Shell bij winnaars op lager Damrak, PostNL daalt na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - Shell hoorde dinsdag bij de winnaars op de Amsterdamse aandelenbeurs. Het olie- en gasbedrijf werd gesteund door de hogere olieprijzen. Pogingen om vredesbesprekingen over de oorlog in Iran te hervatten lijken vastgelopen, waardoor de belangrijke Straat van Hormuz vrijwel volledig gesloten blijft en de verstoring van de olietoevoer voortduurt. Het aandeel klom 1 procent.
PostNL werd door beleggers juist 5,2 procent lager gezet. De post- en pakketbezorger wist de omzet in het afgelopen kwartaal op peil te houden en profiteerde van verkiezingspost. Het bezorgen van pakketjes leverde echter minder op door een zwakkere marktgroei vanwege lagere consumentenbestedingen.
De AEX-index op het Damrak eindigde 0,8 procent lager op 1001,01 punten, na de verliesbeurt op maandag. De MidKap zakte 0,3 procent tot 1008,34 punten. Verder in Europa was de stemming op de beursvloeren terughoudend. Frankfurt en Parijs zakten tot 0,5 procent. Londen noteerde bij het slot van de handelsdag 0,1 procent hoger.
Voorstel Iran
Afgelopen weekend werd al duidelijk dat de gesprekken tussen de VS en Iran vastzitten. Iran heeft de VS wel een nieuw voorstel gedaan om de Straat van Hormuz te heropenen en de oorlog te beƫindigen, maar wil de onderhandelingen over zijn nucleaire programma uitstellen. President Donald Trump wil dat Iran belooft geen kernwapens te maken en is volgens Amerikaanse media niet tevreden over het voorstel.
Branchegenoten van Shell profiteerden ook van de hogere olieprijzen. BP kreeg er in Londen 1,1 procent bij, nadat het Britse olie- en gasconcern ook met cijfers kwam. BP heeft zijn winst in het eerste kwartaal ruim verdubbeld. Het energiebedrijf profiteerde daarbij van goede resultaten van zijn handelsafdeling, die zowel eigen ladingen als olie van andere partijen verhandelt. TotalEnergies klom 1,9 procent in Parijs.
De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI hoorden bij de grootste dalers in de AEX met minnen tot ruim 5 procent. Bierbrouwer Heineken en ijsbedrijf Magnum gingen aan kop in de hoofdindex en kregen er 1,5 en 1,1 procent bij.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) houdt energieleverancier ANWB Energie strenger in de gaten. Door problemen met het automatiseringssysteem slaagt de organisatie er al maanden niet in om eind- en jaarafrekeningen van klanten binnen de termijn van zes weken te versturen, maakte de ACM bekend.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM nemen extra maatregelen om beter voorbereid te zijn op sneeuw en vorst. Dat is een van de uitkomsten van een evaluatie na de grote verstoringen begin dit jaar op de luchthaven, die het gevolg waren van het winterse weer.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten dinsdag bij de opening een gemengd beeld zien, na de recordstanden vorige week. De stemming werd gedrukt door een teleurstellend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben aangekondigd uit oliekartel OPEC te stappen. Ook wil het land geen deel meer uitmaken van de maandelijkse gesprekken van OPEC+, waarbij naast de grote olieproducerende OPEC-landen ook bondgenoot Rusland aan tafel zit. De Emiraten geven als reden dat ze hun eigen belangen zwaarder willen laten wegen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kantonrechter van de rechtbank Amsterdam gaat op verzoek van negentien huurders vragen stellen over een huurverhoging aan het Europese Hof van Justitie. De huurders noemen hun huurverhoging oneerlijk en stellen recht te hebben op een terugbetaling.
5 uur geleden