Shell aan kop in voorzichtig hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was maandag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index, die een voorzichtige winst liet zien. Beleggers deden het rustig aan na de afgelopen turbulente beursweek, waarin verschillende centrale banken de rentes verhoogden. De Europese markten kunnen ook geen richting ontlenen aan Wall Street, waar de beurzen dicht zijn vanwege Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de VS wordt herdacht.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,3 procent hoger op 637,68 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 918,30 punten. Frankfurt won 0,3 procent en Londen steeg 0,9 procent. Parijs klom 0,1 procent. De partijencoalitie van president Emmanuel Macron, Ensemble, verloor haar meerderheid in het Franse parlement. Dit betekent dat Macron waarschijnlijk grote moeite zal hebben zijn beleid door te voeren.
Shell won 1,8 procent. De oliesector bleef in de belangstelling na de recente stevige prijsval. De vrees voor een recessie en daarmee een lagere vraag zorgden er vrijdag voor dat een vat olie tot 7 procent goedkoper werd. Een vat Amerikaanse olie kostte maandag 0,2 procent meer op 109,79 dollar, terwijl de prijs van Brentolie 0,1 procent daalde tot 112,97 dollar per vat.
Air France-KLM
In de MidKap steeg Air France-KLM 3,8 procent. De blik van beleggers blijft gericht op de problemen in de luchtvaart- en reissector waar personeelstekorten zorgen voor verstoringen. Op de luchthaven van Brussel vertrekken er vanwege een staking bijvoorbeeld geen vluchten. Ook kwam easyJet met een handelsupdate. Daarin kondigde de budgetmaatschappij aan dat het de vluchten vanaf Schiphol, maar ook vanaf de Londense luchthaven Gatwick, gaat verminderen. Het aandeel verloor 2,8 procent in Londen. Sectorgenoten als British Airways-moeder IAG en Lufthansa wonnen rond de 3 procent.
Op de lokale Amsterdamse markt dikte Majorel 10 procent aan. Het in Luxemburg gevestigde callcenterbedrijf heeft een overeenstemming bereikt over een fusie met zijn Amerikaanse branchegenoot Sitel Group. Het fusiebedrijf krijgt het hoofdkantoor in Luxemburg en houdt zijn beursnotering in Amsterdam.
Renault
De Franse autofabrikant Renault steeg bijna 7 procent in Parijs dankzij een koopadvies van zakenbank Jefferies. Atos zakte dik 5 procent. Het Franse IT-bedrijf ziet financieel directeur Stéphane Lhopiteau vertrekken. Eerder stapte de topman al op vanwege de plannen om het bedrijf op te splitsen.
De euro was 1,0531 dollar waard tegen 1,0473 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
4 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Wingtech heeft in China een rechtszaak aangespannen tegen de Nederlandse chipfabrikant Nexperia en een aantal bestuurders. Nexperia is een dochterbedrijf van Wingtech, maar de ondernemingen zijn sinds vorig jaar verwikkeld in een felle ruzie over de controle over de chipmaker. Wingtech houdt de Nijmeegse chipmaker verantwoordelijk voor 8 miljard yuan schade, ongeveer 1 miljard euro.
13 minuten geledenBOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de wereldhandel is vooralsnog beperkt gebleven, meldt het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het instituut is de wereldhandel in maart, de eerste maand van de oorlog, met 2,1 procent afgenomen ten opzichte van de maand daarvoor.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geleden