Shell bij grootste dalers in AEX-index op Beursplein 5
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell stond donderdag bij de opening van de aandelenbeurzen bij de grootste zakkers in de AEX-index. De onderneming kreeg alsnog akkoord van de Britse toezichthouder om een gasproject in de Noordzee te beginnen. Verder zorgt een staking mogelijk voor verstoringen bij de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) bij een Australische productie-installatie. Verder daalden de olieprijzen, wat de koers mogelijk beïnvloedt.
Shell stond na een paar minuten handelen 1 procent lager. De goedkeuring voor het Jackdaw-aardgasveld in het Britse gedeelde van de Noordzee kwam acht maanden nadat de Britse toezichthouder het project uit milieuoverwegingen had geblokkeerd. Maar nu de energieprijzen de pan uitrijzen als gevolg van de oorlog in Oekraïne zoeken de Britten naar manieren om de binnenlandse olie- en gasvoorraden op peil te houden. Om die reden komt de stakingsdreiging bij het Australische platform Prelude uiterst ongelegen.
De AEX-index noteerde 0,2 procent hoger op 702,51 punten. Ook Aegon, dat ex-dividend noteerde, verloor 1 procent. Betalingsbedrijf Adyen voerde de stijgers aan met een winst van 1,4 procent.
PostNL
De MidKap steeg 0,3 procent tot 1009,75 punten. Bij de middelgrote fondsen gaat de aandacht later op donderdag onder andere uit naar PostNL (plus 0,1 procent). Het postbedrijf hoort dan of de eerdere fusie met Sandd wel doorgang had mogen vinden. De overheid gaf eerder onder voorwaarden toestemming voor de fusie. Dit besluit werd vernietigd waarop de Staat in beroep ging.
Ook de luchtvaart weet de aandacht op zicht gericht door acties op de luchthaven van Brussel. Daar legden bagageafhandelaars spontaan het werk neer. Vooral vluchten van TUI zijn donderdagochtend getroffen, maar het bedrijf verwerkt ook koffers voor passagiers van onder meer Ryanair en Lufthansa. TUI won in Frankfurt evengoed 1,3 procent terwijl Lufthansa een plus van 0,5 procent liet noteren. Ryanair noteerde in Dublin een fractie hoger.
Saudi-Arabië
De graadmeters in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,5 procent. Londen verloor 1 procent.
Verder zakten de olieprijzen wat weg na berichten dat Saudi-Arabië meer van de fossiele brandstof wil gaan oppompen mocht Rusland door de sancties aanzienlijk minder produceren. Een vat Amerikaanse olie werd 1,8 procent goedkoper op 113,09 dollar. Brentolie verloor 1,7 procent in prijs tot 114,27 dollar per vat.
De euro was 1,0678 dollar waard, tegen 1,0639 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - Vluchten op enkele Britse luchthavens hebben last van vertraging door een nieuw probleem bij de luchtverkeersleiding. Dat meldt de Britse luchtverkeersleider National Air Traffic Service (NATS). Bijna twee weken geleden leidde een softwareprobleem bij NATS tot het schrappen van 2000 vluchten.
7 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het luchtvaartverkeer in Japan wordt ontregeld door de naderende tyfoon Dujuan. De maatschappijen All Nippon Airways (ANA) en Japan Airlines hebben maandag honderden vluchten geschrapt nu de storm de Japanse hoofdstad Tokio en omliggende gebieden nadert.
28 minuten geledenWAALWIJK (ANP) - Woonwinkelketen Xenos heeft vorig jaar opnieuw verlies geleden, maar wel minder dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit de onlangs gedeponeerde jaarrekening, die als eerste werd opgemerkt door vakblad RetailTrends. De winkelketen met ruim 160 vestigingen in Nederland noteert al jaren rode cijfers.
56 minuten geledenCHENNAI (ANP/RTR) - De Amerikaanse koffieketen Starbucks heeft een overeenkomst getekend voor de oprichting van een wereldwijd expertisecentrum (GCC) in de Zuid-Indiase stad Chennai. Hiermee worden naar schatting achthonderd banen in de technologiesector gecreëerd, maakte de deelstaatregering van Tamil Nadu maandag bekend.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs daalt inmiddels vier dagen op rij, de langste reeks van prijsdalingen sinds juni. Tegelijkertijd zijn de prijzen nog altijd fors hoger dan begin dit jaar, wat mede verklaart dat tanken in Nederland fors duurder is geworden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vijftig acties die woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan maandag heeft aangekondigd om de woningbouw te versnellen, zorgen er niet voor dat het kabinet het doel van 100.000 nieuwe huizen per jaar haalt. Dat stelt Vastgoed Belang, de brancheorganisatie van particuliere verhuurders. De belangenbehartiger noemt dat streven "niet realistisch".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Beleggers kijken verder vooral uit naar de topontmoeting tussen president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping, die donderdag in Washington plaatsvindt. De voorbereidende gesprekken tussen de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent en de Chinese vicepremier He Lifeng zijn volgens beide partijen afgelopen zondag positief verlopen.
2 uur geleden