Servische premier stapt op na protesten tegen stationsramp
BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De Servische minister-president Milos Vucevic stapt op, zo heeft hij bekendgemaakt op een persconferentie.
In Servië wordt sinds begin november vrijwel dagelijks geprotesteerd tegen de regering. Aanleiding was het instorten van het dak van een treinstation in de stad Novi Sad, waarbij vijftien mensen om het leven kwamen. Het station was net gerenoveerd. De betogers betichten de overheid van slecht toezicht en corruptie.
Maandagavond gaf Vucevic nog een toespraak waarin hij de overheid verdedigde en beloofde met de activisten in gesprek te gaan. De overheid gaf ook stukken vrij rond de instorting, maar deskundigen en activisten vonden de gedeelde informatie te beperkt. Betogers zijn ook boos over het politieoptreden bij eerdere acties.
Protesten
Maandag blokkeerden nog tienduizenden mensen grote wegen in de hoofdstad Belgrado. De protesten, die worden geleid door studenten, gelden als de grootste uitdaging voor het gezag van president Aleksandar Vucic sinds hij aan de macht is. Vucic is sinds 2017 president en was daarvoor drie jaar premier.
Vucevic is een bondgenoot van Vucic en was pas negen maanden premier van Servië. Hij was zelf burgemeester van Novi Sad toen de renovatie van het station begon. Bij de aankondiging om op te stappen zei Vucevic dat hij hoopt dat zijn beslissing ervoor zorgt dat de spanningen niet verder oplopen.
Eerder trad de minister van Transport en Infrastructuur, Goran Vesic, ook al af om de instorting van het stationsdak. Hij is later, samen met twaalf anderen, aangeklaagd als verantwoordelijke voor het ongeluk.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese organisatie Hezbollah meldt dat het aanvallen heeft uitgevoerd op drie Israëlische bases. Dat zou een reactie zijn op "criminele" Israëlische aanvallen op doelen in Libanon.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff zegt dat hij perplex stond over hoe Iran de onderhandelingen met de VS begon over het Iraanse nucleaire programma. De Iraanse onderhandelaars hadden het meteen over hun "onvervreemdbare recht om al hun nucleaire brandstof te verrijken", blikte hij terug in een interview met Fox News. De Amerikanen zouden zich vervolgens hebben beroepen op hun "onvervreemdbare recht" om in te grijpen.
9 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - In een interview met Fox News zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu dat de oorlog met Iran niet "eindeloos" zal zijn, maar wel "even kan duren". Netanyahu sprak van een "snelle en beslissende actie" en noemde de oorlog een "toegangspoort naar vrede".
44 minuten geledenTAMPA (ANP/AFP) - Het Amerikaanse leger heeft commandoposten van de Iraanse Revolutionaire Garde, Iraanse luchtverdedigings- en raketlanceerlocaties en militaire luchthavens verwoest tijdens de oorlog met Iran. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) op X. CENTCOM is het Amerikaanse militaire commando dat verantwoordelijk is voor operaties in onder meer het Midden-Oosten.
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse ambassade in de Saudische hoofdstad Riyad is geraakt door twee drones, bevestigt het ministerie van Defensie in Saoedi-Arabië. Door de droneaanval brak er "beperkte" brand uit en is er lichte materiële schade, aldus het Saudische ministerie in een verklaring.
1 uur geledenKABUL (ANP/AFP) - In de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn dinsdag meerdere explosies en schoten gehoord door journalisten van persbureau AFP. Ook klonk er afweergeschut. Volgens de Afghaanse minister van Defensie waren gevechten met Pakistaanse troepen nog steeds bezig.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Melania Trump heeft als eerste first lady een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voorgezeten. De first lady betuigde in haar openingsrede medeleven met "families die hun helden hebben verloren, die hun leven hebben opgeofferd voor de vrijheid".
3 uur geleden