Servische premier stapt op na protesten tegen stationsramp
BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De Servische minister-president Milos Vucevic stapt op, zo heeft hij bekendgemaakt op een persconferentie.
In Servië wordt sinds begin november vrijwel dagelijks geprotesteerd tegen de regering. Aanleiding was het instorten van het dak van een treinstation in de stad Novi Sad, waarbij vijftien mensen om het leven kwamen. Het station was net gerenoveerd. De betogers betichten de overheid van slecht toezicht en corruptie.
Maandagavond gaf Vucevic nog een toespraak waarin hij de overheid verdedigde en beloofde met de activisten in gesprek te gaan. De overheid gaf ook stukken vrij rond de instorting, maar deskundigen en activisten vonden de gedeelde informatie te beperkt. Betogers zijn ook boos over het politieoptreden bij eerdere acties.
Protesten
Maandag blokkeerden nog tienduizenden mensen grote wegen in de hoofdstad Belgrado. De protesten, die worden geleid door studenten, gelden als de grootste uitdaging voor het gezag van president Aleksandar Vucic sinds hij aan de macht is. Vucic is sinds 2017 president en was daarvoor drie jaar premier.
Vucevic is een bondgenoot van Vucic en was pas negen maanden premier van Servië. Hij was zelf burgemeester van Novi Sad toen de renovatie van het station begon. Bij de aankondiging om op te stappen zei Vucevic dat hij hoopt dat zijn beslissing ervoor zorgt dat de spanningen niet verder oplopen.
Eerder trad de minister van Transport en Infrastructuur, Goran Vesic, ook al af om de instorting van het stationsdak. Hij is later, samen met twaalf anderen, aangeklaagd als verantwoordelijke voor het ongeluk.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
26 minuten geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en de Europese Raad peinzen er niet over de EU-sancties tegen Rusland te verzachten. Dat hebben ze vrijdag benadrukt in reactie op het eenzijdige Amerikaanse besluit om sancties op Russische olie-export op te heffen. "Het besluit brengt de Europese veiligheid in gevaar", schrijft voorzitter van de EU-leiders António Costa op X.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse militair die om het leven kwam in Iraaks-Koerdistan, werd gedood door een Iraanse Shahed-drone, meldt kolonel François-Xavier de la Chesnais. Bij de aanval donderdagavond raakten meerdere andere Franse militairen gewond.
1 uur geledenSÃO PAULO (ANP) - Oud-president van Brazilië Jair Bolsonaro is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt zijn zoon Flávio Bolsonaro op X. De oud-leider werd van zijn cel overgebracht naar een medische instelling voor opname, naar verluidt omdat hij rillingen had en veel moest overgeven.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat eigendom is van een Turkse onderneming is met toestemming van Iran de Straat van Hormuz gepasseerd. De Turkse minister van Transport Abdulkadir Uraloglu heeft dit bekendgemaakt. Volgens hem zijn nu nog veertien schepen die Turks eigendom zijn ingesloten in de Perzische Golf, ten noorden van de zeestraat.
2 uur geleden