Shell bovenaan positief gestemde AEX na handelsupdate
AMSTERDAM (ANP) - Shell was maandag de grootste stijger in een licht hogere AEX. Het olie- en gasconcern kwam eerder op de dag met een handelsupdate. De winstmarges op het raffineren van ruwe olie zijn in het derde kwartaal stevig gedaald. De sterke resultaten van onder meer de grondstoffenwinning hielpen die daling te compenseren, zeggen analisten.
Zo noemt een analist van de Britse bank Barclays de update "sterk" en de prestaties van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) beter dan verwacht. "Met lng-prijzen die in het vierde kwartaal stevig blijven, verwachten we dat dit zich blijft voortzetten." Het aandeel van Shell steeg op het Damrak 1,8 procent.
Het bedrijf profiteerde maandag, net als andere olieconcerns, ook van een verdere stijging van de olieprijs. Een vat Amerikaanse olie kostte 3,6 procent meer op 77,03 dollar. Brentolie werd 3,4 procent duurder op 80,69 dollar per vat. De olieprijzen nemen toe door aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. De euro was 1,0976 dollar waard, tegen 1,0959 dollar op vrijdag.
Galapagos
Verder deden beleggers in Amsterdam het rustig aan. De AEX-index steeg 0,1 procent tot 912,77 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 898,79 punten. De beurzen in Parijs en Londen lieten plussen zien tot 0,5 procent. De beurs in Frankfurt verloor 0,1 procent, mede door een daling van de Duitse fabrieksorders in augustus.
Galapagos stond bovenaan bij de middelgrote fondsen in Amsterdam en klom 6,7 procent. De biotechnoloog meldde Oleg Nodelman te hebben benoemd tot bestuurslid. Hij is de oprichter van investeringsbureau EcoR1 Capital, sinds kort een van de grootste aandeelhouders van Galapagos.
Ørsted
In Kopenhagen steeg Ørsted 6 procent. Het Noorse energieconcern Equinor heeft een belang van 2,5 miljard dollar genomen in de Deense ontwikkelaar van projecten voor hernieuwbare energie. De overeenkomst komt voor Ørsted op een belangrijk moment. Het gaat al langer niet goed met het bedrijf en topman Mads Nipper probeert het tij te keren met een herstelplan.
Helemaal onderaan de AEX stond chipbedrijf ASMI met een min van 2,1 procent. Dsm-firmenich daalde 1,2 procent. Vakbond FNV heeft een staking bij het voedings- en gezondheidsbedrijf aangekondigd voor woensdagmiddag in Maastricht om betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook brillenketen Ace & Tate heeft last van een datalek bij een logistieke partner, meldt het bedrijf in een e-mail aan mogelijk getroffen klanten. Eerder deze week kregen Bol, de Bijenkorf, ING en Ajax ook al te maken met een beveiligingsincident bij een logistieke partner.
16 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export en import zijn in juli opnieuw sterk gegroeid. De op een na grootste economie ter wereld blijft profiteren van de wereldwijde investeringsgolf in kunstmatige intelligentie (AI), die zorgt voor een grote vraag naar Chinese computers en andere technologieproducten.
2 uur geledenSANTA FE (ANP) - Meta moet in de Amerikaanse staat New Mexico 567 miljoen dollar (ongeveer 492 miljoen euro) betalen en zijn platformen Facebook en Instagram veiliger maken voor jonge gebruikers. Het bedrag komt bovenop een eerder opgelegde schadevergoeding van 375 miljoen dollar.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De chipbedrijven Sandisk en Western Digital stonden bij de verliezers op Wall Street in navolging van de publicatie van kwartaalcijfers. De olieprijzen gingen juist omhoog. Beleggers keken ook uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport van de overheid dat vrijdag naar buiten komt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De import van olie uit Saudi-Arabië door de Verenigde Staten is in de maand juli gedaald naar nul vaten door de oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz, aldus persbureau Bloomberg na cijfers van het Amerikaanse energieministerie. Het is volgens Bloomberg voor het eerst sinds 1985 dat over een volledige maand geen enkel vat Saudische olie is geïmporteerd in de VS.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV zegt zich grote zorgen te maken over het uitstel van betaling van Accell, het moederbedrijf van fietsmerken als Babboe en Batavus. Woensdag meldde de internationale fietsfabrikant met hoofdkantoor in Amsterdam dat het uitstel is verleend aan zijn Nederlandse entiteiten. Dit brengt voor de 234 werknemers in Nederland grote onzekerheid met zich mee over hun baan, inkomen en toekomst, aldus de grootste vakbond van Nederland.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een plusje gesloten. Bij de bedrijven in de hoofdgraadmeter was de maritieme oliedienstverlener SBM Offshore een sterke stijger na goed ontvangen cijfers en vooruitzichten.
14 uur geleden