Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Shell beloont aandeelhouders na gunstig halfjaar

Shell beloont aandeelhouders na gunstig halfjaar

DEN HAAG (ANP) - Shell gaat voor het einde van dit jaar voor 2 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Met het inkoopprogramma beloont het olie- en gasconcern zijn aandeelhouders. Doordat er na de inkoop minder stukken overblijven, stijgen de resterende aandelen namelijk in waarde en kan de winst per aandeel toenemen. Ook het dividend, een winstuitkering aan de aandeelhouders, wordt verhoogd.

Shell profiteerde de afgelopen periode van hogere olieprijzen. Daardoor steeg de winst van het Brits-Nederlandse bedrijf. Het contrast met het tweede kwartaal van vorig jaar is enorm. Toen werd een verlies geboekt van ruim 18 miljard dollar. Dat was voor het olieconcern het dieptepunt van de coronacrisis. Er was minder vraag naar olie en gas en de olieprijzen stortten tijdelijk in. Inmiddels is het beeld duidelijk veranderd.

Door de huidige economische groei zijn de olieprijzen in de afgelopen periode flink gestegen. In Nederland bereikte de benzineprijs volgens consumentenorganisatie UnitedConsumers onlangs zijn hoogste niveau ooit, met een adviesprijs voor een liter E10 (Euro95) van 1,962 euro. Donderdag was de adviesprijs in Nederland 1,951 euro voor een liter benzine.

Onzekerheid

De omzet van Shell verdubbelde op jaarbasis bijna, naar 60,5 miljard dollar. De aangepaste winst op basis van actuele geschatte voorraadkosten (ccs), de belangrijkste winstgraadmeter voor het bedrijf, kwam in het afgelopen kwartaal uit op 2,6 miljard dollar. Onder de streep boekte Shell verder een nettowinst van 3,4 miljard dollar. De productie van olie en gas was met bijna 3,3 miljoen vaten per dag wel iets lager dan de 3,5 miljoen vaten in het eerste kwartaal.

Shell wijst erop dat de energiemarkt de komende tijd nog wel onzeker blijft vanwege de voortdurende coronapandemie. Daarnaast moet het bedrijf mogelijk productie van olie of gas beperken vanwege "wettelijke vereisten en/of beperkingen op het gebied van infrastructuur", zo klinkt het in een toelichting op de cijfers. Die waarschuwing deed Shell een kwartaal eerder ook al.

Klimaatzaak

De opmerking zou te maken kunnen hebben met een uitspraak van een Nederlandse rechter in een zaak over klimaatdoelstellingen. In die klimaatzaak bepaalde de rechtbank dat Shell per direct meer moet doen om de uitstoot van CO2 terug te brengen. Vorige week werd bekend dat het olieconcern in beroep gaat tegen de uitspraak.

Topman Ben van Beurden noemde de rechterlijke uitspraak tegen één oliebedrijf donderdag opnieuw "niet effectief" om klimaatverandering tegen te gaan. Hij zei dat Shell niettemin zijn best doet om de uitstoot in 2030 met 45 procent terug te brengen ten opzichte van 2019. "Zodra we weten of dat mogelijk is, zullen we dat melden." Van Beurden herhaalde verder dat Shell uiterlijk in 2050 een energiebedrijf wil zijn "met netto nul uitstoot".

Meer uit Financieel

Beurs in Amsterdam valt met kleine min uit de toon in Europa

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag met een klein verlies gesloten, waarmee de beurs in Amsterdam uit de toon viel tussen andere Europese beurzen. Daar bouwden de graadmeters hun winsten juist uit na nieuws over een zwakker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten. Die verkleinen mogelijk de kans op een renteverhoging door de Federal Reserve.

3 minuten geleden
Tesla voert autoverkopen weer op na jaar vol controverses

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft in het tweede kwartaal een kwart meer auto's verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee toont de fabrikant van elektrische auto's, geleid door Elon Musk, herstel na een forse daling van de verkopen vorig jaar.

2 uur geleden
Beurzen in New York openen hoger na zwak Amerikaans banenrapport

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met winsten begonnen. Beleggers reageerden op het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in juni 57.000 banen bijgekomen. Dat was veel minder dan verwacht.

2 uur geleden
Afgesproken cao-lonen FNV stijgen 3,4 procent, vakbond wil meer

UTRECHT (ANP) - FNV heeft de afgelopen maanden loonsverhogingen van gemiddeld 3,4 procent weten af te spreken in nieuwe cao's. Dat is wel duidelijk lager dan de eis van 6 procent waarop de grootste vakbond van Nederland sinds december mikt. FNV-bestuurslid Jacqie van Stigt gaf donderdag in een tussentijdse evaluatie van het cao-seizoen toe dat er nog wel stappen zijn te zetten.

3 uur geleden
Gall & Gall sluit cao-akkoord met vakbond CNV

ZAANDAM (ANP) - Slijterijketen Gall & Gall heeft een akkoord met vakbond CNV gesloten over een nieuwe cao. Het akkoord komt na meerdere stakingen door personeel van Gall & Gall, waardoor winkels dicht bleven.

3 uur geleden
Minder campers verkocht, liefhebbers 'voelen hogere kosten'

BUNNIK (ANP) - De verkoop van campers is in de eerste helft van dit jaar gedaald. Dat melden BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI). Camperliefhebbers voelen de hogere kosten van het bezit en gebruik van een camper, volgens de brancheorganisaties.

4 uur geleden
Groot havencontract voor Boskalis en Van Oord in Zweden

PAPENDRECHT (ANP) - De baggeraars en maritiem dienstverleners Boskalis en Van Oord hebben een groot contract in Zweden binnengehaald. De bedrijven gaan omvangrijke baggerwerkzaamheden uitvoeren voor uitbreiding van de haven van de stad Luleå in het noorden van Zweden.

4 uur geleden