Shell dreigt Greenpeace met miljoenenclaim na klimaatprotest
LONDEN (ANP) - Shell is samen met boorplatformbouwer Fluor in het Verenigd Koninkrijk een rechtszaak begonnen tegen Greenpeace. De bedrijven houden de milieuorganisatie verantwoordelijk voor extra kosten die ze hebben gemaakt toen Greenpeace-leden begin dit jaar dagenlang een boorplatform bezetten op volle zee, bevestigt een woordvoerder van Shell. Dat heeft volgens de ondernemingen opgeteld 8,6 miljoen dollar gekost.
Het platform was op een schip van Boskalis op weg naar het zogeheten Penguins-veld, ten noordoosten van de Shetland-eilanden. Activisten riepen het bedrijf op te stoppen met het boren naar nieuwe olie- en gasvelden, en in plaats daarvan mee te betalen aan een nog op te tuigen klimaatschadefonds.
Volgens Shell zijn veel extra kosten gemaakt doordat een extra veiligheidsschip werd gestuurd vanwege de actie van Greenpeace. Ook is vertraging ontstaan en waren in de haven meer veiligheidsmaatregelen nodig. Verder willen de betrokken bedrijven de juridische kosten die ze eerder maakten vergoed zien. Voor Shell zouden de kosten volgens documenten neerkomen op 2,1 miljoen dollar.
Demonstratierecht
Greenpeace noemde het eerder op donderdag een "intimidatierechtszaak". Volgens de organisatie was de actie volkomen vreedzaam. Greenpeace ziet in de zaak "een van de grootste juridische dreigementen tegen onze mogelijkheden om actie te voeren" uit de geschiedenis van de groep.
Shell benadrukt juist dat het bedrijf het demonstratierecht respecteert "mits dat op een veilige en wettelijke manier gebeurt". Het olie- en gasconcern verwijst naar een eerdere uitspraak van de Britse rechter, die oordeelde dat de actie gevaarlijk was voor de actievoerders zelf en indirect ook voor de bemanning van het schip. Het bedrijf vindt dat het samen met zijn partners "het recht heeft om de aanzienlijke kosten terug te halen die zijn gemaakt in reactie op de gevaarlijke actie van Greenpeace".
Greenpeace UK en Greenpeace International hebben tegen Shell verklaard dat ze best willen ophouden met dit soort acties, als de olieproducent stopt met het "verwoesten" van het klimaat. Ook eisen ze dat Shell zich houdt aan het Nederlandse gerechtelijk bevel dat het bedrijf verplicht zijn uitstoot tegen 2030 met 45 procent te verminderen ten opzichte van 2019.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten, waarbij vooral de techfondsen werden geraakt door hernieuwde zorgen bij beleggers over de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven en de enorme investeringen in AI. Snap, het moederbedrijf van het populaire socialemediaplatform Snapchat, deed het juist wel goed op Wall Street dankzij positief ontvangen resultaten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Amerikanen gaan dit feestdagenseizoen met onder meer Black Friday en kerst naar verwachting meer dan 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar, in winkels uitgeven, wat een nieuw record zou betekenen. Dat verwacht de Amerikaanse detailhandelsorganisatie National Retail Federation (NRF).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De "komende dagen" zullen chips van Nexperia uit China weer bij klanten arriveren, verwacht demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD). Zijn collega David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) verwelkomt de aankondiging dat China de leveringen weer mogelijk zal maken, zegt hij op X.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereld onderschat momenteel hoe groot kunstmatige intelligentie (AI) gaat worden. Dat heeft topman Cristiano Amon van de grote Amerikaanse chipproducent Qualcomm gezegd in een interview met persbureau Bloomberg. Hij vergeleek daarbij AI met de opkomst van het internet, dat volgens Amon ook veel groter is geworden dan mensen aanvankelijk dachten in de jaren 90.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse staalindustrie verkeert volgens bondskanselier Friedrich Merz in een "existentiële crisis" door onder meer felle concurrentie van goedkoop staal uit China, de Amerikaanse importheffingen en de zwakkere staalvraag door de malaise in de Europese auto-industrie. Dat zei Merz na afloop van een ontmoeting in Berlijn met topbestuurders uit de staalindustrie.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met rode cijfers gesloten. Staalproducent ArcelorMittal was koploper in de hoofdindex met een plus van 2,4 procent dankzij beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bij de middelgrote fondsen op het Damrak was luchtvaartconcern Air France-KLM juist een opvallende daler met een koersval van bijna 15 procent na slecht ontvangen cijfers.
11 uur geleden