Shell-baas: onzekerheid door weinig extra productieruimte energie
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereld staat voor een "roerige periode" omdat er heel weinig extra capaciteit is om meer olie en gas te produceren. Daardoor blijft er onzekerheid op de energiemarkten en zullen de prijzen hoog blijven, voorspelt Shell-topman Ben van Beurden. Hoe lang dat duurt hangt volgens hem samen met de duur van de oorlog in Oekraïne en hoe snel nieuwe olie- en gasbronnen kunnen worden aangeboord.
Volgens Van Beurden is er een zekere "angstfactor" die een rol speelt bij de hoge olieprijs omdat de markt steeds krapper wordt. De mate waarin de OPEC-landen extra kunnen produceren is niet zo groot als de markt denkt of hoopt, aldus Van Beurden. Als dat besef doordringt zou de prijs verder kunnen stijgen.
Op het gebied van gas is er momenteel niet genoeg productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) om het Russische gas dat per pijplijn aangevoerd wordt te vervangen. Dit jaar en de jaren erna komt er wel extra productie op gang, maar dat kan een "zeer duidelijk tekort" niet goedmaken. Van Beurden wijst erop dat in Groningen ook flink meer gas geproduceerd kan worden, maar dat Den Haag dat niet wil. "Die beslissing is aan de politiek."
Een maximumprijs voor Russische olie werkt volgens Van Beurden alleen als heel veel landen meedoen. Als het alleen om de Verenigde Staten, Europa en een paar andere landen gaat, dan gaat de Russische olie naar andere landen. "Ik weet niet wie er in dat geval de meeste pijn lijdt."
Meer uit Financieel
JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het tweede kwartaal hersteld van een krimp in het eerste kwartaal vanwege de oorlog tegen Iran. Dat blijkt uit zondag gepubliceerde cijfers van het Israëlische Centraal Bureau voor de Statistiek.
2 uur geledenMONTEREY (ANP/BLOOMBERG) - De eerste volledig elektrische auto van Ferrari is voor 40 miljoen dollar geveild, omgerekend zo'n 35 miljoen euro. Daarmee is de Ferrari Luce de duurste nieuwe auto die ooit op een veiling is verkocht, ondanks de kritiek die de wagen kreeg.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - India wil dat de productie van vloeibaar petroleumgas (lpg) in het land flink wordt verhoogd. Voor Indiase huishoudens is lpg een belangrijke brandstof om mee te koken, maar de import ervan raakte verstoord door de blokkade van de Straat van Hormuz. Daardoor kreeg het land te maken met een groot tekort aan lpg.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitse bedrijven hebben hun investeringen in de Verenigde Staten flink teruggeschroefd naar het laagste niveau in drie jaar. Dat komt volgens Reuters naar voren uit berekeningen van het Duitse Economisch Instituut (IW), die het persbureau heeft ingezien. Door de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zijn bedrijven in de grootste economie van Europa terughoudender geworden.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Premier Narendra Modi van India wil meer chipfabrieken en kerncentrales in het land. Het zijn maatregelen die de Indiase economie verder moeten ontwikkelen, liet hij weten in een toespraak bij de viering van de onafhankelijkheid. Modi ging ook indirect in op de grote protesten tegen de geringe economische kansen voor jongeren, die uitbraken na een schandaal rond uitgelekte examens. De regeringsleider kondigde gratis opleidingen en examentrainingen aan voor miljoenen jongeren in India.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Apple opgeroepen om geen geheugenchips van Chinese fabrikanten te kopen, meldt The Wall Street Journal. Dezelfde zakenkrant meldde onlangs dat het techbedrijf interesse heeft in chips van het Chinese CXMT.
1 dag geledenPARIJS (ANP) - Een honderdtal vluchten van EasyJet zijn zaterdag en zondag in Frankrijk geannuleerd wegens een aangekondigde staking van cabinepersoneel.
1 dag geleden