Shell aan kop in AEX, Philips daalt na update terugroepactie
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs dankzij een adviesverhoging. Zorgtechnologieconcern Philips, dat met een update kwam over de terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten, werd lager gezet. De beurshandel bleef verder in het teken staan van de oorlog in Oekraïne, die voor onzekerheid bij beleggers blijft zorgen.
De Amerikaanse president Joe Biden zal naar verluidt later op de dag oproepen om de normale handelsbetrekkingen met Rusland te beëindigen vanwege de invasie in Oekraïne. Met die stap maakt Biden de weg vrij voor hogere heffingen op Russische importen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 668,64 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 989,91 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,9 procent.
Adviesverhoging
Shell (plus 2,8 procent) profiteerde van een adviesverhoging door Exane BNP Paribas en ging aan kop in de AEX. Platenlabel Universal Music Group won 1,4 procent dankzij een koopadvies van Deutsche Bank.
Philips zakte 2 procent. Het zorgtechnologiebedrijf schiet volgens de Amerikaanse toezichthouder FDA tekort met het informeren van klanten over de terugroepactie van bepaalde apparaten voor slaapapneu-patiënten. Philips riep vorig jaar miljoenen van deze apparaten terug omdat isolatieschuim kan afbrokkelen, wat gevaren voor de gezondheid met zich meebrengt. Het concern heeft 725 miljoen euro gereserveerd voor de terugroepactie. Daar kunnen ook nog schadeclaims bovenop komen.
Wolters Kluwer
Wolters Kluwer verloor dik 3 procent. De informatie- en dataleverancier heeft de banden met het merendeel van zijn Russische en Belarussische klanten verbroken. Het bedrijf blijft om humanitaire redenen alleen nog de ziekenhuizen binnen zijn klantenkring in de twee landen bedienen. Rusland en Belarus zijn een woordvoerder erg kleine markten voor Wolters Kluwer. Het verlies aan omzet zou dan ook miniem zijn.
Op de lokale markt dikte Beter Bed 13 procent aan na publicatie van de volledige jaarcijfers. De beddenverkoper had al laten weten dat de omzet afgelopen jaar is gestegen. De nettowinst nam eveneens toe. De orders in de eerste twee maanden van 2022 lieten ook een stijging zien. De oorlog in Oekraïne heeft volgens het bedrijf tot nu toe geen grote gevolgen voor de eigen activiteiten.
Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent meer op 107,90 dollar. Brentolie werd 2,1 procent duurder op 111,62 dollar per vat. De euro was 1,0973 dollar waard, tegen 1,1004 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kabinetsplannen om kleine beleggers zwaarder te belasten, botsen met de Europese ambitie om juist meer mensen aan het beleggen te krijgen, vindt René van Vlerken, topman van beursuitbater Euronext. Dat is het bedrijf achter onder meer de Amsterdamse beurs.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer gesproken over de krappe dieselvoorraden en hoge prijzen. Daarbij gaf hij aan dat Europa streeft naar een gecoördineerde aanpak om de prijzen te verlagen.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Hans Anders heeft de verkoop van de AI- en camerabril van Meta voor onbepaalde tijd opgeschort, bevestigt een woordvoerder van de optiekketen na berichtgeving door het AD. Aanleiding is de "publieke en politieke discussie over slimme brillen" en "de vragen die daarbij spelen over de voorwaarden waaronder deze technologie kan worden gebruikt".
8 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Het is niet langer mogelijk om de economische impact van klimaatverandering te ontkennen, zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) tijdens een toespraak in Frankfurt. "We zien het, we voelen het, we kunnen het meten. Dat heeft niets met ideologie te maken, dat is de realiteit."
8 uur geleden