
Shell aan kop in AEX, Philips daalt na update terugroepactie
AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs dankzij een adviesverhoging. Zorgtechnologieconcern Philips, dat met een update kwam over de terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten, werd lager gezet. De beurshandel bleef verder in het teken staan van de oorlog in Oekraïne, die voor onzekerheid bij beleggers blijft zorgen.
De Amerikaanse president Joe Biden zal naar verluidt later op de dag oproepen om de normale handelsbetrekkingen met Rusland te beëindigen vanwege de invasie in Oekraïne. Met die stap maakt Biden de weg vrij voor hogere heffingen op Russische importen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 668,64 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 989,91 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,9 procent.
Adviesverhoging
Shell (plus 2,8 procent) profiteerde van een adviesverhoging door Exane BNP Paribas en ging aan kop in de AEX. Platenlabel Universal Music Group won 1,4 procent dankzij een koopadvies van Deutsche Bank.
Philips zakte 2 procent. Het zorgtechnologiebedrijf schiet volgens de Amerikaanse toezichthouder FDA tekort met het informeren van klanten over de terugroepactie van bepaalde apparaten voor slaapapneu-patiënten. Philips riep vorig jaar miljoenen van deze apparaten terug omdat isolatieschuim kan afbrokkelen, wat gevaren voor de gezondheid met zich meebrengt. Het concern heeft 725 miljoen euro gereserveerd voor de terugroepactie. Daar kunnen ook nog schadeclaims bovenop komen.
Wolters Kluwer
Wolters Kluwer verloor dik 3 procent. De informatie- en dataleverancier heeft de banden met het merendeel van zijn Russische en Belarussische klanten verbroken. Het bedrijf blijft om humanitaire redenen alleen nog de ziekenhuizen binnen zijn klantenkring in de twee landen bedienen. Rusland en Belarus zijn een woordvoerder erg kleine markten voor Wolters Kluwer. Het verlies aan omzet zou dan ook miniem zijn.
Op de lokale markt dikte Beter Bed 13 procent aan na publicatie van de volledige jaarcijfers. De beddenverkoper had al laten weten dat de omzet afgelopen jaar is gestegen. De nettowinst nam eveneens toe. De orders in de eerste twee maanden van 2022 lieten ook een stijging zien. De oorlog in Oekraïne heeft volgens het bedrijf tot nu toe geen grote gevolgen voor de eigen activiteiten.
Een vat Amerikaanse olie kostte 1,8 procent meer op 107,90 dollar. Brentolie werd 2,1 procent duurder op 111,62 dollar per vat. De euro was 1,0973 dollar waard, tegen 1,1004 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft een reeks nieuwe toepassingen gepresenteerd op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Een daarvan is AI Mode, een speciaal tabblad in de zoekmachine waarin gebruikers vervolgvragen kunnen stellen om bij het gewenste zoekresultaat te komen.
53 minuten geledenLONDEN (ANP) - Shell moet binnen zes maanden in gesprek met aandeelhouders over de informatie die het gas- en olieconcern geeft over zijn plannen met vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Kritische aandeelhouders plaatsten een voorstel op de agenda van de aandeelhoudersvergadering dat Shell oproept om zijn plannen voor meer lng-productie toe te lichten. Hoewel het voorstel werd verworpen, was het aantal voorstemmers met 20,6 procent dusdanig groot dat Shell in gesprek moet over zijn lng-plannen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Personeel van FNV heeft de Ondernemingskamer gevraagd zich te buigen over de bestuurscrisis bij de bond. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. "De crisis aan de top duurt nu al te lang en heeft grote impact op de werkorganisatie en de reputatie van de FNV", zegt bestuurder Judith Westhoek van de interne vakbond FNV Personeel.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is dinsdag in de top van de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het nieuws dat de Nederlandse staat het belang in de bank heeft teruggebracht tot minder dan een derde. De overheid had in oktober vorig jaar al laten weten het belang te willen verkleinen. Het aandeel sloot 2,3 procent hoger.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Levi Strauss wil zijn dochtermerk Dockers verkopen aan Authentic Brands Group, het moederbedrijf van merken als Reebok en Quiksilver. Dat heeft het jeansmerk dinsdag bekendgemaakt. Levi's had bij de presentatie van de kwartaalcijfers in oktober al bekendgemaakt een verkoop te onderzoeken.
3 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Elon Musk wil ook over vijf jaar nog aan het roer staan van de elektrische autofabrikant Tesla. "Tenzij ik overlijd", vertelde de topman dinsdag op een economisch forum in Qatar. Daarbij gaf hij aan dat de controle over het bedrijf de belangrijkste motivatie was om door te gaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Pensioenfederatie is "opgetogen" dat het pensioenplan van Nieuw Sociaal Contract (NSC) is verworpen. Volgens dit voorstel krijgen pensioendeelnemers inspraak over de overgang naar het nieuwe stelsel. Ger Jaarsma, voorzitter van de koepelorganisatie noemt het "buitengewoon goed nieuws voor Nederland" dat het amendement is gesneuveld.
4 uur geleden