Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell betaalt meer dan vijftig keer zoveel belasting in VK

Shell betaalt meer dan vijftig keer zoveel belasting in VK

LONDEN (ANP) - Shell heeft vorig jaar meer dan vijftig keer zoveel belasting betaald dan een jaar eerder in het Verenigd Koninkrijk (VK), geven nieuwe cijfers van de Britse financiële autoriteit (FCA) aan. Het olie- en gasconcern betaalde ruim 445 miljoen dollar (410 miljoen euro) in 2023, tegenover 8 miljoen dollar in 2022.

Dat Shell zo veel meer belasting betaalde, komt door onder andere de zogeheten Energy Profits Levy (EPL) die de Britse regering begin 2022 heeft ingevoerd. Die maatregel was bedoeld om de flink hogere winsten van oliebedrijven door de sterk gestegen energieprijzen zwaarder te belasten.

Deze bijzondere belasting kan door regeringen ingevoerd worden als bedrijven financieel profiteren van een situatie waar ze niet verantwoordelijk voor zijn, zoals een energiecrisis. Het is dus bedoeld als een extra soort belasting voor bedrijven die onverwachte meevallers krijgen.

Contrast

Bovenop de EPL moest Shell in 2023 ook uitgestelde belasting over 2022 betalen. "Destijds was er verwarring over die nieuwe belasting van de Britse regering, daarom hebben we een jaar uitstel gekregen. Daardoor betaalden we extra veel in 2023", zegt een woordvoerder van het oliebedrijf. Het leeuwendeel van de 445 miljoen dollar die Shell betaalde bestaat daardoor uit de bijzonder belasting.

Het bedrag dat Shell in 2023 in het Verenigd Koninkrijk afdroeg staat in sterk contrast met het bedrag in 2021. Toen kreeg Shell zelfs geld toe, ruim 131 miljoen dollar. Dat kreeg het bedrijf onder andere voor projecten op de Noordzee. Maar dankzij de gestegen energieprijzen en de nieuwe belasting als reactie daarop is dat dus verleden tijd.

Winst

Hoewel Shell vorig jaar een recordbedrag aan Britse belasting afdroeg, was de winst van ruim 19 miljard dollar beduidend lager dan een jaar eerder. Toen was de winst namelijk ruim 42 miljard dollar. De EPL is daarop in januari 2023 verhoogd van 25 naar 35 procent.

Shell is sinds 2022 op papier volledig Brits, nadat het bedrijf uit Nederland was verhuisd. Daardoor loopt de Nederlandse schatkist nu honderden miljoenen euro's aan dividendbelasting mis. Om hoeveel geld het precies gaat, is niet duidelijk.

Meer uit Financieel

LTO 'zeer verheugd' over goedkeuring kunstmestvervanger Renure

DEN HAAG (ANP) - LTO is "zeer verheugd" over de toelating van Renure. Daarmee reageert de boerenorganisatie op het instemmen van Europese lidstaten met de toepassing van de kunstmestvervanger. Renure is een bewerkte vorm van dierlijke mest en kan voor boeren een vervanger zijn van dure kunstmest. LTO heeft naar eigen zeggen jarenlang intensief gelobbyd om goedkeuring te krijgen.

30 minuten geleden
Duitsland staat open voor gebruik Russische bevroren tegoeden

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Duitsland wil productief meewerken aan ideeën over het gebruik van Russische tegoeden die in de Europese Unie zijn bevroren. Dat zei de Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil vrijdag in Kopenhagen. "Alles moet zorgvuldig worden onderzocht", aldus Klingbeil voorafgaand aan de gesprekken met zijn EU-collega's.

44 minuten geleden
Xiaomi past fout aan in 100.000 stekkerauto's na dodelijke crash

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese smartphone- en elektrische autofabrikant Xiaomi gaat bij ruim 100.000 van zijn stekkerauto's op afstand een fout in het rijhulpsysteem herstellen. Dat hebben het bedrijf en Chinese toezichthouders vrijdag bekendgemaakt. De stap volgt maanden na een dodelijk ongeval met het populaire model SU7.

2 uur geleden
Chipbedrijven ASMI, Besi en ASML dalen op Damrak na sterke opmars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de stevige winstbeurt een dag eerder. ASMI, Besi en ASML daalden tot 1 procent. De chipbedrijven kregen er donderdag nog tot bijna 9 procent bij. Een miljardeninvestering van Nvidia in branchegenoot Intel zorgde voor optimisme in de chipsector en voor nieuwe recordstanden op Wall Street.

2 uur geleden
Bedrijven in EU staken productie door tekort Chinese aardmetalen

SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Enkele bedrijven in de Europese Unie hebben hun productie stilgelegd door een gebrek aan zeldzame aardmetalen uit China. Tegelijkertijd voert het Aziatische land de uitvoer van deze belangrijke grondstoffen voor de techsector wereldwijd op.

3 uur geleden
Chocoladereclame in MrBeast-video's misleidend, stelt waakhond

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse reclamewaakhond heeft het populaire YouTubekanaal MrBeast terechtgewezen. In filmpjes zouden chocoladerepen op een mogelijk misleidende manier zijn gepromoot voor jonge kijkers, volgens de Children's Advertising Review Unit (CARU).

3 uur geleden
Canada en Mexico willen eerlijker handelsverdrag met VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Canada en Mexico hopen dat hun vrijhandelsakkoord met de Verenigde Staten "eerlijker en effectiever" wordt. Dat zei de Canadese premier Mark Carney na een ontmoeting met de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum in Mexico-Stad.

6 uur geleden