ogende kleding die goed aanslaat, stegen de opbrengsten voor de Japanse retailer in een jaar tijd met 17 procent.

2 uur geleden
Sjoerdsma verwacht geen algeheel akkoord na overleg EU en China

DEN HAAG (ANP) - De EU en China bereiken geen "allesomvattend akkoord", verwacht minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66). Dat zei hij donderdag in de Tweede Kamer over het overleg dat de twee blokken momenteel in Beijing voeren.

2 uur geleden
Duitsland verdubbelt groeivooruitzicht economie voor dit jaar

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei voor dit jaar ruim verdubbeld, na een beter dan verwachte eerste jaarhelft. Dat komt met name door een sterke export en grote overheidsinvesteringen, die zwakke consumentenbestedingen compenseren.

2 uur geleden
Makelaars zien vaker vertraging huizenbouw om vol stroomnet

UTRECHT (ANP) - Makelaars merken dat steeds meer woningbouwprojecten vertraging oplopen door het volle stroomnet, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). "Netcongestie werd eerder als een toekomstig scenario genoemd, maar inmiddels zien makelaars dat bij ongeveer een kwart van de projecten vertraging ontstaat door netcongestie", aldus Lana Goutsmits-Gerssen, voorzitter van de vakgroep NVM Wonen. Ze zei dat donderdag tijdens de presentatie over de ontwikkelingen op de woningmarkt in het afgelopen kwartaal.

3 uur geleden