Shell aan kop in voorzichtig hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was maandag de sterkste stijger in de Amsterdamse AEX-index, die een voorzichtige winst liet zien. Beleggers deden het rustig aan na de afgelopen turbulente beursweek, waarin verschillende centrale banken de rentes verhoogden. De Europese markten kunnen ook geen richting ontlenen aan Wall Street, waar de beurzen dicht zijn vanwege Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de VS wordt herdacht.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,3 procent hoger op 637,68 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 918,30 punten. Frankfurt won 0,3 procent en Londen steeg 0,9 procent. Parijs klom 0,1 procent. De partijencoalitie van president Emmanuel Macron, Ensemble, verloor haar meerderheid in het Franse parlement. Dit betekent dat Macron waarschijnlijk grote moeite zal hebben zijn beleid door te voeren.
Shell won 1,8 procent. De oliesector bleef in de belangstelling na de recente stevige prijsval. De vrees voor een recessie en daarmee een lagere vraag zorgden er vrijdag voor dat een vat olie tot 7 procent goedkoper werd. Een vat Amerikaanse olie kostte maandag 0,2 procent meer op 109,79 dollar, terwijl de prijs van Brentolie 0,1 procent daalde tot 112,97 dollar per vat.
Air France-KLM
In de MidKap steeg Air France-KLM 3,8 procent. De blik van beleggers blijft gericht op de problemen in de luchtvaart- en reissector waar personeelstekorten zorgen voor verstoringen. Op de luchthaven van Brussel vertrekken er vanwege een staking bijvoorbeeld geen vluchten. Ook kwam easyJet met een handelsupdate. Daarin kondigde de budgetmaatschappij aan dat het de vluchten vanaf Schiphol, maar ook vanaf de Londense luchthaven Gatwick, gaat verminderen. Het aandeel verloor 2,8 procent in Londen. Sectorgenoten als British Airways-moeder IAG en Lufthansa wonnen rond de 3 procent.
Op de lokale Amsterdamse markt dikte Majorel 10 procent aan. Het in Luxemburg gevestigde callcenterbedrijf heeft een overeenstemming bereikt over een fusie met zijn Amerikaanse branchegenoot Sitel Group. Het fusiebedrijf krijgt het hoofdkantoor in Luxemburg en houdt zijn beursnotering in Amsterdam.
Renault
De Franse autofabrikant Renault steeg bijna 7 procent in Parijs dankzij een koopadvies van zakenbank Jefferies. Atos zakte dik 5 procent. Het Franse IT-bedrijf ziet financieel directeur Stéphane Lhopiteau vertrekken. Eerder stapte de topman al op vanwege de plannen om het bedrijf op te splitsen.
De euro was 1,0531 dollar waard tegen 1,0473 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten kan "catastrofale gevolgen" hebben voor de wereldwijde oliemarkt en het is van "cruciaal belang" dat de Straat van Hormuz wordt heropend voor de scheepvaart. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco bij de bekendmaking van jaarcijfers. Door de oorlog heeft Saudi-Arabië zijn olieproductie moeten beperken.
12 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het is een "strategische fout" geweest van Europa om de afgelopen decennia niet meer te investeren in kernenergie, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Met name nu de oorlog in het Midden-Oosten aantoont hoe afhankelijk Europa is van anderen voor de invoer van olie en gas, zei ze dinsdag in een toespraak op een top over kernenergie in Parijs.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft zijn hoogste boete ooit uitgedeeld. Het gokbedrijf Novatech, bekend van gokwebsites Qbet.com en 55Bet.com, heeft een boete van bijna 25 miljoen euro gekregen voor illegaal gokaanbod. Daarnaast heeft de toezichthouder een boete van bijna 2 miljoen euro opgelegd aan Fortaprime. Dat bedrijf zit achter websites als amonbet101.com, kaasino.com en hiddenjack.com.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De in Nederland gevestigde brievenbusfirma Fleurette Properties Limited heeft een boete betaald van 25,8 miljoen euro voor omkoping van een ambtenaar in de Democratische Republiek Congo. Dat heeft het Nederlandse Openbaar Ministerie bekendgemaakt na afronding van het langdurige onderzoek naar het bedrijf van de Israëlische diamant- en grondstoffenhandelaar Dan Gertler.
51 minuten geledenBILLUND (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LEGO heeft vorig jaar recordresultaten behaald, waarmee het Deense bedrijf zijn positie als 's werelds grootste speelgoedfabrikant verder versterkte. Volgens het bedrijf werd het productaanbod uitgebreid naar een recordniveau en werden vooral goede zaken gedaan met de verkoop van bouwsets van LEGO City, LEGO Icon, LEGO Technic en LEGO Botanicals, net als met speelgoed van Star Wars. In alle markten was er groei te zien.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS verhoogt tijdelijk de prijzen van vliegtickets om de kosten voor vliegtuigbrandstof. Dit komt door de Iranoorlog en de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat heeft de olieprijzen flink opgedreven.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Restaurants en hotels in India waarschuwen voor verstoringen en mogelijke sluitingen, aangezien de Iranoorlog de levering van kookgas in het Aziatische land belemmert. Het brandstoftekort komt doordat de oorlog het scheepvaartverkeer in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz heeft stilgelegd. India importeert normaal veel van zijn gas uit die regio. De horeca gebruikt er veel vloeibaar petroleumgas (lpg).
2 uur geleden