Shell en ArcelorMittal helpen AEX aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - Shell voerde maandag de stijgers aan op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern profiteerde van de stijging van de olieprijzen, die volgde op berichten dat de Europese Unie een verbod op de import van Russische olie zou overwegen. Staalconcern ArcelorMittal had baat bij hogere metalenprijzen, waaronder die van aluminium. De stemming op de aandelenmarkten bleef verder terughoudend door de Russische oorlog in Oekraïne.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent hoger op 717,41 punten. De hoofdindex is nog dik 10 punten verwijderd van het niveau van voor de Russische invasie in Oekraïne. De MidKap verloor 0,2 procent tot 1040,55 punten. De beurs in Frankfurt won 0,1 procent en Parijs daalde 0,1 procent. Londen steeg 0,6 procent.
Prosus (min 4,2 procent) stond onderaan in de AEX. Eind vorige week liet de techinvesteerder nog een fors herstel zien. Het bedrijf reageert sterk op de koersbewegingen in de Chinese techsector, waarin het als grootaandeelhouder van Tencent een groot belang heeft. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een min van dik 3 procent. Shell en ArcelorMittal stegen 3,1 en 2,4 procent.
ASML
ASML won een fractie. Topman Peter Wennink van de chipmachinefabrikant zei tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat de uitbreidingsplannen van de chipmakers in de komende twee jaar worden beperkt door tekorten aan belangrijke apparatuur. ASML verwacht dit en volgend jaar meer machines te leveren, maar dat zal volgens Wennink niet genoeg zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen.
In Zürich klom Nestlé 0,2 procent. Het Zwitserse levensmiddelenconcern zegt geen winst te maken met zijn nog resterende activiteiten in Rusland. De eigenaar van merken als KitKat en Nespresso staat steeds meer onder druk om zijn Russische activiteiten volledig te beëindigen vanwege de oorlog in Oekraïne.
Olieprijs
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 4,2 procent naar 109,09 dollar en Brentolie werd 4,1 procent duurder op 112,27 dollar per vat. De EU is bezig met een vijfde ronde van sancties tegen Rusland en volgens bronnen zouden de Baltische staten zoals Litouwen aandringen op een verbod op Russische olie. Tot nu toe wilde Brussel niet aan sancties op Russisch olie en gas, omdat de EU-landen daarvan te afhankelijk zijn.
Ook de aluminiumprijs ging omhoog op de Londense metalenbeurs, nadat Australië de export van aluminiumoxide naar Rusland heeft verboden. Dat wordt gebruikt bij de productie van aluminium. De euro was 1,1047 dollar waard tegen 1,1059 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
HOOFDDORP (ANP) - De papierindustrie ondervindt op dit moment nog geen grote problemen als gevolg van de droogte. Dat laat de Koninklijke Vereniging van Nederlandse papier- en kartonfabrieken (VNP) desgevraagd aan ANP weten. Als de droogte aanhoudt, kan dit echter wel grote gevolgen hebben, aldus de belangenvereniging. "De papierindustrie heeft water nodig om te kunnen produceren en beschikt daarvoor niet over een reëel alternatief."
43 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering komt volgend jaar met een steunpakket van 13,3 miljard euro om de energierekening van bedrijven en huishoudens te verlagen. Het pakket wordt gefinancierd uit het Klimaat- en Transitiefonds (KTF), maakte het ministerie van Financiën woensdag bekend.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Restaurantketens in Japan als KFC waarschuwen voor mogelijke tekorten en winkelsluitingen vanwege een cyberaanval op een fabrikant van diepvriesproducten. Nichirei, de grootste leverancier van diepvriesvoeding in Japan, meldde woensdag dat het bedrijf slachtoffer is geworden van een cyberaanval, waardoor de leveringen aan klanten zijn verstoord.
1 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF is positiever geworden over de winst dit jaar, mede dankzij prijsverhogingen. Dat meldde de grootste chemieproducent van Europa bij de publicatie van de voorlopige kwartaalresultaten.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie is minder bezorgd dat de gasvoorraad van Nederland niet op tijd wordt aangevuld voor de winter. Vorige maand uitte de organisatie hier nog zorgen over, omdat marktpartijen de bergingen te langzaam vulden voor deze tijd van het jaar vanwege de gestegen gasprijs.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India trekt een extra 1,3 biljoen roepies (bijna 12 miljard euro) uit voor de binnenlandse productie van halfgeleiders. Daarmee zet het land een volgende stap in zijn ambitieuze streven om uit te groeien tot een wereldwijd productiecentrum.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Werknemers van Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, hebben een rechtszaak aangespannen tegen het bedrijf. Ze beschuldigen de techgigant van het gebruik van AI om werknemers te selecteren voor de massale ontslagen. Meta ontkent.
3 uur geleden