Shell aan kop in voorzichtig hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was maandag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index, die een voorzichtige winst liet zien. Beleggers deden het rustig aan na de afgelopen turbulente beursweek, waarin verschillende centrale banken de rentes verhoogden. De Europese markten kunnen ook geen richting ontlenen aan Wall Street, waar de beurzen dicht zijn vanwege Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de VS wordt herdacht.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,3 procent hoger op 637,68 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 918,30 punten. Frankfurt won 0,3 procent en Londen steeg 0,9 procent. Parijs klom 0,1 procent. De partijencoalitie van president Emmanuel Macron, Ensemble, verloor haar meerderheid in het Franse parlement. Dit betekent dat Macron waarschijnlijk grote moeite zal hebben zijn beleid door te voeren.
Shell won 1,8 procent. De oliesector bleef in de belangstelling na de recente stevige prijsval. De vrees voor een recessie en daarmee een lagere vraag zorgden er vrijdag voor dat een vat olie tot 7 procent goedkoper werd. Een vat Amerikaanse olie kostte maandag 0,2 procent meer op 109,79 dollar, terwijl de prijs van Brentolie 0,1 procent daalde tot 112,97 dollar per vat.
Air France-KLM
In de MidKap steeg Air France-KLM 3,8 procent. De blik van beleggers blijft gericht op de problemen in de luchtvaart- en reissector waar personeelstekorten zorgen voor verstoringen. Op de luchthaven van Brussel vertrekken er vanwege een staking bijvoorbeeld geen vluchten. Ook kwam easyJet met een handelsupdate. Daarin kondigde de budgetmaatschappij aan dat het de vluchten vanaf Schiphol, maar ook vanaf de Londense luchthaven Gatwick, gaat verminderen. Het aandeel verloor 2,8 procent in Londen. Sectorgenoten als British Airways-moeder IAG en Lufthansa wonnen rond de 3 procent.
Op de lokale Amsterdamse markt dikte Majorel 10 procent aan. Het in Luxemburg gevestigde callcenterbedrijf heeft een overeenstemming bereikt over een fusie met zijn Amerikaanse branchegenoot Sitel Group. Het fusiebedrijf krijgt het hoofdkantoor in Luxemburg en houdt zijn beursnotering in Amsterdam.
Renault
De Franse autofabrikant Renault steeg bijna 7 procent in Parijs dankzij een koopadvies van zakenbank Jefferies. Atos zakte dik 5 procent. Het Franse IT-bedrijf ziet financieel directeur Stéphane Lhopiteau vertrekken. Eerder stapte de topman al op vanwege de plannen om het bedrijf op te splitsen.
De euro was 1,0531 dollar waard tegen 1,0473 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet maakte met Prinsjesdag bekend de economie jaarlijks met 1,5 procent te willen laten groeien. Maar de Rabobank verwacht niet dat het kabinet dit gaat halen met de investeringen die Den Haag nu doet. Dat stelde hoofdeconoom Otto Raspe bij RaboResearch de dag na Prinsjesdag tijdens het Miljoenenontbijt in Amsterdam, dat door VNO-NCW Metropoolregio Amsterdam werd georganiseerd.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Europa zou meer handel moeten drijven met en via de landen in de zuidelijke Kaukasus en Centraal-Azië. Dat zei de voorzitter van de Europese Commissie woensdag in haar jaarlijkse State of the Union.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groot sociaal akkoord staat bovenaan de lijst met wensen van voorzitter van VNO-NCW Coen van Oostrom. Dat zei hij na het Miljoenenontbijt in Rotterdam. Daarvoor kijkt de voorzitter van de ondernemersvereniging naar de vakbonden. Van Oostrom sprak opnieuw de hoop uit dat de bonden snel aan tafel komen om te praten over sociale zekerheid.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië voert de directe verkoop op van ruwe olie die zich net buiten de Straat van Hormuz bevindt. De stap volgt op de sluiting van de belangrijke oost-westelijke pijpleiding van het koninkrijk na een aanval met drones.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Europa moet zijn best blijven doen "om in de race te blijven" als het aankomt op AI en niet achterblijven bij de Verenigde Staten en China. Dat stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen in haar jaarlijkse speech, de State of the Union, in het Europees Parlement.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft het Israël Producten Centrum (IPC) in het ongelijk gesteld in zijn poging het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden van tafel te krijgen. De Nederlandse importeur van Israëlische producten spande vorige maand een kort geding aan tegen de Staat om het verbod, dat op 22 september ingaat, tegen te houden.
2 uur geledenSTRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie wil een nieuwe Europese organisatie voor kritieke grondstoffen in de strijd tegen China. Dat zei ze in haar jaarlijkse toespraak, de State of the Union, waarin ze de politieke punten voor de EU uiteenzet. Wie in die Europese organisatie moet plaatsnemen, zei ze niet.
2 uur geleden