Sheinbaum blij met erkenning Spaanse koning voor misstanden
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
Felipe zei maandag dat er tijdens de veroveringen in de zestiende eeuw veel mis is gegaan. "Het is echt een gebaar van verzoening van de kant van de koning", reageerde Sheinbaum dinsdag in een persconferentie. "Een erkenning van de excessen en uitroeiingsacties die plaatsvonden tijdens de komst van de Spanjaarden." Ze voegde eraan toe dat ze de "dialoog" wil voortzetten.
De diplomatieke relaties tussen Mexico en Spanje zijn al jaren gespannen, sinds de Mexicaanse regering in 2019 eiste dat het Spaanse koningshuis zijn excuses zou aanbieden voor de misstanden tijdens de verovering en kolonisatie in de 16e eeuw. Vorig jaar erkende de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken al het "leed en onrecht" dat de inheemse volkeren toen is aangedaan.
Meso-Amerika, een regio die zich uitstrekte over het hedendaagse Mexico en andere landen in Midden-Amerika, telde naar schatting 15 tot 30 miljoen inwoners toen de Spaanse veroveraar Hernán Cortés met een leger arriveerde. Na een eeuw van veldslagen, bloedbaden en epidemieën waren er naar schatting nog slechts één tot twee miljoen inheemse inwoners over.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is meer dan verdubbeld. Interim-president Delcy Rodríguez meldde dat meer dan 589 mensen zijn overleden en 2980 personen gewond zijn geraakt.
6 uur geledenEL MANSOURI (ANP) - Het Israëlische leger heeft met drones flyers verspreid boven de plaats El Mansouri in het zuiden van Libanon, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Het is de eerste keer dat Israël op deze manier een evacuatiebevel geeft sinds vorige week een nieuw bestand werd gesloten tussen Israël en Hezbollah.
7 uur geledenLA GUAIRA/MACUTO (ANP/RTR) - Reddingswerkers pogen in het noorden van Venezuela slachtoffers van de aardbevingen van woensdag te redden uit puinhopen en het lot van duizenden te achterhalen. Op een website opgericht om vermisten te vinden, zoeken Venezolanen naar 49.600 mensen van wie het lot sinds woensdag onbekend is.
8 uur geledenSIMFEROPOL (ANP/RTR/AFP) - Op het door Rusland geannexeerde schiereiland de Krim is de noodtoestand uitgeroepen. Dat gebeurde vanwege economische problemen, zegt regionale leider Sergej Aksonjov op sociale media.
8 uur geleden