Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell en ArcelorMittal helpen AEX aan kleine winst

Shell en ArcelorMittal helpen AEX aan kleine winst

AMSTERDAM (ANP) - Shell voerde maandag de stijgers aan op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern profiteerde van de stijging van de olieprijzen, die volgde op berichten dat de Europese Unie een verbod op de import van Russische olie zou overwegen. Staalconcern ArcelorMittal had baat bij hogere metalenprijzen, waaronder die van aluminium. De stemming op de aandelenmarkten bleef verder terughoudend door de Russische oorlog in Oekraïne.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent hoger op 717,41 punten. De hoofdindex is nog dik 10 punten verwijderd van het niveau van voor de Russische invasie in Oekraïne. De MidKap verloor 0,2 procent tot 1040,55 punten. De beurs in Frankfurt won 0,1 procent en Parijs daalde 0,1 procent. Londen steeg 0,6 procent.

Prosus (min 4,2 procent) stond onderaan in de AEX. Eind vorige week liet de techinvesteerder nog een fors herstel zien. Het bedrijf reageert sterk op de koersbewegingen in de Chinese techsector, waarin het als grootaandeelhouder van Tencent een groot belang heeft. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een min van dik 3 procent. Shell en ArcelorMittal stegen 3,1 en 2,4 procent.

ASML

ASML won een fractie. Topman Peter Wennink van de chipmachinefabrikant zei tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat de uitbreidingsplannen van de chipmakers in de komende twee jaar worden beperkt door tekorten aan belangrijke apparatuur. ASML verwacht dit en volgend jaar meer machines te leveren, maar dat zal volgens Wennink niet genoeg zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen.

In Zürich klom Nestlé 0,2 procent. Het Zwitserse levensmiddelenconcern zegt geen winst te maken met zijn nog resterende activiteiten in Rusland. De eigenaar van merken als KitKat en Nespresso staat steeds meer onder druk om zijn Russische activiteiten volledig te beëindigen vanwege de oorlog in Oekraïne.

Olieprijs

De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 4,2 procent naar 109,09 dollar en Brentolie werd 4,1 procent duurder op 112,27 dollar per vat. De EU is bezig met een vijfde ronde van sancties tegen Rusland en volgens bronnen zouden de Baltische staten zoals Litouwen aandringen op een verbod op Russische olie. Tot nu toe wilde Brussel niet aan sancties op Russisch olie en gas, omdat de EU-landen daarvan te afhankelijk zijn.

Ook de aluminiumprijs ging omhoog op de Londense metalenbeurs, nadat Australië de export van aluminiumoxide naar Rusland heeft verboden. Dat wordt gebruikt bij de productie van aluminium. De euro was 1,1047 dollar waard tegen 1,1059 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Waterpeil bij belangrijk knelpunt Rijn zakt tot nieuw dieptepunt

KAUB (ANP/DPA) - Het waterpeil in de Rijn in Duitsland heeft een nieuw laagterecord bereikt door de aanhoudende droogte. Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakte half augustus tot onder de 10 centimeter. Uit cijfers van de Waterwegen- en Scheepvaartautoriteit (WSA) blijkt vrijdag dat het peil is gedaald tot 2 tot 5 centimeter onder dat niveau.

10 minuten geleden
Hackers benaderen klanten en medewerkers van flitsbezorger Flink

DEN HAAG (ANP) - Cybercriminelen benaderen momenteel klanten en medewerkers van Flink met betalingsverzoeken. Dat gebeurt nadat de flitsbezorger is getroffen door een datalek, bevestigt Flink na berichtgeving door de NOS.

58 minuten geleden
Wall Street begint licht hoger door optimisme over AI

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.

1 uur geleden
Heinen komt niet met eigen alternatief voor tuchtrecht banken

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.

2 uur geleden
Banken kunnen tuchtrecht zelf ontwikkelen, vindt NVB

AMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.

3 uur geleden
FT: chemieconcern BASF heeft overnamevoorstel Evonik gedaan

LONDEN (ANP) - Het grote Duitse chemieconcern BASF heeft een overnamevoorstel gedaan aan zijn Duitse branchegenoot Evonik Industries. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Ook de grootste aandeelhouder van Evonik is benaderd door BASF over een overnamebod.

3 uur geleden
VW en Audi roepen 2,9 miljoen auto's terug om stuurprobleem

FLENSBURG (ANP) - Wereldwijd moeten bijna 2,9 miljoen auto's van Volkswagen en Audi terug naar de garage vanwege het risico op een defect aan het stuur. In honderdduizenden wagens zit een schroef die door corrosie kan afbreken, wat gevaarlijke problemen met de besturing van de auto kan veroorzaken. Vooralsnog zijn er geen ongelukken bekend door het probleem.

4 uur geleden