Servische premier stapt op na protesten tegen stationsramp
BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De Servische minister-president Milos Vucevic stapt op, zo heeft hij bekendgemaakt op een persconferentie.
In Servië wordt sinds begin november vrijwel dagelijks geprotesteerd tegen de regering. Aanleiding was het instorten van het dak van een treinstation in de stad Novi Sad, waarbij vijftien mensen om het leven kwamen. Het station was net gerenoveerd. De betogers betichten de overheid van slecht toezicht en corruptie.
Maandagavond gaf Vucevic nog een toespraak waarin hij de overheid verdedigde en beloofde met de activisten in gesprek te gaan. De overheid gaf ook stukken vrij rond de instorting, maar deskundigen en activisten vonden de gedeelde informatie te beperkt. Betogers zijn ook boos over het politieoptreden bij eerdere acties.
Protesten
Maandag blokkeerden nog tienduizenden mensen grote wegen in de hoofdstad Belgrado. De protesten, die worden geleid door studenten, gelden als de grootste uitdaging voor het gezag van president Aleksandar Vucic sinds hij aan de macht is. Vucic is sinds 2017 president en was daarvoor drie jaar premier.
Vucevic is een bondgenoot van Vucic en was pas negen maanden premier van Servië. Hij was zelf burgemeester van Novi Sad toen de renovatie van het station begon. Bij de aankondiging om op te stappen zei Vucevic dat hij hoopt dat zijn beslissing ervoor zorgt dat de spanningen niet verder oplopen.
Eerder trad de minister van Transport en Infrastructuur, Goran Vesic, ook al af om de instorting van het stationsdak. Hij is later, samen met twaalf anderen, aangeklaagd als verantwoordelijke voor het ongeluk.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."
19 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
8 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
11 uur geleden