Shell dient beroep in tegen uitspraak om uitstoot te verminderen
LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft definitief beroep aangetekend tegen de uitspraak van een rechter in een door Milieudefensie aangespannen zaak. Het bedrijf maakt vooral bezwaar tegen de eis dat het de uitstoot van de gebruikers van zijn brandstoffen compenseert. Het bedrijf vindt die door de rechter opgelegde zwaarwegende inspanningsverplichting "niet haalbaar".
Shell had al direct na de uitspraak in mei vorig jaar bekendgemaakt beroep aan te tekenen. Het bedrijf vraagt zich bijvoorbeeld af of "Shell de wettelijke verplichting kan hebben om CO2-emissies te verminderen die wij niet in de hand hebben, zoals van klanten" zoals automobilisten die benzine tanken bij Shell. Het concern benadrukt bovendien dat die klanten "geen vergelijkbare wettelijke verplichting hebben om hun emissies te verminderen".
Verder vindt Shell het vreemd dat de door de rechter opgelegde verplichting strenger is dan "de meest vooruitstrevende beleidstrajecten en energiescenario's ter wereld", waarbij het concern specifiek naar de plannen van de Europese Commissie en het Internationaal Energieagentschap wijst.
Aanpassingen
Shell laat overigens weten de eigen plannen voor het terugbrengen van de uitstoot inmiddels te hebben aangepast om aan het doel van de rechter te voldoen. "Ongeacht de uitkomst van dit beroep gaan wij door met acties om onze uitstoot te verminderen", laat president-directeur Marjan van Loon van Shell Nederland dan ook weten. Shell vindt dat bedrijven en overheden daarbij samen moeten werken.
Milieudefensie had na overleg met Shell al eerder laten weten dat het olie- en gasconcern deze maand officieel beroep zou aantekenen. Dat hoger beroep dient volgens de milieubeweging op zijn vroegst volgend jaar.
Ondernemersorganisatie VNO-NCW zegt het in een reactie verstandig te vinden dat Shell deze stap zet. "Het is namelijk, ook voor andere bedrijven en overheden, belangrijk dat er volstrekte juridische helderheid komt over de eerdere uitspraak van de rechter." Ook VNO-NCW wijst naar de mate waarin Shell aansprakelijk is voor het gedrag van zijn klanten. De ondernemerskoepel stelt verder dat de regie over het klimaatbeleid bij de overheid hoort te liggen en niet bij de rechter.
Meer uit Financieel
MANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoopgolf van huurwoningen neemt nauwelijks af, ondanks versoepelingen van de Wet betaalbare huur die de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) Elanor Boekholt-O'Sullivan heeft aangekondigd. Dat zegt Vastgoed Belang, de belangenvereniging voor particuliere verhuurders, na onderzoek onder ruim 1100 verhuurders naar aanleiding van die aangekondigde versoepelingen.
40 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Duitse industrie verwacht dit jaar geen groei van de productie meer, mede door de oorlog in het Midden-Oosten die voor onzekerheid bij bedrijven zorgt. Dat heeft de industriële lobbygroep BDI maandag gezegd. Voor dit jaar wordt nu hoogstens op stagnatie van de industriële productie in de grootste economie van Europa gerekend door de BDI, voluit Bundesverband der Deutschen Industrie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel FonQ kan rekenen op veel interesse van partijen voor een doorstart. Dat melden de curatoren in het eerste faillissementsverslag. Om hoeveel geïnteresseerden het gaat, melden de curatoren niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
2 uur geleden