Shell bovenaan AEX door fors hogere olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Shell was maandag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen na het onverwachte besluit van oliekartel OPEC+ om de productie verder te verlagen. Ook oliebedrijven elders in Europa hadden daardoor de wind in de rug op de eerste handelsdag van het tweede kwartaal.
De OPEC+ maakte zondag bekend de olieproductie vanaf mei met meer dan 1 miljoen vaten per dag te gaan verlagen. Daardoor moeten de prijzen worden gestut. Volgens Saudi-Arabië gaat het om een voorzorgsmaatregel die is bedoeld om de oliemarkt te stabiliseren. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom daarop 5,7 procent tot 79,95 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd 5,5 procent duurder op 84,27 dollar per vat.
Shell prijkte bovenaan de AEX met een plus van 4,2 procent. In Londen steeg branchegenoot BP 4,4 procent en het Franse TotalEnergies ging 4,3 procent vooruit in Parijs. Het Italiaanse olie- en gasconcern Eni werd 3,4 procent duurder in Milaan.
Andere beurzen
De AEX noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 759,02 punten. Ook ING stond bij de koplopers in de hoofdindex met een plus van 3,1 procent. Grootste daler in de AEX was staalproducent ArcelorMittal met een min van 2,7 procent. De hoofdgraadmeters in Parijs en Londen boekten koerswinsten tot 0,6 procent. Frankfurt stond licht in het rood.
De MidKap ging 0,2 procent omlaag tot 960,27 punten. De aanbieder van postkluisjes InPost zette de opmars voort en was de grootste stijger met een winst van 4,9 procent. Vrijdag was InPost ook al koploper dankzij goed ontvangen cijfers. Roestvrijstaalbedrijf Aperam was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een verlies van 3,4 procent.
UBS, euro- en oliekoers
In Zürich verloor UBS 3,7 procent. Zakenkrant Financial Times meldde dat de Zwitserse justitie een strafrechtelijk onderzoek is begonnen naar de door de overheid gesteunde overname van Credit Suisse door UBS. Daarnaast schreef de SonntagsZeitung dat UBS zijn personeelsbestand met 20 tot 30 procent gaat verminderen als de overname van Credit Suisse is afgerond. Dat betekent dat er wereldwijd tot zo'n 36.000 banen worden geschrapt, waarvan zo'n 11.000 in Zwitserland.
De euro was 1,0852 dollar waard, tegen 1,0866 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op vrijdag.
Meer uit Financieel
GRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
40 minuten geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
2 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
3 uur geleden