Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell daalt op positief Damrak, Prosus schiet 5,4 procent omhoog

Shell daalt op positief Damrak, Prosus schiet 5,4 procent omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen woensdag opnieuw over een breed front omhoog. De enige daler bij de hoofdfondsen was Shell met een min van 3,6 procent. Het olie- en gasconcern, een van de grote winnaars van 2022, kampte met een aanhoudende daling van de olieprijzen.

De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, sloot 1,4 procent hoger op 717,51 punten. Daarmee is de index sinds de start van het nieuwe jaar bijna 29 punten hersteld. In het turbulente beursjaar 2022 raakte de AEX bijna 14 procent kwijt.

De MidKap klom woensdag 0,4 procent tot 959,94 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 2,3 procent. Een onverwachte afname van de inflatie in Frankrijk en een meevallende krimp van de dienstensector in de eurozone zorgden daarbij voor optimisme op de beursvloeren.

Prosus en Philips

Techinvesteerder Prosus maakte een koerssprong van 5,4 procent, waarmee het bovenaan de AEX stond. Het aandeel profiteerde opnieuw van de aanhoudende rally in de Chinese techsector. De koersstijging volgde op een winst van 4,6 procent van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft.

Philips, een van de grootste dalers vorig jaar, volgde met een plus van 3,3 procent. Heineken (plus 3 procent) was eveneens gewild bij beleggers. De bierbrouwer profiteerde van een adviesverhoging door de Britse bank Barclays. Speciaalchemiebedrijf DSM en branchegenoot AkzoNobel werden respectievelijk 3,1 en 2,7 procent meer waard.

MidKap

In de MidKap viel ABN AMRO op met een 6 procent hogere koers. Dat kwam door een koopadvies van de Franse bank Exane BNP Paribas. Daarbij schroefden analisten van Deutsche Bank het koersdoel voor het bankconcern op.

Bij de kleinere bedrijven vielen de omzetcijfers van Sligro (plus 2,9 procent) in de smaak bij beleggers. Het groothandelsbedrijf zag de omzet in 2022 met bijna 31 procent stijgen, mede dankzij prijsverhogingen door de hoge inflatie. Het bedrijf verkocht daarmee weer meer dan in de periode voor de coronacrisis. Volgende maand komt Sligro met de volledige jaarcijfers.

Euro en olie

De euro was 1,0603 dollar waard, tegen 1,0557 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen verder omlaag na de forse daling op dinsdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 4,8 procent minder op 73,16 dollar per vat. Brentolie werd 5 procent goedkoper op 77,96 dollar per vat. De daling werd veroorzaakt door zorgen bij handelaren over de wereldwijde vraag naar olie door het stijgende aantal covidgevallen in China en de verslechterende economieën wereldwijd.

Meer uit Financieel

Inflatie eurozone naar 3,8 procent, hoogste niveau sinds 2023

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in september gestegen naar 3,8 procent op jaarbasis, aangejaagd door de hoge brandstofprijzen. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. Daarmee ligt de inflatie op het hoogste niveau sinds september 2023.

1 uur geleden
Run op boeken van overleden cabaretière Paulien Cornelisse

AMERSFOORT (ANP) - De boeken van schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse zijn een dag na haar overlijden flink meer verkocht. De 240 bij Libris aangesloten boekhandels verkochten er donderdag anderhalf keer zoveel als in heel september bij elkaar opgeteld, meldt een woordvoerder, die geen specifieke aantallen deelt.

2 uur geleden
Volvo Cars negatiever over jaarresultaten door problemen in China

GÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Volvo Cars heeft last van een zwakke automarkt in China en de Verenigde Staten. De Zweedse autofabrikant kampte in het derde kwartaal met een daling van de verkopen en trekt nu zijn verwachtingen voor het hele jaar in.

3 uur geleden
AEX-index opent licht hoger in aanloop banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met kleine winst geopend, na het verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers zal vooral uitgaan naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat later op de dag naar buiten komt.

3 uur geleden
Nike gaat weer banen schrappen na tegenvallende resultaten

BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.

5 uur geleden
Inflatie stijgt naar 3,4 procent door hoge brandstofprijzen

DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.

6 uur geleden
OpenAI: medewerkers ontslagen om onzorgvuldige omgang informatie

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.

11 uur geleden