Servische premier stapt op na protesten tegen stationsramp
BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De Servische minister-president Milos Vucevic stapt op, zo heeft hij bekendgemaakt op een persconferentie.
In Servië wordt sinds begin november vrijwel dagelijks geprotesteerd tegen de regering. Aanleiding was het instorten van het dak van een treinstation in de stad Novi Sad, waarbij vijftien mensen om het leven kwamen. Het station was net gerenoveerd. De betogers betichten de overheid van slecht toezicht en corruptie.
Maandagavond gaf Vucevic nog een toespraak waarin hij de overheid verdedigde en beloofde met de activisten in gesprek te gaan. De overheid gaf ook stukken vrij rond de instorting, maar deskundigen en activisten vonden de gedeelde informatie te beperkt. Betogers zijn ook boos over het politieoptreden bij eerdere acties.
Protesten
Maandag blokkeerden nog tienduizenden mensen grote wegen in de hoofdstad Belgrado. De protesten, die worden geleid door studenten, gelden als de grootste uitdaging voor het gezag van president Aleksandar Vucic sinds hij aan de macht is. Vucic is sinds 2017 president en was daarvoor drie jaar premier.
Vucevic is een bondgenoot van Vucic en was pas negen maanden premier van Servië. Hij was zelf burgemeester van Novi Sad toen de renovatie van het station begon. Bij de aankondiging om op te stappen zei Vucevic dat hij hoopt dat zijn beslissing ervoor zorgt dat de spanningen niet verder oplopen.
Eerder trad de minister van Transport en Infrastructuur, Goran Vesic, ook al af om de instorting van het stationsdak. Hij is later, samen met twaalf anderen, aangeklaagd als verantwoordelijke voor het ongeluk.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.
30 minuten geledenBELGOROD (ANP/RTR) - Bij een grote raketaanval op de Russische regio Belgorod werd energie-infrastructuur beschadigd. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op basis van de lokale autoriteiten. Onder meer de stad Belgorod, vlak bij de grens met Oekraïne, werd getroffen.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
3 uur geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
5 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
9 uur geleden