Shell bij stijgers in licht hogere AEX na handelsupdate
AMSTERDAM (ANP) - Shell behoorde maandag tot de stijgers in de AEX-index op het Damrak, na een handelsupdate. Het olie- en gasconcern zag de winstmarges op het raffineren van ruwe olie in het derde kwartaal stevig dalen.
Ook verwacht Shell, dat eind oktober met volledige resultaten komt, een klein verlies te lijden met zijn chemische bedrijfstak. Maar de inkomsten uit de handel in gas zullen in het derde kwartaal ongeveer gelijk blijven ten opzichte van het tweede kwartaal. Het aandeel klom 0,4 procent.
De AEX zag een eerdere openingswinst verdampen en noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 910,45 punten. De MidKap zakte 0,3 procent tot 899,29 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent. De DAX in Frankfurt zakte 0,3 procent na een daling van de Duitse fabrieksorders in augustus.
Prosus en Galapagos
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met een plus van dik 1 procent. Chipmachinefabrikant ASML sloot de rij met een verlies van 1,2 procent.
In de MidKap stond Galapagos bovenaan met een winst van ruim 4 procent. De biotechnoloog kondigde aan Oleg Nodelman te hebben benoemd tot bestuurslid. Nodelman is de oprichter van investeringsbureau EcoR1 Capital, dat sinds kort een van de grootste aandeelhouders van Galapagos is. EcoR1 meldde in augustus een belang van zo'n 10 procent in Galapagos en verklaarde dat het aandeel flink ondergewaardeerd is.
Air France-KLM en Alfen
Air France-KLM klom 0,4 procent. KLM-topvrouw Marjan Rintel wil dat Brussel met financiële maatregelen komt om Europese luchtvaartmaatschappijen beter te laten concurreren met Chinese branchegenoten. Die hoeven namelijk niet om Rusland heen te vliegen en daardoor concurreren zij op een oneerlijke manier met Europese vliegmaatschappijen.
Alfen daalde 0,1 procent. Analisten van Bank Degroof Petercam hebben de laadpalenfabrikant van de verkooplijst gehaald.
Ubisoft
In Parijs zette Ubisoft (plus 6 procent) de opmars voort. Het gamebedrijf werd vrijdag al meer dan 33 procent meer waard. Die stijging volgde op berichten dat grote aandeelhouders het bedrijf helemaal willen overnemen.
De euro was 1,0968 dollar waard, tegen 1,0959 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen verder omhoog. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 74,96 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 78,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.
26 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.
2 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt op te leggen aan een aantal Europese landen over hun steun aan Groenland zullen waarschijnlijk maar een beperkte impact hebben op de inflatie in het eurogebied. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een interview met de Franse radiozender RTL op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV gaat een verzoek aan de Europese Commissie sturen om te handhaven op de Nederlandse invoering van de Europese richtlijn over minimumlonen. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met een voorstel om die richtlijn te vertalen naar Nederlandse wetgeving. Maar dat voorstel voldoet niet aan de eisen, zegt FNV.
4 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Kunstmatige intelligentie zal "grootschalige immigratie" om de economie en arbeidsmarkten van westerse landen te ondersteunen overbodig maken. Dat heeft topman Alex Karp van het Amerikaanse technologiebedrijf Palantir gezegd op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. "Er zullen meer dan genoeg banen zijn voor de burgers van uw land, vooral voor mensen met een beroepsopleiding."
4 uur geleden