Shell en ArcelorMittal helpen AEX aan kleine winst
AMSTERDAM (ANP) - Shell voerde maandag de stijgers aan op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern profiteerde van de stijging van de olieprijzen, die volgde op berichten dat de Europese Unie een verbod op de import van Russische olie zou overwegen. Staalconcern ArcelorMittal had baat bij hogere metalenprijzen, waaronder die van aluminium. De stemming op de aandelenmarkten bleef verder terughoudend door de Russische oorlog in Oekraïne.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent hoger op 717,41 punten. De hoofdindex is nog dik 10 punten verwijderd van het niveau van voor de Russische invasie in Oekraïne. De MidKap verloor 0,2 procent tot 1040,55 punten. De beurs in Frankfurt won 0,1 procent en Parijs daalde 0,1 procent. Londen steeg 0,6 procent.
Prosus (min 4,2 procent) stond onderaan in de AEX. Eind vorige week liet de techinvesteerder nog een fors herstel zien. Het bedrijf reageert sterk op de koersbewegingen in de Chinese techsector, waarin het als grootaandeelhouder van Tencent een groot belang heeft. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een min van dik 3 procent. Shell en ArcelorMittal stegen 3,1 en 2,4 procent.
ASML
ASML won een fractie. Topman Peter Wennink van de chipmachinefabrikant zei tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat de uitbreidingsplannen van de chipmakers in de komende twee jaar worden beperkt door tekorten aan belangrijke apparatuur. ASML verwacht dit en volgend jaar meer machines te leveren, maar dat zal volgens Wennink niet genoeg zijn om aan de grote vraag te kunnen voldoen.
In Zürich klom Nestlé 0,2 procent. Het Zwitserse levensmiddelenconcern zegt geen winst te maken met zijn nog resterende activiteiten in Rusland. De eigenaar van merken als KitKat en Nespresso staat steeds meer onder druk om zijn Russische activiteiten volledig te beëindigen vanwege de oorlog in Oekraïne.
Olieprijs
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 4,2 procent naar 109,09 dollar en Brentolie werd 4,1 procent duurder op 112,27 dollar per vat. De EU is bezig met een vijfde ronde van sancties tegen Rusland en volgens bronnen zouden de Baltische staten zoals Litouwen aandringen op een verbod op Russische olie. Tot nu toe wilde Brussel niet aan sancties op Russisch olie en gas, omdat de EU-landen daarvan te afhankelijk zijn.
Ook de aluminiumprijs ging omhoog op de Londense metalenbeurs, nadat Australië de export van aluminiumoxide naar Rusland heeft verboden. Dat wordt gebruikt bij de productie van aluminium. De euro was 1,1047 dollar waard tegen 1,1059 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
4 uur geleden