Shell bij schaarse stijgers in AEX dankzij hogere olieprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Shell behoorde maandag tot de schaarse stijgers op de Amsterdamse beurs. Het olie- en gasconcern klom 0,9 procent dankzij de hogere olieprijzen. De olieprijzen liepen verder op tot het hoogste niveau in vier maanden door berichten over nieuwe Amerikaanse sancties op olie uit Rusland.
De algehele stemming op de Europese beurzen bleef negatief. Beleggers kauwden nog na op het sterker dan verwachte Amerikaanse banenrapport, dat vrijdag voor forse koersverliezen zorgde op Wall Street. De aanhoudende sterke arbeidsmarkt in de VS geeft de Federal Reserve meer ruimte om langer te wachten met het verlagen van de rente.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,9 procent lager op 882,53 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 817,93 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 0,6 procent.
Rentetarieven
Op de beursvloeren wordt verder uitgekeken naar de resultaten van de grote Amerikaanse banken die later in de week op het programma staan. Ook staan er deze week nieuwe inflatiegegevens van de VS op het programma. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
De banken ING en ABN AMRO profiteerden van het vooruitzicht van hogere rentetarieven en stonden naast Shell in de kleine kopgroep van de AEX. ABN AMRO won 0,4 procent en ING steeg 0,7 procent. De kenners van Deutsche Bank schroefden het koersdoel voor ING licht op, terwijl zakenbank Bernstein het aandeel ING van de verkooplijst afhaalde.
Grootste dalers
De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI en betalingsverwerker Adyen waren de grootste dalers bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met minnen tot 3 procent. Besi (min 2,3 procent) werd door effectenhuis Needham van de kooplijst gehaald. Aegon daalde 0,2 procent. De verzekeraar is gestart met het eerder aangekondigde aandeleninkoopprogramma van 150 miljoen euro.
In de MidKap had Air France-KLM last van de hogere olieprijzen. De luchtvaartcombinatie zakte ruim 2 procent en was daarmee de grootste verliezer bij de middelgrote bedrijven. Arcadis daalde dik 1 procent. De Amerikaanse zakenbank Jefferies verlaagde het koersdoel voor het advies- en ingenieursbureau. Het koopadvies bleef wel ongewijzigd.
De euro was 1,0225 dollar waard, tegen 1,0231 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,7 procent duurder op 77,90 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent meer op 80,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
2 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
14 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
16 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
18 uur geleden